Indėlių palūkanos nulinės, bet bankų indėlių sąskaitos pučiasi

2016-04-11
Indėlių sąskaitos
Nors indėlių palūkanos beveik lygios nuliui, indėlių sąskaitose laikoma lėšų suma toliau didėja (nuotr. Bankai.lt)

Nors indėlių palūkanos beveik lygios nuliui, indėlių sąskaitose laikoma lėšų suma toliau didėja. Įdomu, kad sparčiai auga jaunų žmonių (18–25 m.) indėliai. Per 2015 metus SEB banke šios amžiaus grupės žmonių vidutinė vienam indėlininkui tenkanti indėlių suma padidėjo 32 procentais.

Jaunimas turi priežasčių taupyti

Galima pamanyti, kad taip nutiko dėl to, jog ir jaunimo pajamos – darbo užmokestis ar tėvų finansinė parama (ypač įvedus eurą) - padidėjo. Tačiau tai, kad šių didesnių pajamų jauni žmonės neišleido, o jos liko sąskaitose, rodo, jog jie turi priežasčių taupyti.

Anksčiau banko atlikto tyrimo duomenimis, dažnas taupantis 18–25 metų žmogus galvoja ne tik apie kokį nors brangesnį daiktą, kelionę ar atostogas, bet ir apie pradinę įmoką, kuri reikalinga norint gauti paskolą būstui.

Pinigus laiko indėlių sąskaitose

SEB banko duomenimis, šių metų pradžioje jaunų žmonių viso finansinio turto dalis indėlių sąskaitose buvo 96 proc., t. y. didesnė negu bet kurios kitos amžiaus grupės klientų, net ir sulaukusių pensinio amžiaus. Pastarieji 87 proc. savo finansinio turto laiko indėlių sąskaitose.

Kodėl jaunimas dažniau renkasi indėlius negu kitas priemones, pavyzdžiui, savanorišką pensijų kaupimą fonduose, kaupti lėšas pagal gyvybės draudimo sutartis ar kitas investavimo priemones? Tai nereiškia, kad jaunimas mąsto kaip seneliai.

Jauni žmonės, palyginti su vyresniais, laisviau naudojasi skaitmeninėmis technologijomis, jiems ne taip sudėtinga tvarkyti negrynuosius pinigus, todėl didesnė jų pinigų – apyvartinių lėšų – dalis sukasi bankų sąskaitose.

Indėlis, kaip pinigų taupymo arba kaupimo forma, bene labiausiai tinkama tiems jauniems žmonėms, kurie dar tik pradeda savarankiškai kaupti savo finansinį turtą, nori turėti asmeninę santaupų nenumatytiems atvejams atsargą, taip pat tiems, kurie per keletą metų nori sukaupti pradinę įmoką būstui.

Kodėl kaupia vyresni žmonės?

Nors jaunimo indėliai auga bene sparčiausiai, palyginti su kitų amžiaus grupių gyventojais, remiantis SEB banko duomenimis, beveik pusė gyventojų indėlių – ir terminuotųjų, ir neterminuotųjų – vertės priklauso vyresniems negu 54 metų žmonėms.

Nors vyresnio amžiaus žmonėms, ypač tiems, kurių vienintelės pajamos yra senatvės pensija, toliau didinti santaupas yra sudėtinga, tačiau jiems alternatyvios taupymo ir investavimo priemonės, susijusios su pastaruoju metu ne itin stabiliomis finansų rinkomis, nėra patrauklios. Kita vertus, priešingai negu remdamiesi gyvenimo ciklo teorija prognozuoja finansų teoretikai, vyresnio amžiaus žmonės per savo darbingą amžių sukauptų santaupų nėra linkę leisti savo kasdieninėms vartojimo reikmėms – jiems neramu, kad ateityje šių santaupų gali prireikti svarbesniems dalykams, taip pat neretai jie nori ką nors po savęs palikti savo artimiesiems.

Susisiekite
Užduoti klausimą
Iškilo klausimų? Pasirinkite temą ir užduokite klausimą.
Bankai.lt Facebook
Sekite mus ir bendraukime Bankai.lt Facebook klube
Komentarai
Straipsnis komentarų neturi. Būk pirmas ir pakomentuok.
Projektą valdo ir vysto lietuviško kapitalo įmonė
Lietuviško kapitalo projektas.
Rinkis paslaugą lietuvišką!
2008-2020 © Bankai.lt - vienintelis bankinių paslaugų palyginimo portalas Lietuvoje. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti informaciją yra draudžiama, nebent gavus raštišką sutikimą. Buveinės adresas: K. Baršausko 59, LT-51423 Kaunas, Lietuva (Kauno mokslo ir technologijų parkas).
Į viršų