Atskleisti „Credit24” ir „Sving” pažeidimai - per pusmetį sudaryta 23 tūkst. kredito sutarčių su bedarbiais ar pajamų negaunančiais asmenimis

2016-02-12
Baudos už netinkamas sutartis
„Credit24“ ir „Sving“ prekės ženklus valdančiai bendrovei skirta bendra bauda 26 499 Eur (nuotr. Bankai.lt)

Už netinkamą vartojimo kredito gavėjų mokumo vertinimą, atsakingojo skolinimo principo ir netesybų ribojimo pažeidimus Lietuvos banko Priežiūros tarnyba UAB „IPF Digital Lietuva“ (buvusiai UAB „MCB Finance“), valdančiai „Credit24“ ir „Sving“ prekės ženklus, skyrė tris baudas. Bendra baudų suma – 26 499 Eur.

Lietuvos banko Priežiūros tarnyba 2014 m. rugsėjo mėn. skyrė UAB „IPF Digital Lietuva“ 15 500 Lt (4 489, 11 Eur) baudą. Pagal kliento skundą pradėto tyrimo metu Priežiūros tarnyba nustatė, kad greitųjų kreditų bendrovė, iš skirtingų šaltinių surinkusi prieštaringus duomenis apie vartojimo kredito gavėjo finansinius įsipareigojimus, suteikdama vartojimo kreditą rėmėsi mažesniuoju dydžiu.

Dėl to vienišai du mažamečius vaikus auginančiai motinai buvo suteiktas beveik 4 000 Lt vartojimo kreditas, nors duomenų bazėse esanti informacija rodė, kad jos pajamos siekia apie 1 200 Lt, o finansiniai įsipareigojimai – beveik 4 000 Lt per mėnesį. Be to, įmonė taikė didesnes, nei leistina, netesybas. Jos negali būti didesnės kaip 0,05 procento pradelstos sumokėti sumos už kiekvieną pradelstą dieną. UAB „IPF Digital Lietuva“ šį Lietuvos banko Priežiūros tarnybos sprendimą buvo apskundusi, tačiau 2016 m. pradžioje apeliacinį skundą atsiėmė. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas tenkino įmonės prašymą atsisakyti skundo, byla nutraukta, įmonė baudą sumokėjo.

UAB „IPF Digital Lietuva“ atsisakius apeliacinio skundo, baigti teisminiai ginčai ir dėl Lietuvos banko Priežiūros tarnybos 2014 m. gruodžio mėn. sprendimo skirti įmonei 15 500 Lt (4 489, 11 Eur) baudą. Bauda buvo skirta už Vartojimo kredito įstatymo pažeidimus, kurie buvo nustatyti inspektavimo metu ištyrus per pusmetį įmonės sudarytas vartojimo kredito sutartis (apie 70 tūkst. sutarčių).

Apibendrinus Priežiūros tarnybos atlikto inspektavimo metu surinktus duomenis, paaiškėjo, kad pagal kas trečią sutartį ši greitųjų kreditų bendrovė vartojimo kreditus teikė nedirbantiems ir pajamų negaunantiems asmenims. Taip pat nustatyta atvejų, kai įmonė, vertindama vartojimo kredito gavėjų mokumą, taikė mažesnes finansinių įsipareigojimų sumas, nei buvo nurodyta duomenų bazėse. Kas antru atveju bendrovė skolino nesilaikydama vadinamosios 40 % taisyklės, pagal kurią vartojimo kredito gavėjo įmokų dydis pagal visus turimus finansinius įsipareigojimus turi sudaryti ne daugiau kaip 40 % vartojimo kredito gavėjo tvarių pajamų. Be to, nustatyta, kad įmonė nesilaikė pavėluoto įmokų mokėjimo atvejais vartojimo kredito gavėjui taikomų netesybų ribojimo, numatančio, kad netesybos negali būti didesnės kaip 0,05 % pradelstos sumokėti sumos už kiekvieną pradelstą dieną.

Dar viena – 17 521 Eur dydžio – bauda UAB „IPF Digital Lietuva“ buvo skirta 2015 m. gruodžio mėn. Bendrovė buvo nubausta už tai, kad prieš suteikdama 500 Eur vartojimo kreditą netinkamai įvertino asmens mokumą. Aštuoniolikmetis paraiškoje nurodė, kad uždirba 1 500 Eur per mėnesį, nors duomenys iš „Sodros“, kuriuos turėjo ir įmonė, atskleidė, kad jis yra nedirbantis ir negauna su darbo santykiais susijusių pajamų. Be to, įmonė taikė didesnes, nei leistina, netesybas. Lietuvos bankas yra skelbęs apibendrintą informaciją apie šį sprendimą. Kadangi vyko teisminiai ginčai, įmonės pavadinimas nebuvo atskleistas, kaip tai nustatyta Vartojimo kredito įstatyme.

2016 m. pradžioje UAB „IPF Digital Lietuva“ skundą atsiėmė. Vilniaus apygardos administracinis teismas tenkino įmonės prašymą atsisakyti skundo, byla nutraukta, bauda sumokėta.

Teismai vasario mėn. nagrinės kito vartojimo kredito davėjo pareiškimus dėl paskirtų keturių baudų (jų bendra suma 81 092 Eur), kuriais atsisakoma skundų prieš Lietuvos banką.

Susisiekite
Užduoti klausimą
Iškilo klausimų? Pasirinkite temą ir užduokite klausimą.
Bankai.lt Facebook
Sekite mus ir bendraukime Bankai.lt Facebook klube
Komentarai
Sieras Kornev
Prieš 6 metus
Haha taip ir reikia
Robertas Paškevičius
Prieš 6 metus
Ernesta Lozovojūtė
Domas Civilka
Prieš 6 metus
Siūlyčiau jaunimui atidžiau planuoti kokią profesiją pasirinkti jei ruošiasi būti vidutinybėmis. O vyriaudybė nieko nedaro nes tokią išrinko piliečiai, ir nedarys.
Regina Čižauskienė
Prieš 6 metus
Žmonèms reikia darbo,kad jie galètų gyventi iš savo uždirbtų pinigų. Dabar jie,stumiami i Bankus. Ypač jaunimas,baigę Aukštasias ,neranda darbo Lietuvoje pgl. savo baigtą Profesiją.Yra tik du keliai jiems, Bedarbių birźa arba migracija.? Dauguma renkasi,migraciją,su apmaudžia śirdimi...Įdomu,ką mano LT Vyriausybè?
Projektą valdo ir vysto lietuviško kapitalo įmonė
Lietuviško kapitalo projektas.
Rinkis paslaugą lietuvišką!
2008-2021 © Bankai.lt - vienintelis bankinių paslaugų palyginimo portalas Lietuvoje. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti informaciją yra draudžiama, nebent gavus raštišką sutikimą. Buveinės adresas: K. Baršausko 59, LT-51423 Kaunas, Lietuva (Kauno mokslo ir technologijų parkas).
Į viršų