Ar Lietuvos bankas privers bankus ir kitas kredito įstaigas nekeisti skolininkų paskolų sutarčių sąlygų?

2020-04-17
Principinis susitarimas tarp pagrindinių bankų dėl fizinių asmenų jau yra pasiektas
Principinis susitarimas tarp pagrindinių bankų dėl fizinių asmenų jau yra pasiektas

Lietuvos bankas primygtinai ragina kredito įstaigas kartu susitarti dėl paskolų moratoriumo sąlygų savo klientams. Europos bankininkystės institucijos gairių nuostatas atitinkantis susitarimas reikštų, kad skolininkams turės būti pasiūlytas maksimalus įmokų atidėjimo terminas, o sutarčių sąlygos liks tos pačios.

„Lietuvos ir pasaulio ekonomikai bei finansų sektoriui susidūrus su sunkumais, valstybės imasi precedento neturinčių ekonomikos skatinimo priemonių. Verslui ir gyventojams gyvybiškai aktualus paskolų moratoriumas, todėl mes, kaip priežiūros institucija, pirmiausia skatiname rinkos dalyvius dėl to susitarti tarpusavyje ir paskelbti horizontalų sektorinį moratoriumą. Džiaugiamės, kad principinis susitarimas tarp pagrindinių bankų dėl fizinių asmenų jau yra pasiektas ir apie jį bus paskelbta artimiausiomis dienomis. Tokios pat pažangos tikimės ir dėl verslo paskolų. Nepavykus susitarti, Lietuvos bankas pasiruošęs imtis iniciatyvos, kad atsirastų paskolų gavėjų ir kredito sektoriaus finansinius pajėgumus atitinkantis sprendimas“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

2020 m. balandžio 2 d. visas Europos Sąjungos priežiūros institucijas vienijanti Europos bankininkystės institucija (EBI) paskelbė Gaires dėl viešojo ir privačiojo sektorių moratoriumų taikymo, atsižvelgiant į COVID-19 priemones (toliau –Gairės). Šiomis Gairėmis nustatytas palankesnis priežiūros reikalavimų traktavimas tuo atveju, jei šalyje yra paskelbtas viešasis moratoriumas arba rinkos dalyviai bendrai susitaria dėl moratoriumo taikymo savo klientams.

Viena iš EBI Gairėse nustatytų esminių sąlygų yra ta, kad paskolų įmokos būtų atidedamos pakankamai dideliam paskolų gavėjų skaičiui, o įmokų atidėjimo terminas ir sąlygos visiems paskolų gavėjams turi būti pasiūlytos vienodos, neatsižvelgiant į konkretaus asmens finansinę būklę.

Paskelbus šias Gaires, Lietuvos bankas inicijavo dialogą su rinka dėl galimybės sudaryti paskolų moratoriumą savo klientams, tarpininkavo rinkos dalyviams kaip įmanoma greičiau gaunant reikiamus atsakymus iš Konkurencijos tarybos, Europos Komisijos ir EBI.

Į Bankai.lt sulaukėme neįprastų klausimų dėl galimų paskolų sprendimo atidėjimų ir abejonių esamai situacijai:

Sveiki, susidūrėme su tokia situacija, esame procese gauti būsto paskolą, visi dokumentai suruošti ir prieš kelias dienas turėjo būti priimtas sprendimas, niekas nekėlė abejonių dėl teigiamo atsakymo iš banko, tačiau paaiškėjo, kad duomenų bazėje prieš kelias dienas atsirado įrašas, kad esame nesumokėję prieš tai paimto kredito įmokos daugiau nei 30 dienų, ir bankas nukėlė sprendimo priėmimo laiką, tačiau visi banko išrašai rodo, kad įmokos mokėtos laiku, finasų įstaiga, iš kur imtas kreditas, nesupranta apie ką kalba, jie nemato jokio vėlavimo, o ypač ilgesnio nei 30 dienų, tačiau bankas remiasi duomenų bazės parodymais. Situacijos absurdiškumui nėra paaiškinimo, kaip taip išvis gali vykti? Ką tokiu atveju daryti, nes kaip supratau, garantijos, kad gausime būsto kreditą nėra jokios, nors tiek pinigų ir laiko išeikvota. Dėkui už patarimą, jei toks egzistuoja.
SEB pasiūlė 2.2% dėl karantino pakeitė pasiūlymą į 2.8% - iki karantino bendravo tikrai sąžiningai ir stengėsi padėti kaip galėdami, po karantino kita kalba jau buvo; Luminor 2.55% - labai liūdnas aptarnavimas, dar keistesnis faktas - duoda tik preliminarias sąlygas, svarstymas vykdomas tik pasirašius, kad kreditą imsite pagal preliminarias sąlygas. Swedbank pateikė pasiūlymą greičiausiai, aptarnavimą vertinčiau aukščiausiu balu iš šių trijų bankų, taip pat ir lanksčiausi buvo dėl sąlygų.
Sveiki, Prieš beveik metus pasirašėme naujo buto Vilniuje rezervacijos sutartį su Hanner. Sumokėjome pradinį 15% įnašą. Statybos turėtų būti baigtos šį rudenį. Planavome imti būsto paskolą iš banko. Esant dabartinei situacijai dėl covid19, karantino ir t.t. ar yra kažkokia galimybė gauti kažkokią garantiją, kad bankas duos paskolą sumai, pasirašytai su plėtotoju preliminarioje pirkimo sutartyje.
Sveiki, šią vasarą planuojame įsigyti pirmąjį būstą. Naudosime valstybės paramą jaunoms šeimoms (turime 1 vaiką) . Pagal dabartinę situaciją (karantinas), vyras nuo karantino paskelbimo turi nedarbingumo pažymą. Ar pakaks mano vienos pastovios algos vertinimo ir vyro 4 mėnesių algos ir 2 mėnesių nedarbingumo ? (Mano alga apie 600 "į rankas" ir vyro alga apie 800 "į rankas"). Būsto paskola reikalinga 40 000.
Sveiki, šiuo metu statausi namą ir planavau statybų užbaigimui imti paskolą. Norėjau paklausti, kaip manote ar šis metas (viruso laikotarpis) palankus imti paskolą? Matant kaip visa ekonomika stoja. Kaip turėtų keistis bankų marža? Ir kokio pokyčio tikėtis EURIBOR, ar galimi tokie pokyčiai kaip 2008m? Ačiū už atsakymą.
Sveiki. Labai reikia patarimo. Prieš pat korona virusą pradėjome ieškotis pirkti namą, radome tinkamą variantą, kadangi jo vertė yra virš 100 000 eur. Kilo abejonių ar verta šiuo karantino laikotarpiu kreiptis dėl busto paskolos ar geriau sulaukti geresnių laikų? Kalba eina apie palūkanas, ar kenkia dabartinė situacija? Ačiū

