DNB banke imant būsto paskolą taikoma banko marža + EBIFN

2014-02-17
DNB banko skyrius
DNB banko nauja būsto paskolų kainodara (nuotr. Bankai.lt)

Pagreitį įgaunančioje nekilnojamojo turto rinkoje didžiausiai Norvegijos finansų paslaugų grupei priklausantis DNB bankas nuo vasario 17 dienos naujoms būsto paskoloms su kintamomis palūkanomis pradės taikyti aiškiau rinkos situaciją ir individualias kliento finansines aplinkybes atspindinčią kainodarą.

Kaip ir iki šiol, DNB bankas teiks būsto paskolas už fiksuotas ir kintamas palūkanas. Kintamas būsto kredito palūkanas sudarys dvi dalys – pastovioji ir kintama, keisis tik jas sudarančių komponentų skaičiavimas.

Pastovioji būsto kredito palūkanų dalis, arba paprastai tariant kliento marža, nustatoma kiekvienam klientui individualiai atsižvelgiant į jo uždirbamas pajamas, kredito istoriją bei lojalumą bankui. Ši palūkanų dalis fiksuojama visam sutarties galiojimo laikotarpiui. Palyginti su iki šiol skaičiuota kliento marža, naujiems banko klientams ji sumažės, nes iš jos bus eliminuota ilgalaikio pinigų skolinimosi kainos dedamoji dalis.

Kintamoji palūkanų dalis bus susieta su Europos bankų ilgalaikio finansavimo norma. Tai ilgalaikio pinigų skolinimosi rinkoje kainą atspindintis rodiklis, kuris apskaičiuojamas prie trumpalaikio pinigų skolinimosi kainą parodančio EURIBOR arba VILIBOR pridedant Europos bankų ilgalaikio skolinimosi maržą. Ją skaičiuoja tarptautinė agentūra Bloomberg, įvertindama už kiek vidutiniškai šiuo metu dvidešimt vienas aukšto reitingo Europos bankų patys skolinasi rinkoje pagal jų eurais nominuotų obligacijų kotiruotes.

„Klientas iš anksto žino, kad jo mokamų palūkanų dydis priklausys tik nuo ilgalaikio pinigų skolinimosi kainos pokyčio rinkoje, o sąlygos visiems imantiems būsto paskolą bus lygiavertės nepriklausomai nuo to, kuriuo metu sudaroma sutartis – dabar ir ateityje. Tai skatina skaidrią konkurenciją tarp rinkos dalyvių,“ – sako dr. Šarūnas Nedzinskas, DNB banko valdybos narys ir prezidento pavaduotojas, atsakingas už mažmeninės bankininkystės plėtrą.

Ši DNB kainodara taikoma tik naujai teikiamoms būsto paskoloms. Visiems klientams jau paėmusiems būsto paskolą DNB banke sutarties sąlygos nesikeičia.

Europos bankų ilgalaikio finansavimo norma skelbiama DNB banko svetainėje. Europos bankų ilgalaikio skolinimosi maržos indeksas yra skelbiamas Bloomberg tinklapyje ( www.bloomberg.com/quote/BXEBFM:IND).

Auganti rinka

Preliminariais Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, pernai naujų būsto paskolų rinka palyginti su 2012 m. išaugo 34 procentais. DNB bankas per 2013 metus suteikė 4 tūkst. naujų būsto paskolų, kurių bendra vertė viršijo pusę milijardo litų. Naujai suteiktų būsto paskolų apimtis DNB banke išaugo 41 proc. palyginti su 2012 m., o rinkos dalis naujų būsto paskolų rinkoje pernai vidutiniškai sudarė 28 procentus. 2013-ųjų pabaigoje DNB bankas Lietuvos gyventojams buvo suteikęs būsto paskolų už 3,52 mlrd. litų. Tai 17,7 proc. šalies būsto kreditų rinkos.

Pasak Š. Nedzinsko, nors DNB banke naujai pasirašytų naujų būsto paskolų skaičius pernai palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2012 m. išaugo 48 proc., vidutinis paskolos dydis net šiek tiek sumažėjo ir sudarė apie 130 tūkst. litų. Tai rodo - pirkdami būstą gyventojai yra linkę skirti žymiai didesnę nuosavų lėšų dalį pradiniam įnašui, kad jų finansinis įsipareigojimas būtų mažesnis.

„Būsto paskolų rinkos augimui daugiausiai įtakos turėjo pernai padidėjusi patrauklaus naujo būsto pasiūla, ypač Vilniuje, ir išliekantis santykinai žemas palūkanų lygis tiek paskolų, tiek ir indėlių rinkoje. Pirkimą taip pat skatina ir numatomas euro įvedimas Lietuvoje. Kita vertus, augimą pristabdo poreikis sukaupti daugiau nuosavų lėšų pradiniam įnašui ir vis dar nedidelis realaus atlyginimo augimas,“ – rinkos tendencijas komentavo Š. Nedzinskas.

Didžiausią būsto paskolų paklausą pernai DNB bankas fiksavo šalies sostinėje – apie 47 proc. naujų sutarčių pasirašyta Vilniaus regione, 25 proc. – Kauno regione, 16 proc. – Klaipėdos regione. Palyginti su 2012 m. pernai taip pat buvo juntamas pastebimai didesnis aktyvumas Panevėžyje ir Šiauliuose.

Gruodžio pabaigoje vidutinė DNB banko būsto paskolos suma Vilniuje siekė 165 tūkst. litų ir palyginus su kitais miestais buvo didžiausia. Klaipėdoje vidutinė paskola sudarė 142 tūkst. litų, Kaune – 128 tūkst. litų.

Susisiekite
Užduoti klausimą
Iškilo klausimų? Pasirinkite temą ir užduokite klausimą.
Bankai.lt Facebook
Sekite mus ir bendraukime Bankai.lt Facebook klube
Komentarai
Straipsnis komentarų neturi. Būk pirmas ir pakomentuok.
Projektą valdo ir vysto lietuviško kapitalo įmonė
Lietuviško kapitalo projektas.
Rinkis paslaugą lietuvišką!
2008-2023 © Bankai.lt - vienintelis bankinių paslaugų palyginimo portalas Lietuvoje. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti informaciją yra draudžiama, nebent gavus raštišką sutikimą. Buveinės adresas: K. Baršausko 59, LT-51423 Kaunas, Lietuva (Kauno mokslo ir technologijų parkas).
Į viršų