Greitųjų kreditų reklamų metu nustatoma daugiausiai pažeidimų

2015-10-06
Greitieji kreditai
Dažniausias vartojimo kredito reklamose nustatomas pažeidimas (nuotr. Bankai.lt)

Lietuvos bankas, prižiūrintis, ar finansinės paslaugos reklamuojamos laikantis teisės aktų, per pusantrų metų (nuo 2014 m. iki 2015 m. vidurio) nustatė 31 netinkamos reklamos atvejį. Iš jų 26 atvejai (84 proc.) susiję su vartojimo kredito, 4 atvejai – su netinkama indėlių, 1 – su valdymo įmonės reklama.

„Finansinių paslaugų reklama – jautri sritis, kadangi finansiniai sprendimai gyventojams gali turėti ilgalaikių pasekmių. Todėl ypač svarbu, kad reklamoje nebūtų nutylima klientui svarbi informacija, kad ji neklaidintų ir nekurtų neteisingų lūkesčių prisiimant finansinius įsipareigojimus. Tai, kad daugiausia pažeidimų nustatyta reklamuojant vadinamuosius greituosius kreditus, dar kartą liudija problemas šioje rinkoje ir poreikį jas spręsti griežtinant reklamos reikalavimus ir atsakomybę už jų nepaisymą“, – sako Vytautas Valvonis, Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorius.

Dažniausias vartojimo kredito reklamose nustatomas pažeidimas – atskleidžiama ne visa būtina informacija apie vartojimo kredito kainą ir su juo susijusias išlaidas. Pavyzdžiui, nurodama, kad palūkanų norma nulinė, tačiau neinformuojama apie kitus mokesčius. Tokia reklama neleidžia vartotojams visapusiškai įvertinti siūlomos sudaryti sutarties sąlygų ir prisiimamo įsipareigojimo.

Antras dažnas pažeidimas – svarbi informacija apie vartojimo kredito išlaidas pateikiama mažesniu, blankesniu šriftu nei kita reklamos informacija.

Vartojimo kredito įstatyme nustatyta: jei vartojimo kredito sutarties reklamoje nurodoma palūkanų norma arba bet kokios su vartojimo kreditu susijusios išlaidos, tai būtina kartu aiškiai, glaustai bei pastebimai nurodyti ir standartinę informaciją, t. y. palūkanų normą, bendrą vartojimo kredito sumą, bendrą vartojimo kredito kainos metinę normą ir kt.

Nustačiusi netinkamos reklamos atvejus, Priežiūros tarnyba nurodo nedelsiant nutraukti tokios reklamos transliavimą ir imtis prevencinių priemonių, kad tai nepasikartotų. Už grubius pažeidimus, atsižvelgus į reklamos kiekį ir mastą, skiriamos baudos. Lietuvos banko Priežiūros tarnyba 2 vartojimo kredito davėjams yra skyrusi 3 pinigines baudas (jų suma sudaro 16 703 Eur).

Lietuvos banko kompetencija prižiūrint vartojimo kreditų reklamą – vertinti, ar joje pateikiama visa privaloma informacija. Klaidinančios, lyginamosios vartojimo kreditų reklamos atvejus tiria Konkurencijos taryba. Prižiūrėdamas kolektyvinio investavimo subjektų, pensijų fondų ar finansų maklerio įmonių paslaugų reklamą, Lietuvos bankas turi teisę imtis veiksmų ir tais atvejais, kai nustato, kad minėtų finansinių paslaugų reklama turi klaidinančios reklamos požymių.

Priežiūros tarnyba nustatė 4 netinkamos indėlių reklamos atvejus: buvo pateikta ne visa privaloma informacija arba informacija klaidino, nes neatitiko indėlį siūlančio banko svetainėje skelbiamos informacijos. Netinkamoje valdymo įmonės paslaugų reklamoje taip pat buvo pateikta ne visa privaloma informacija.

Susisiekite
Užduoti klausimą
Iškilo klausimų? Pasirinkite temą ir užduokite klausimą.
Bankai.lt Facebook
Sekite mus ir bendraukime Bankai.lt Facebook klube
Komentarai
Straipsnis komentarų neturi. Būk pirmas ir pakomentuok.
Projektą valdo ir vysto lietuviško kapitalo įmonė
Lietuviško kapitalo projektas.
Rinkis paslaugą lietuvišką!
2008-2021 © Bankai.lt - vienintelis bankinių paslaugų palyginimo portalas Lietuvoje. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti informaciją yra draudžiama, nebent gavus raštišką sutikimą. Buveinės adresas: K. Baršausko 59, LT-51423 Kaunas, Lietuva (Kauno mokslo ir technologijų parkas).
Į viršų