Mes susidūrėme su situacija, kai, dar prieš kilus COVID-19 pandemijai, pasirašėme su buto pardavėjais preliminarią pirkimo sutartį, sumokėjome 2 tūkst. eurų avansą. Tačiau bankas paskutinę minutę, prasidėjus karantinui, mūsų paprašė didesnio įnašo. Vietoj 15 proc. turime įnešti 30 proc. savo lėšų. Mums reikėtų papildomai rasti apie 20 tūkst. eurų, kad galėtume užbaigti sandorį

Kadangi ekspertai gąsdina artėjančia ekonomine krize, iš artimųjų tokių pinigų skolintis nenorime. O jeigu kuris nors iš jų praras darbą ir vėliau būtent jam prireiks juodai dienai taupytų pinigų? Ar, ekspertų nuomone, mes tikrai turėtume prarasti tuos 2 tūkst. eurų, net ir tokiomis nenumatytomis sąlygomis? Kai bankas pakeitė mums paskolos sąlygas, mūsų atveju susidarė triguba grandinė. Mes esame sumokėję 2 tūkst. eurų avansą už savo išsirinktą butą, mūsų buto pardavėjai teigia kitiems pardavėjams sumokėję 15 tūkst. eurų avansą už namą, kurį išsirinko pirkti, o tie pardavėjai dar kitiems pardavėjams teigia sumokėję 50 tūkst. eurų avansą irgi už namą.

Sveiki, kokia dabar situacija su busto paskolom? Nes sakė kad kils palukanos ir isvis sunku bus gauti paskola
Sveiki. Norėjau pasiteirauti kokia dabar situacija banke su palūkanomis ir paskolų teikimu? Ar nepadidėjo palūkanos? Esame nusižiūrėję namą, tačiau dėl dabartinės situacijos dėl viruso dvejojame pasirašyti paskolos sutartį.
Laba diena, Kokios būtų Jūsų rekomendacijos asmenims, kurie dėl susidariusios situacijos nespėjo iki galo sutvarkyti būsto paskolos - pasinaudoti teise atsisakyti būsto kredito pagal Vartotojų teisių apsaugos įstatymą ar laukti kol pradės dirbti notarai/bankai ir tęsti visas procedūras? Iš anksto dėkoju už atsakymą.

Atsakymus į minėtus klausimus, o taip pat daugelį kitų situacijų galite rasti Bankai.lt būsto paskolų konsultacijų centre.

Susisiekite
Užduoti klausimą
Iškilo klausimų? Pasirinkite temą ir užduokite klausimą.
Bankai.lt Facebook
Sekite mus ir bendraukime Bankai.lt Facebook klube
Komentarai
Straipsnis komentarų neturi. Būk pirmas ir pakomentuok.
Projektą valdo ir vysto lietuviško kapitalo įmonė
Lietuviško kapitalo projektas.
Rinkis paslaugą lietuvišką!
2008-2021 © Bankai.lt - vienintelis bankinių paslaugų palyginimo portalas Lietuvoje. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti informaciją yra draudžiama, nebent gavus raštišką sutikimą. Buveinės adresas: K. Baršausko 59, LT-51423 Kaunas, Lietuva (Kauno mokslo ir technologijų parkas).
Į viršų