Bankai pakoregavo būsto paskolų sutartis dėl minusinio EURIBOR

2016-02-10
Bankų būsto paskolų sutartys
Lietuvoje veikiantys bankai dėl minusinio EURIBOR pakoregavo savo būsto paskolų sutartis (nuotr. Bankai.lt)

Lietuvoje veikiantys bankai dėl minusinio EURIBOR pakoregavo savo būsto paskolų sutartis. Matomai iki 2015 metų bankai netikėjo, kad EURIBOR bus minusinis, o už būsto paskolas kliento mokamos įmokos taip smarkiai mažės, todėl sutartis pakoregavo tik 2015 metais.

Lietuvoje veikiantys bankai būsto paskolas išduoda pagal formulę: banko marža + EURIBOR arba EBIFN (DNB). Kuomet 2015 m. balandžio mėnesį EURIBOR 3 mėn. pirmą kartą žengė į minuso zoną, bankai sunerimo dėl mažėsiančių klientų mėnesinių įmokų. Pavyzdžiui, Jūs būsto paskolą paėmėte su 1,7% banko marža + EURIBOR, kai EURIBOR tampa minusinis, bankui mokamos mažesnės palūkanos (pagal 2016 02 10 EURIBOR duomenis):

  • 1,7% + (-0,167% EURIBOR 3 mėn.) = 1,533%
  • 1,7% + (-0,104% EURIBIR 6 mėn.) = 1,596%

Bankai priešinosi tokiam palūkanų skaičiavimui ir nenorėjo mažinti klientams palūkanų, nors sutartyje buvo parašyta konkreti formulė: banko marža + EURIBOR. Kilus klientų skundams, Lietuvos bankas paskelbė verdiktą, kad būsto paskolų sutartyse nurodyti punktai turi būti vykdomi. Bankai neturėjo nieko kito, kaip priimti Lietuvos banko rekomendacijas, vadovautis jau pasirašytomis sutartimis arba persitarti su klientu naujas mokėjimo sąlygas. Naująsias sutartis bankai pakoregavo įvedant saugiklį - minusinis EURIBOR tampa nuliu.

Ar bankai gali keisti sutartis?

Iš gausybės Bankai.lt lankytojų sulaukėme klausimų ar gali bankai keisti sutartis ir įvesti naujas sąlygas visi vienu metu. Šią situaciją paprašėme pakomentuoti Teresės Valeišos, Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ginčų nagrinėjimo skyriaus vyresniosios juriskonsultės:

Dėkojame už paklausimą dėl bankų galimybės keisti kredito sutartis. Atsakydami į jį pirmiausia norime nurodyti, kad remiantis sutarčių laisvės principu, Lietuvos banko nuomone, kredito davėjai su gavėjais turi teisę susitarti dėl abiem šalims priimtinų sąlygų, nustatant palūkanų apskaičiavimo būdą. Sutarties laisvės principas reiškia civilinių teisinių santykių subjektų teisę laisvai spręsti, sudaryti konkrečią sutartį ar jos nesudaryti, pasirinkti, su kuo sudaryti sutartį, be to, savarankiškai spręsti dėl sutarties turinio (sutarties sąlygų ir jų pakeitimo) bei formos, išskyrus atvejus, kai tam tikras sutarties sąlygas (jų turinį) nustato imperatyviosios teisės normos.

Svarbu pažymėti, kad vertinant su klientais sudarytas kredito sutartis, kuriose kreditoriui mokamos palūkanos yra kintamos ir jų skaičiavimas yra susietas su kintamu dydžiu (pvz., EURIBOR), visada atsižvelgiama į konkrečios sutarties sąlygas ir jose numatytą bei sutarties šalių sutartą palūkanų apskaičiavimo būdą.

Taigi darytina išvada, kad tie sutartinių santykių aspektai, kurie nėra reglamentuoti imperatyviųjų teisės normų, gali būti aptarti tik laisvu šalių susitarimu, įtraukiant arba pakeičiant atitinkamas sąlygas tarp šalių sudaromoje sutartyje. Taip pat norėtume pažymėti, kad, jeigu banko pozicija dėl palūkanų apskaičiavimo būdo norinčiam gauti kreditą asmeniui atrodys nepriimtina, ir susitarti dėl abiems pusėms priimtino sutarties nuostatų varianto nepavyks, tokios kredito sutarties pasirašyti vartotojas neprivalo.

Atsakant į lankytojų klausimą - taip, bankai turi teisę keisti sutartis kada nori ir kaip nori, tačiau negali koreguoti jau esamų pasirašytų sutarčių be kliento sutikimo. Taigi, jeigu būsto paskolos sutartį pasirašėte su banku prieš kelis metus, tuomet džiaukitės, kadangi mokėsite mažesnes palūkanas.

Susisiekite
Užduoti klausimą
Iškilo klausimų? Pasirinkite temą ir užduokite klausimą.
Bankai.lt Facebook
Sekite mus ir bendraukime Bankai.lt Facebook klube
Komentarai
Petras Sa
Prieš 4 metus
Tik butu gerai info apie vokiecius skandinavus. Na ten kur yra konkirencija ir prieziura dirba.
Bankai.lt
Prieš 4 metus
Informacijos apie kitas šalis neturime. Pasidomėsime, gera tema, dėkui.
Petras Sa
Prieš 4 metus
O yra informacijos apie ta pacia veikla kitose salyse? Ten irgi taip pat bankai sprendzia problemas? Aciu.
Projektą valdo ir vysto lietuviško kapitalo įmonė
Lietuviško kapitalo projektas.
Rinkis paslaugą lietuvišką!
2008-2020 © Bankai.lt - vienintelis bankinių paslaugų palyginimo portalas Lietuvoje. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti informaciją yra draudžiama, nebent gavus raštišką sutikimą. Buveinės adresas: K. Baršausko 59, LT-51423 Kaunas, Lietuva (Kauno mokslo ir technologijų parkas).
Į viršų