„Baltijos“ ir „Namų” kredito unijos iššvaistė indėlininkų pinigus - keliamos bankroto bylos

2017-09-26
Namų ir „Baltijos“ kredito unijos
Namų ir „Baltijos“ kredito unijoms keliamos bankroto bylos

Lietuvos banko valdyba pripažino kredito uniją „Baltija“ ir Namų kredito uniją nemokiomis, o artimiausiu metu bus kreiptasi į Vilniaus apygardos teismą dėl bankroto bylų iškėlimo. Kredito įstaigos pripažinimas nemokia yra draudžiamasis įvykis, po jo indėlininkams pagal teisės aktus išmokamos indėlių draudimo išmokos. Kartu priimtas sprendimas visam laikui atšaukti šių unijų veiklos licencijas, jis įsigalios po bankroto bylos iškėlimo ir bankroto administratoriaus paskyrimo.

Sprendimai priimti atsižvelgiant į Lietuvos banko paskirto laikinojo administratoriaus išvadas bei pasiūlymus dėl šių unijų veiklos perspektyvų. Laikinasis administratorius „Insolvensa“ nustatė, kad „Baltijos“ ir Namų kredito unijos (buvusi kredito unija „Šešiagrašis“) turtas yra mažesnis nei jų turimi įsipareigojimai.

Namų kredito unijos bandymas patekti į Bankai.lt portalo palyginamąją indėlių lentelę jau gegužės mėnesį sukėlė įtarimų:

2017 05 15
Laba diena,
Noretume pirmadieni 05.15 d. perduoti savo informacija su prasymu paskelbti jas svetaines lenteleje, kurioje skelbiamos rinkos dalyviu siulomos (terminutoju) ideliu Eur valiuta metines palukanu normos. Ko is musu reiketu?

Pagarbiai,
Romanas Melnikas
Klientų aptarnavimo tarnybos vadovas

2017 05 15-16
Sekė keli skambučiai į Bankai.lt redakciją su prašymu patalpinti „Namų kredito unija” Bankai.lt indėlių palyginimo lentelėje. Ištyrę situaciją ir pasitarę su Lietuvos banku, pateikėme jiems galutinį atsakymą.

2017 05 17
Sveiki,
gavome atsakymą iš LB, publikuoju:
Lietuvos banko Priežiūros tarnyba pateikė tokią informaciją apie portalą Bankai.lt dominančią kredito uniją:
„Namų kredito unija, 2017 m. kovo 31 d. ataskaitų duomenimis, nevykdė kapitalo pakankamumo ir didžiausios paskolos vienam skolininkui normatyvų bei reikalavimo dėl mažiausio kredito unijos kapitalo. Po šios ataskaitinės datos ji ėmėsi priemonių kapitalui atstatyti ir sustiprino kapitalą tiek, kad būtų vykdomas kapitalo pakankamumo normatyvas. Kitų dviejų reikalavimų kredito unija kol kas nevykdo. Todėl Lietuvos banko Priežiūros tarnyba įspėjo Namų kredito uniją ir nurodė terminus, iki kurių ji privalo užtikrinti, kad minėti reikalavimai būtų vykdomi.”
Kai susitvarkysite kitus du reikalavimus - praneškite ir tuomet galėsime Jus publikuoti.
Sėkmės!

Pagarbiai,
Bankai.lt

2017 m. rugpjūčio 31 d. tarpinių finansinių ataskaitų duomenimis, kredito unijos „Baltija“ turto vertė siekė 8,13 mln. Eur, o įsipareigojimai – 11,51 mln. Eur. Namų kredito unijos tuo metu turėtas turtas sudarė 1,18 mln. Eur, o įsipareigojimai – 1,43 mln. Eur.

Dėl patirtų nuostolių, kurių kredito unijos neturi galimybės atlyginti, jų kapitalas tapo neigiamas, abi kredito unijos nevykdė kapitalo pakankamumo ir didžiausios paskolos sumos vienam skolininkui normatyvų, todėl negali saugiai ir patikimai teikti finansinių paslaugų ir taip pažeidžia licencijos išdavimo reikalavimus. Atsižvelgiant į tai, konstatuota, kad galimybių atkurti kredito unijų veiklos stabilumą ir patikimumą nėra.

„Baltija“ ir Namų kredito unija paslaugų neteikė jau kurį laiką. Lietuvos bankas jų veiklą apribojo šių metų rugpjūtį ir skyrė laikinąjį administratorių. Tokių veiksmų imtasi po neplaninių inspektavimų, per kuriuos buvo nustatytos galimos nusikalstamos veikos požymių turinčios kredito unijų operacijos. Dėl jų Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba pradėjo ikiteisminius tyrimus. Įtariama, kad abiejose unijose buvo veikiama pagal panašią schemą, kai be indėlininkų žinios nutraukiamos indėlių sutartys, o lėšos pervedamos į kitų asmenų sąskaitas.

Iš kur atsirado kredito unija „Baltija”?

Ši unija per pastaruosius kelis metus keitė pavadinimus: iki 2015 gegužės vadinosi „Savas rūpestis”, po to „Šiaulių kredito unija”, o nuo praėjusių metų galo KU Baltija.

Iki veiklos sustabdymo kredito unijos „Baltija“ valdybos pirmininku buvo Edis Bružas, Namų kredito unijos valdybai vadovavo Paulius Bražionis.

„Baltijos“ kredito unija pagal turtą buvo 19-oje vietoje iš 71 šalyje veikiančių kredito unijų, o Namų kredito unija – priešpaskutinė. Šios kredito unijos atitinkamai turėjo kiek daugiau nei 2 tūkst. ir 1 tūkst. narių.

Draudimo išmokos Namų kredito unijos ir ,,Baltijos“ indėlininkams bus mokamos ir apskaičiuojamos vadovaujantis galiojančiais teisės aktais. Pagal juos, įvykus draudžiamajam įvykiui, kompensuojama 100 proc. indėlio sumos, neviršijančios 100 tūkst. eurų.

Susisiekite
Užduoti klausimą
Iškilo klausimų? Pasirinkite temą ir užduokite klausimą.
Bankai.lt Facebook
Sekite mus ir bendraukime Bankai.lt Facebook klube
Komentarai
Straipsnis komentarų neturi. Būk pirmas ir pakomentuok.
Projektą valdo ir vysto lietuviško kapitalo įmonė
Lietuviško kapitalo projektas.
Rinkis paslaugą lietuvišką!
2008-2020 © Bankai.lt - vienintelis bankinių paslaugų palyginimo portalas Lietuvoje. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti informaciją yra draudžiama, nebent gavus raštišką sutikimą. Buveinės adresas: K. Baršausko 59, LT-51423 Kaunas, Lietuva (Kauno mokslo ir technologijų parkas).
Į viršų