Indėlių draudimas
Dėmesio! Tik Bankai.lt lankytojai gali gauti Revolut „Premium” planą 3 mėn. nemokamai, pasinaudok šiuo ypatingu pasiūlymu.
Kaip gauti Revolut „Premium” planą ir kortelę 3 mėn. nemokamai?
- Įvesk savo telefono numerį pateiktame langelyje šioje nuorodoje: 3 mėn. Revolut „Premium” nemokamai ir gausite unikalią nuorodą, kad atsisiųstumėte „Revolut“ programėlę;
- Užsiregistruok „Revolut“ sukurk sąskaitą keliais spustelėjimais;
- Rinkis „Premium“ Pasinaudok pasiūlymu atnaujinti sąskaitą ir išbandyk „Premium“ nemokamai. Daugiau informacijos rasi sąlygose.
Sveiki, Ar 100T€ draudžiami tik sutartiniai indėliai ar ir einamosios sąskaitos likučiai banke?
Sveiki, Noriu pasitikslinti dėl investicijų draudimo. Šiuo metu Lietuvoje veikiančiame banke turiu investicijų: keletą banko prekiaujamų fondų, kelių Lietuvos įmonių akcijų, kurios buvo įsigytos per banko internetinę platformą. Bendra investicijų suma didesnė nei 20000 eurų. Kas atsitiktų banko bankroto atveju? Ar Lietuvos įmonių akcijų vertės suma taip pat skaičiuojasi prie bendros 20000 eurų draudiminės sumos? Bankrutavus bankui akcijų savininkas išlieku aš ar bankas?

