Klientai sukilo prieš komercinius bankus, reikalauja taikyti neigiamas palūkanas

2016-02-29
Bankai nenori taikyti neigiamų palūkanų
Klientai sukilo prieš komercinius bankus, reikalauja taikyti neigiamas palūkanas ir sumažinti būsto paskolų įmokas (nuotr. Bankai.lt)

Klientai sukilo prieš komercinius bankus, reikalauja taikyti neigiamas palūkanas ir sumažinti būsto paskolų įmokas. Tačiau bankų matematika paprasta, esą neigiamų palūkanų negali būti - jos prilyginamos nuliui. Lietuvos bankas stoja į klientų pusę ir ragina laikytis sutarties sąlygų.

Vilnietis Vaidas pripažįsta įsivėlęs į agresyvias derybas su banku. Prieš aštuonetą metų vyras iš „Nordea” banko itin palankiomis sąlygomis pasiėmė būsto paskolą, kai banko marža siekė kelias dešimtasias procento. Tiesa, iš pradžių paskolą jis pasiėmė eurais, vėliau banko siūlymu ją pasikeitė į Šveicarijos frankus. Šios valiutos palūkanų normai persiritus į neigiamą pusę Vaidas tikėjosi, kad dėl to sumažės ir būsto paskolos įmoka. Ir ne vien tik jam, o dar keliems šimtams banko klientų.

Vaidas Kančauskas, banko klientas:

Kai mes pradėjome žiūrėti, kaip bankas perskaičiuos palūkanų normas, pamatėme, kad jis neperskaičiuoja ir palūkanas tik sumažina iki nulio, sakydamas, kad tai yra riba. Tuomet kreipiausi į „Nordea” banką prašydamas paaiškinti kodėl vis tik iki nulio skaičiuoja, o žemiau ne, kai tuo tarpu į kitą pusę, į pliusą tai skaičiuoja iki tiek kiek tiktai kils.

Pasak Vaido susirašinėjimas ir pokalbiai su banku užtruko gana ilgai, todėl neapsikentęs jis parašė pretenziją „Nordea” bankui ir kreipėsi į rinkos reguliuotoją Lietuvos banką. Pastarasis stoja vartotojo pusėn ir tikina, kad bankas privalo taikyti neigiamas palūkanas, net ir tuo atveju, jeigu šis susigrąžins mažesnę sumą nei buvo paskolinęs savo klientui.

Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas:

Sprendimas yra paprastas aritmetinis, tiesiog bazinė palūkanų norma susideda su marža ir jeigu rezultatas neigiamas - jis yra neigiamas. Ši mūsų pozicija nėra kažkokia nauja, nėra siurprizas bankams, mes šią savo poziciją esame išsakę praėjusių metų balandžio mėnesį. Tik šiuo kart mes išsprendėme konkretų ginčą ir paviešinome šį sprendimą.
Vitas Vasiliauskas
Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas

Maža to, Lietuvos bankas įpareigojo „Nordea” banką perskaičiuoti palūkanas pagal sutartį sumokėtas metines palūkanas, o susidariusį skirtumą arba grąžinti vartotojams arba įskaičiuoti į mokėtinos įmokos dalį. Tačiau „Nordea” Lietuvos banko rekomendacijų laikytis nežada ir beda pirštu į civilinį kodeksą.

Vaidotas Cucėnas, banko „Nordea” komunikacijos vadovas:

Jei pilietis pasiskolino 10 eurų, jis turi paskolos suteikėjui grąžinti 10 eurų, o ne 9 eurus. Mes ketiname ir toliau vadovautis Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso straipsniuose nustatytu paskolos/kreditavimo sutarties apibrėžimu bei jos atlyginimo principu, kurie įtvirtina pareigą grąžinti gautą pinigų sumą ir mokėti palūkanas būtent skolininkui (kredito gavėjui), o ne kreditoriui (bankui).
Vaidotas Cucėnas
Vaidotas Cucėnas, banko „Nordea” komunikacijos vadovas

Nematydami kitos išeities, advokatai jau planuoja „Nordea” bankui kolektyvinį klientų ieškinį. Juo labiau, kad tas pats bankas Danijoje neigiamas palūkanas skaičiuoja, o štai Lietuvoje - ne. Į bankų klientų asociaciją kreipėsi jau ne vienas gyventojas, kuriam komerciniai bankai atsisako taikyti neigiamas palūkanas ir maža to, esą spaudžia į kampą persirašyti sutartis.

Rūtenis Paukštė, Lietuvos bankų asociacijos prezidentas:

Kai kada galimybė pakviesti klientus sutartims perrašyti, kartais ir dėl kitų problemų ir tuomet įtraukia punktą dėl to, kad neigiamas palūkanas laikyti nulinėm. Taip kad tą daro aš žinau „Swedbank” ir mūsų atveju „Nordea” bankas.

