Už paskolas bedarbiams LB skyrė rekordinę 30 tūkst. eurų baudą greitųjų kreditų bendrovei

2016-01-29
Vitas Vasiliauskas
Vitas Vasiliauskas - Lietuvos banko valdybos pirmininkas (nuotr. LB)

Už netinkamą vartojimo kredito gavėjų mokumo vertinimą ir atsakingojo skolinimo principų pažeidimą vienai greitųjų kreditų bendrovei Lietuvos banko Priežiūros tarnyba skyrė 30 tūkst. eurų baudą. Tai didžiausia iki šiol skirta bauda vartojimo kredito davėjui.

Pažeidimai paaiškėjo įmonės veiklos inspektavimo metu Priežiūros tarnybai patikrinus daugiau nei 3 tūkst. vartojimo kredito sutarčių duomenis.

Lietuvos bankas kolkas neskelbia bendrovės pavadinimo, jeigu sprendimas nebus apskųstas teismui, remdamasis Vartojimo kredito įstatymu, Lietuvos bankas paskelbs nusižengusią bendrovę praėjus 30 dienų po sprendimo priėmimo.

Patikrinimo metu nustatyta, kad pagal kas ketvirtą sutartį greitųjų kreditų bendrovė vartojimo kreditus suteikė nedirbantiems ir pajamų negaunantiems asmenims. Bendrovė rėmėsi kredito gavėjų pateikta informacija apie gaunamas pajamas, nors pagal informaciją duomenų bazėse asmenys buvo nedirbantys. Pavyzdžiui, asmuo, nurodęs, kad jo pajamos 1 158 eurai, gavo 500 eurų vartojimo kreditą, nors jis buvo nedirbantis, ir tokio vartojimo kredito gauti negalėjo. Kitų įrodymų apie pajamas įmonė nesurinko.

Taip pat nustatyta, kad bendrovė 4 iš 5 atvejų skolino nesilaikydama vadinamosios 40 proc. taisyklės, pagal kurią vartojimo kredito gavėjo įmokų dydis pagal visus turimus finansinius įsipareigojimus turi sudaryti ne daugiau kaip 40 proc. vartojimo kredito gavėjo tvarių pajamų. Vartojimo kredito gavėjams skolinta daugiau, nei buvo galima pagal jų finansinių įsipareigojimų ir pajamų santykį.

Bendrovė netinkamai vertino vartojimo kredito gavėjų mokumą ir dėl to, kad daugiau nei dešimtadaliu atvejų šiam vertinimui naudojo mažesnes finansinių įsipareigojimų sumas, remdamasi naudojamų duomenų bazių, o ne asmenų pateikta informacija. Pavyzdžiui, asmuo, kuriam suteiktas 800 eurų vartojimo kreditas, savo paraiškoje nurodė 1 050 eurų mėnesinius įsipareigojimus finansų įstaigoms. Bendrovė vartojimo kredito gavėjo mokumo vertinimui naudojo 0 eurų mėnesio įsipareigojimo sumą, remdamasi duomenų baze.

Greitųjų kreditų bendrovė pažeidė teisės aktų reikalavimus ir dėl to, kad nevertino informacijos apie vartojimo kredito gavėjų sutuoktinių įsipareigojimus finansų įstaigoms.

Atskirai buvo tirta daugiau nei 1 tūkst. vartojimo kredito sutarčių, kai vartojimo kredito gavėjams buvo padidinta vartojimo kredito suma. Nustatyta, kad beveik ketvirtadaliu atvejų, prieš padidindama vartojimo kredito sumą, bendrovė iš naujo neįvertino kredito gavėjų mokumo, o rėmėsi anksčiau surinktais duomenimis, ir taip pažeidė teisės aktų reikalavimus.

Be to, atskirai išnagrinėta 18 atvejų, kai vartojimo kredito gavėjai vėlavo mokėti vartojimo kredito sutartyje nustatytas įmokas ir dėl to greitųjų kreditų bendrovė skaičiavo palūkanas už pradelstus įsipareigojimus. Nustatyta, kad visais atvejais bendrovė reikalavo už pradelstą laikotarpį sumokėti kompensacines palūkanas, kurios viršijo Vartojimo kredito įstatyme nustatytą ribą – 0,05 proc. pradelstos sumokėti sumos už kiekvieną pradelstą dieną. Bendrovė taikė ne tik 0,05 proc. dydžio vėlavimo palūkanas, bet ir tam tikro dydžio administravimo mokestį.

Parinkdama poveikio priemonę, Priežiūros tarnyba atsižvelgė į tai, kad greitųjų kreditų bendrovei poveikio priemonės už analogiškus pažeidimus buvo taikomos jau kelis kartus. Atsižvelgta ir į lengvinančias aplinkybes – bendrovė pripažino nustatytus trūkumus ir ėmėsi priemonių pažeidimams ištaisyti.

Išsamesnę informaciją, jeigu sprendimas nebus apskųstas teismui, remdamasis Vartojimo kredito įstatymu, Lietuvos bankas skelbs praėjus 30 dienų po sprendimo priėmimo.

Lietuvos bankas 2012 m. perėmė vartojimo kredito rinkos priežiūrą ir iki šiol išnagrinėjo 57 Vartojimo kredito įstatymo pažeidimų atvejus pagal gautus skundus arba savo iniciatyva ir iš jų net 51 atveju (89,5 %) skirtos poveikio priemonės. Vartojimo kredito davėjams skirtos 25 baudos, jų suma viršija 207 tūkst. eurų.

Susisiekite
Užduoti klausimą
Iškilo klausimų? Pasirinkite temą ir užduokite klausimą.
Bankai.lt Facebook
Sekite mus ir bendraukime Bankai.lt Facebook klube
Komentarai
Ruslanas Nikitinas
Prieš 6 metus
Juokdariai jus! Paskelbkit pavadinima, nes informacija be kaltininko ivardinimo yra niekine!
Vladas Pranevičius
Prieš 6 metus
Galėjo ir dar rimčiau nubausti.
Rimas Zukas
Prieš 6 metus
Pinigai vaiksto virsule, o vargdienis vistiek tures grazinti, ka paemes
Valdas Laurinavicius
Prieš 6 metus
Da ir šita veikėja reikėtu nubausti už melagingus pažadus kag po euro kainos neaugs
Jolanta Leškuvienė
Prieš 6 metus
Vienam uab bauda, o jau kelinta diena kitas uab tuo paciu zenklu reklamuojas. Pirma - bauda mazoka, turetu buti bent 10-15% pajamu dydzio. Antra- riboti reklama kaip rukalams ir alkoholiui.
Kornelijus Petrikas
Prieš 6 metus
Juokdarei!zvejys gauna didesne bauda kuris netur ant maisto
Petras Sa
Prieš 6 metus
O idomu kada svediski bankai gaus baudu uz kosminius komisinius. Ar lauksim kol ES viska sureguliuos?
Liubartas Zekas
Prieš 6 metus
3000000 būtų mažoka bauda, pakyginus su jų procentukais....
Vyta Narbutiene
Prieš 6 metus
O ka jie issigando?
Projektą valdo ir vysto lietuviško kapitalo įmonė
Lietuviško kapitalo projektas.
Rinkis paslaugą lietuvišką!
2008-2021 © Bankai.lt - vienintelis bankinių paslaugų palyginimo portalas Lietuvoje. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti informaciją yra draudžiama, nebent gavus raštišką sutikimą. Buveinės adresas: K. Baršausko 59, LT-51423 Kaunas, Lietuva (Kauno mokslo ir technologijų parkas).
Į viršų