Tomai, dėkui už klausimą. Akcijų savininkas esate Jūs, vertybiniai popieriai priklauso Jums, o ne bankui. Tik tuo atveju, jeigu bankas nesugebės dėl kažkokių priežasčių grąžinti vertybinių popierių, yra draudžiama suma berods 22 tūkst. eurų. Įkopijuoju ištrauką iš įstatymo:
Pagal Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymą įsipareigojimai investuotojams yra apdrausti VĮ "Indėlių ir investicijų draudimas" tokiomis įstatyme numatytomis draudimo sąlygomis:
- Įsipareigojimų investuotojams draudimu draudžiami Banko įsipareigojimai grąžinti investuotojams (fiziniams ir juridiniams asmenims) finansines priemones, nesvarbu, kokia valiuta jie yra išreikšti, ir (arba) pinigai visomis valiutomis.
- Įsipareigojimų investuotojui draudimo suma yra lygi Banko prisiimtiems įsipareigojimams Investuotojui draudžiamojo įvykio dieną, tačiau ji negali būti didesnė kaip 22 000 eurų. Apskaičiuojant draudimo išmoką, į įsipareigojimus investuotojui yra įskaičiuojami tik tie Investuotojo vertybiniai popieriai ir pinigai, kurių Bankas nesugeba grąžinti Investuotojui.
- Apskaičiuojant įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokos sumą, susumuojamos visos vieno investuotojo (įskaitant investuotojo juridinio asmens ar kitos organizacijos filialus, atstovybes, kitus struktūrinius padalinius) finansinės priemonės ir pinigai, kurių Bankas nesugeba grąžinti investuotojui, tačiau bendra vienam investuotojui įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokos suma yra ne didesnė, negu 22 000 eurų.
- Įsipareigojimų investuotojams draudimu nedraudžiami Banko įsipareigojimai šiems subjektams: Lietuvos bankui; kredito įstaigoms; finansų maklerio įmonėms; finansų įstaigoms; pagal Lietuvos Respublikos draudimo įstatymą veikiančioms draudimo įmonėms ir perdraudimo įmonėms; pensijų fondams; kolektyvinio investavimo subjektams.
- Draudimo išmokos nemokamos:
- už įsipareigojimų investuotojams draudimu nedraudžiamus Banko įsipareigojimus aukščiau išvardintiems subjektams;
- investuotojams, dėl kurių finansinių priemonių ir (arba) pinigų priimtas apkaltinamasis nuosprendis baudžiamojoje byloje dėl pinigų plovimo;
- Banko administracijos vadovams, tarybos (stebėtojų tarybos) ir valdybos nariams, asmenims, turintiems ne mažesnę kaip 5 procentų Banko akcinio kapitalo dalį, asmenims, atliekantiems nepriklausomą Banko auditą (atlikusiems auditą ne daugiau kaip prieš vienus metus iki įsipareigojimų investuotojams draudžiamojo įvykio dienos) bei šių asmenų vardu veikiantiems artimiesiems giminaičiams ir tretiesiems asmenims.
- Aplinkybių ir reikalavimų, kuriems draudimo sistema netaikoma, pavyzdžiai:
- Įsipareigojimų investuotojams draudimo objektas nėra investavimo rizika. Jei emitentas neišperka skolos vertybinių popierių ar sumažėjo įsigytos finansinės priemonės vertė, tai nėra įsipareigojimų investuotojams draudimo objektas.
- Investuotojas įgyja teisę į įsipareigojimų investuotojams draudimo išmoką nuo įsipareigojimų investuotojams draudžiamojo įvykio dienos. Draudžiamasis įvykis bankroto bylos iškėlimas Bankui arba priežiūros institucijos sprendimas pripažinti Banką nemokiu, kai Bankas dėl su savo finansine padėtimi susijusių priežasčių negali įvykdyti įsipareigojimų investuotojams ir yra pagrindas manyti, kad to negalės padaryti artimiausiu metu.
- Investuotojas įgyja teisę į įsipareigojimų investuotojams draudimo išmoką tokiu atveju, kai Bankas negali įvykdyti pagal teisės aktus ar sutartis prisiimtų šių įsipareigojimų investuotojui:
- grąžinti investuotojui priklausančius ir jo vardu laikomus pinigus, perduotus Bankui norint pasinaudoti jo teikiamomis investicinėmis paslaugomis;
- grąžinti investuotojui priklausančias ir jo vardu laikomas, tvarkomas ar valdomas finansines priemones, perduotas Bankui naudojantis jo teikiamomis investicinėmis paslaugomis.
- Įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokos dydis skaičiuojamas pagal investuotojo finansinių priemonių rinkos vertę, buvusią įsipareigojimų investuotojams draudžiamojo įvykio dieną. Už įsipareigojimus investuotojams užsienio valiuta įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokos suma apskaičiuojama pagal įsipareigojimų investuotojams draudžiamojo įvykio dieną Europos Centrinio Banko paskutinį paskelbtą orientacinį euro ir užsienio valiutos santykį, o kai euro ir užsienio valiutos santykio Europos Centrinis Bankas neskelbia, - pagal Lietuvos banko paskutinį paskelbtą orientacinį euro ir užsienio valiutos santykį.
- Įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokos išmokamos nereikalaujant investuotojo pateikti prašymą draudimo įmonei. Įsipareigojimų investuotojams draudimo išmoka išmokama per 3 mėnesius nuo įsipareigojimų investuotojui draudžiamojo įvykio dienos. Draudimo įmonės taryba išskirtinėmis aplinkybėmis, suderinusi su Lietuvos banku, gali pratęsti šį terminą ne ilgiau kaip 3 mėnesiams. Investuotojo teisė gauti įsipareigojimų investuotojams draudimo išmoką galioja 5 metus nuo įsipareigojimų investuotojui draudžiamojo įvykio dienos.
Sveiki, Iš pateiktų atsakymų matau, kad laikomasi pozicijos jog Paysera esantys pinigai yra saugūs. Sakykite kas nutiktų, jei bankrutuotų bankas, kuriame Paysera laiko dalį pinigų? Tarkim bankrutuoja bankas saugantis 10% Paysera pinigų. Kaip suprantu niekas Payserai jų negrąžintų. Kaip tai įtakotų klientus? Indėlių draudimo fondas kompensuotų tik 100000 Eur? Ar klientai turi galimybę pasirinkti kokiose bankuose jų pinigai bus saugomi?