Nors Lietuvos banko rekomendacija tėra tik rekomendacija ir jos komerciniai bankai neprivalo laikytis, visgi centrinis bankas teisme žada pateikti ir savo poziciją.

Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas:

Atikreipčiau dėmesį, kad Lietuvos bankas yra kompetetinga institucija, na ir mes vistiek kiekvieną savo poziciją argumentuojame, na ir savaime suprantama, kad mes taip pat tikimės būti įtraukti į tolimesnį procesą teismuose. Na ir pateiksime savo nuomonę kaip kompetetinga institucija.

Vien „Nordea” bankų klientų, kurie itin palankiomis sąlygomis pasiėmė paskolą Šveicarijos frankais ir jiems bankas nesutinka taikyti neigiamų palūkanų yra apie 300. Į teismus kolektyviniu ieškiniu ketinantys kreiptis klientai, žada remtis ir kitų šalių praktika. Štai Lenkijos bankas buvo nubaustas beveik 15 mln. eurų bauda už tai, kad netaikė neigiamų palūkanų.

Kviečiame žiūrėti pilną reportažą transliuotą TV3 žiniose:

Susisiekite
Užduoti klausimą
Iškilo klausimų? Pasirinkite temą ir užduokite klausimą.
Bankai.lt Facebook
Sekite mus ir bendraukime Bankai.lt Facebook klube
Komentarai
Darius Styra
Prieš 6 metus
Yra savy.lt - kur zmones skolina zmonems :)
Justinas
Prieš 4 metus

Ten palukanos nezmoniskos bus su tokia suma.

Tomas Zulonas
Prieš 6 metus
FYI: yra kredito unijos
Ramunas Jazdauskas
Prieš 6 metus
Musu bankai ir taip aferistai, voketijos ir prancuzijos bankai vartojimo kreditus duoda su 2-3% palukanu, musiskiai su 15-30 . Reikia isvis banku vengti!
Rimas Zukas
Prieš 6 metus
Dnb isvis sudas kuogreiciau begt...
Raimondas Klimas
Prieš 6 metus
Įdomiausia, jog jei jų "formulė" palūkanas apskačiuoja ir gaunasi teigiamas, tai viskas ok, gali būti ir 10% ir pan. tačiau, jei minusinės, tai jau formulė nebetinka. Pirmiausiai buvo blogai sutartys sudarytos, turėjo jie atsižvelgti į galimybę, jog gali būti toks variantas kaip apskaičiavus gausis neigiamas rezultatas. ( čia jau banko ekonomistai nieko neišmano ) Bankai argumentuoja ir žaidžia įstatymo nuostata, ( pajungė teisininkus, kurie išmano savo darbą ) jog už paskolintus pinigus negli būti taikoma neigiama palūkanų norma, t.y jei pasiskolinau 10 eurų, turiu ir grąžinti bent 10 eurų. tačiau bankai gali taikyti neigiamą palūkanų mokėjimą, t..y vartotojai grąžina tik paskolas, o palūkanos eina į "minusą", nes po 10 metų vėl palūkanos gali būti "+". Bet vėlgi čia Lietuva, čia visi įstatymai gali būti intepretuojami dvejopai, ir galima nesilaikyti sutarties sąlygų. Tegu žmonės pasiskaito, kokios sankcijos taikomos už sutarties nesilaikymą, ohh ten bankas susideliojo saugiklius ir pamatysite, kad tik sutarties nesilaikymas gali būti iš vartotojo pusės. :) ( Paskolos neturiu ).
Ern
Prieš 4 metus

Šiaip reikia nepamiršti, kad neigiamos palūkanos nėra visai kažkieno pinigai, o mūsų visų pinigai... kadsngi ECB netik paskolina bet ir primoka užtai kad skoliniesi, taip kad bankai negaudami mūsų palūkanų visškai nereiškia kad negauna atlygio. Dar paskaičiuoti papildomai reikėtu už infliaciją kai pinigai tampa beverčiai.

Kastytis Mockus
Prieš 6 metus

Vagia per akis

Projektą valdo ir vysto lietuviško kapitalo įmonė
Lietuviško kapitalo projektas.
Rinkis paslaugą lietuvišką!
2008-2021 © Bankai.lt - vienintelis bankinių paslaugų palyginimo portalas Lietuvoje. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti informaciją yra draudžiama, nebent gavus raštišką sutikimą. Buveinės adresas: K. Baršausko 59, LT-51423 Kaunas, Lietuva (Kauno mokslo ir technologijų parkas).
Į viršų