Kas yra kredito istorija, kaip ir per kiek laiko galima ją pagerinti?

2015-11-25
Kredito reitingai: A, B, C, D, E
Koks yra Jūsų kredito reitingas? (nuotr. Bankai.lt)

Eidami į darbo pokalbį nešates gyvenimo aprašymą, o eidami į banką skolintis nešatės kredito istoriją. Tik domėjimasis ir draugiškas bendravimas su visais bankais, gali padėti Jums sužinoti visas detales norint pasiskolinti kuo geresnėmis sąlygomis.

Kas tai yra kredito istorija?

Kreditų biuras Creditinfo renka informaciją apie kiekvieną šalies gyventoją. Pavyzdžiui jeigu Jonas turi sudarytą sutartį su mobiliojo ryšio operatoriumi, interneto tiekėju bei yra įsigijęs televizorių išsimokėtinai, visa tai yra užfiksuota jo kredito istorijoje. Taigi, jeigu Jonas norės dar pasiskolinti, pavyzdžiui automobiliui, bankas pažvelgęs į kredito istoriją žinos kaip jis vykdo finansinius įsipareigojimus. Jei istorija teigia, jog Jonas pavyzdingai moka, tuomet viskas gerai - Jonas paskolą gaus. Jei turi pradelstų mokėjimų ar skolų, tikėtina, kad paskolos negaus arba bankas pageidaus padengti įsiskolinimą. Tokiu atveju tikėtina, kad Jonui pasiūlys gerokai prastesnes skolinimosi sąlygas, t.y. didesnes palūkanas. Tačiau gali būti ir taip, kad Jonas viską moka tvarkingai, nevėluoja, tačiau jam naujos paskolos nesuteiks.

Kodėl paskola gali būti nesuteikiama?

Todėl, kad jo įsipareigojimai gali būti per dideli. Šiuo metu įstatymai numato, kad bendra mėnesio įmokų suma už daiktus ar paskolas, negali viršyti 40% mėnesio pajamų. Jei Jonas uždirba 500 EUR per mėnesį, tokioms įmokoms jis gali skirti viso labo 200 EUR. Susipažinkite su atsakingo skolinimo nuostatais.

O kas yra kredito reitingas?

Tikriausiai visi esame matę Creditinfo raidėmis išreikštą žmogaus reitingą:

  • A reitingas - aukštas patikimumas (0,00% - 0,45% įmokos vėlavimo tikimybė). Labai palankios sąlygos kredito suteikimui ar prekių/paslaugų įsigijimui išsimokėtinai;
  • B reitingas - aukštesnis nei vidutinis patikimumas (0,45% - 1,7% įmokos vėlavimo tikimybė). Palankios sąlygos kredito suteikimui ar prekių/paslaugų įsigijimui išsimokėtinai;
  • C reitingas - vidutinis patikimumas (1,7% - 5,00% įmokos vėlavimo tikimybė). Standartinės galimybės kredito suteikimui ar prekių/paslaugų įsigijimui išsimokėtinai;
  • D reitingas - žemas patikimumas (5,00% - 21,50% įmokos vėlavimo tikimybė). Gali būti pareikalautos papildomos užtikrinimo priemonės kredito suteikimui ar prekių/paslaugų įsigijimui išsimokėtinai;
  • E reitingas - įsipareigojimų nevykdymas (21,50% - 100% įmokos vėlavimo tikimybė). Kreditoriams nerekomenduojama suteikti kredito ar prekių/paslaugų išsimokėtinai.
Kredito rizikos klasės: A, B, C, D, E
Kredito rizikos klasės: A, B, C, D, E (nuotr. Bankai.lt)

Kaip atsikratyti blogo kredito reitingo?

Ekspertai sako, kad žmonės turėję finansinių problemų, per vieną dieną švarūs nebus. Vidutiniškai reikia 2-3 metų, o kai kuriais atvejais tai gali užtrukti ir 10 metų. Per tokį laiką susiformuoja nauji finansiniai įgūdžiai. Tačiau Creditinfo reitingas yra tik patariamasis. Galutinį sprendimą priima bankai, kurie turi savo atskiras reitingavimo sistemas. Pavyzdžiui, nuo 1 iki 10 ir didesnis skaičius, gali reikšti geresnes sąlygas. Reitinguodami žmogų bankai žvelgia į žmogaus pajamas, jos ir kredito istorija yra du svarbiausi dalykai. Kitą sprendimo dalį nulemia vaikų skaičius, sutuoktinio kredito istorija, finansiniai areštai ir kiti apribojimai. Tad būkite sąmoningi ir atsakingai elkitės su savo finansais.

Bankai.lt pataria skolintis atsakingai ir ypač vengti greitųjų kreditų, o apskritai jeigu išeina geriau nesiskolinti. Matydami kiek žmonių kreipiasi dėl paskolų neturėdami tvarių pajamų manome, kad skolinimosi rinka turėtų būti dar labiau sugriežtinta ir palankesnė besiskolinančiajam. Šie patarimai buvo surašyti remiantis Pinigų kartos video medžiaga.
Susisiekite
Užduoti klausimą
Iškilo klausimų? Pasirinkite temą ir užduokite klausimą.
Bankai.lt Facebook
Sekite mus ir bendraukime Bankai.lt Facebook klube
Komentarai
Straipsnis komentarų neturi. Būk pirmas ir pakomentuok.
Projektą valdo ir vysto lietuviško kapitalo įmonė
Lietuviško kapitalo projektas.
Rinkis paslaugą lietuvišką!
2008-2021 © Bankai.lt - vienintelis bankinių paslaugų palyginimo portalas Lietuvoje. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti informaciją yra draudžiama, nebent gavus raštišką sutikimą. Buveinės adresas: K. Baršausko 59, LT-51423 Kaunas, Lietuva (Kauno mokslo ir technologijų parkas).
Į viršų