Gyti, dėkui už klausimą. Tos sąskaitos, kuriose laikomi būtų Payseros klientų pinigai turėtų būti neliečiamos ir automatiškai grąžinamos Payserai. T.y. bankrutuojantis bankas negalėtų nieko daryti su tais pinigais. Tačiau jeigu atsitiktų taip, kad pinigai dingtų, už tai turėtų atsakyti Lietuvos bankas ar valstybė. Šioje vietoje turėtų būti apsaugoti visi Payseros klientų pinigai laikomi banko sąskaitoje, su tais pinigais tiesiog bankas neturi teisės nieko daryti ir apsaugota būna visa suma. O kuriuose bankuose pinigai yra saugomi, deja klientai galimybės pasirinkti mano žiniomis neturi.
Papildomai dar užklausiau Lietuvos banko, kad pateiktų atsakymą kas būtų jeigu būtų. Kai sulauksiu atsakymo - papildysiu.
Bankas Luminor nurodo, kad indėliai apdrausti Estijos garantiniame fonde, ar saugu dėti indėli į banką, kurio indėliai apdrausti kitoje šalyje? Po to atgauti dar problematiškiau bus, negu, kad jei būtų Lietuvoje..

Dėkui už klausimą. Indėliai yra apdrausti ta pačia suma kaip ir Lietuvoje, bet už Luminor indėlių draudimą atsako Estijos įmonė. Manau, kad geriau, kai draudimas Lietuvoje ir draudimo atveju paprasčiau būtų išmokas gauti Lietuvoje. Tačiau bet kokiu atveju draudimas galiotų.
Planuoju įdėti indėlį į vieną iš Vilniaus kredito Unijų. Kokia rizika prarasti pinigus? Ar idėjus pinigus į terminuotą indėlį Kredito Unijoje jie yra drausti? Ačiū

Dėkui už klausimą. Taip, indėliai yra draudžiami iki 100 tūkst. eurų. Dar pasitikslinkite ar tikrai unija dalyvauja draudime, nors tai yra privaloma.
Kur kreiptis jei nerandu sutarties dėl neįsigaliojusių obligacijų pirkimo? Ar yra sutarčių sąrašai visų pirkėjų, neįsigaliojusių obligacijų įsigijimui?

Audroni, dėkui už klausimą. Kreipkitės į VŠĮ Indėlių ir investicijų draudimas, telefonu: 8 5 2135657
Laba diena, norėčiau paklausti. Jei 2011-10-31 dieną tai obligacijos jau yra įsigaliojusios ar ne. Ir kur mums reiktų kreiptis dėl didesnio aiškumo.

Edita, dėkui už klausimą. Neįsigaliojusiomis obligacijomis, kurioms taikoma draudimo apsauga, laikomos tik obligacijos, kurių emisijos numeriai yra Nr. 11 ir Nr. 12 (žiūrėti obligacijų sutarties 1.1 punktą) ir įsigaliojimo data yra po 2011 m. lapkričio 24 d. (žiūrėti obligacijų sutarties 1.10 punktą). Detaliau galite sužinoti paskambinę į VŠĮ Indėlių ir investicijų draudimas.
Ar nors vienas žmogus Lietuvoje iš tų, kurie pasirašė su Snoru obligacijų pirkimo sutartis 2011.03-2011.10 mėn.,gavo pačių obligacijų? Aš tai ne (pasrašyta 2011.03.09). Ir kokiu gi keliu turėjau gauti? Argi ši obligacijų pasirašymo sutartis nėra indėlis už pasiūlytas palūkanas?

Domininkai, dėkui už klausimus. Gavote ar negavote obligacijas nebėra svarbu, kadangi bankas bankrutavo ir nuskriaudė valstybę bei žmones. Dabar klausimas dėl obligacijų ar Jūsų obligacijos yra įsigaliojusios ar ne. Kadangi įsigaliojusioms obligacijoms draudimo išmoka nebus mokama, o neįsigaliojusioms obligacijoms yra mokamos išmokos. Taigi, Jums reikia sužinoti kokios Jūsų obligacijos, įsigaliojusios ar ne.
Neįsigaliojusiomis obligacijomis, kurioms taikoma draudimo apsauga, laikomos tik obligacijos, kurių emisijos numeriai yra Nr. 11 ir Nr. 12 (žiūrėti obligacijų sutarties 1.1 punktą) ir įsigaliojimo data yra po 2011 m. lapkričio 24 d. (žiūrėti obligacijų sutarties 1.10 punktą).
Taigi, peržiūrėkite savo sutartį ir jeigu dar kiltų klausimų, kreipkitės į VŠĮ „Indėlių ir investicijų draudimas” tel.: 8 5 2135657.