Pirmąjį pusmetį būsto paskolas ėmė septintadaliu daugiau klientų

2015-07-23
SEB banko paskolos
SEB banke per pirmąjį šių metų pusmetį būsto paskolų sutarčių sudaryta 14 proc. daugiau nei pernai (nuotr. Bankai.lt)

33 metų amžiaus žmogus, nusprendęs nuosavą būstą įsigyti viename iš Lietuvos didmiesčių, – taip atrodo statistinis Lietuvos gyventojas, šiais metais sudaręs būsto paskolą SEB banke. Remiantis banko duomenimis, būsto paskolų rinka auga: per pirmą šių metų pusmetį būsto paskolų sutarčių buvo sudaryta daugiau nei 2,8 tūkst., arba 14 proc. daugiau negu pernai. Bendra jų vertė, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, išaugo penktadaliu ir siekė 116,8 mln. eurų.

„Sprendimą įsigyti nuosavą būstą dažniausiai lemia žmonių užtikrintumas dėl gaunamų pajamų stabilumo arba augimo ateityje, taigi augančią būsto paskolų kreivę galima aiškinti stiprėjančiomis gyventojų optimistinėmis nuotaikomis. Be to, pastebime, kad jaunėja vidutinis būsto paskolos gavėjo amžius. Jei pernai jis siekė 34 metus, tai šiemet būstą nusprendė įsigyti žmonės, kurių amžius – 33 metai. Jauni, darbo rinkoje jau spėję įsitvirtinti žmonės planuoja nuosavą būstą ir ieško galimybių jį įsigyti“, – sako Virginijus Doveika, SEB banko prezidento pavaduotojas ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius.

Kaip ir praėjusiais metais, daugiau nei 80 proc. būsto paskolų buvo suteikta Vilniaus ir Kauno regionų gyventojams, tačiau daugėjo pasirašytų būsto paskolų sutarčių Šiaulių ir Panevėžio apskrityse. Banko duomenimis, augo vidutinė vienos suteiktos būsto paskolos vertė – šiemet ji siekė beveik 41 tūkst. eurų, arba 5 proc. didesnė nei prieš metus. Tačiau kartu ilgėjo ir vidutinis būsto paskolos laikotarpis – SEB banko klientai dažniausiai skolinosi 23,5 metams, tai yra metams ilgiau nei 2014 m.

Šių metų pradžioje SEB banko suteiktų būsto paskolų skaičius buvo panašus kaip ir praėjusiais metais, tačiau jau nuo kovo mėnesio fiksuojamas kiekvieną mėnesį augantis būsto paskolų poreikis. Per antrą šių metų ketvirtį SEB bankas suteikė 20 proc. daugiau būsto paskolų nei tuo pačiu laikotarpiu pernai.

„Žiemos pabaiga dažnai žymi kiek vangesnį periodą būsto paskolų rinkoje, o šiemet įtakos galėjo turėti ir su euro įvedimu susiję žmonių nuogąstavimai dėl kainų pokyčių. Pastaraisiais mėnesiais matomas būsto paskolų rinkos aktyvumas gali būti susijęs ne tik su tuo, kad gyventojai apsiprato su nauja valiuta, bet ir su naujais Atsakingojo skolinimo nuostatais, kurie įsigalios nuo lapkričio 1 d.”, – pastebi V. Doveika.

Šie nuostatai priimti siekiant mažinti gyventojų perteklinio įsiskolinimo riziką. Kaip ir iki šiol, paskolos suma negalės viršyti 40 proc. tvarių mėnesio pajamų, tačiau bankai ir kitos kredito įstaigos turės patikrinti, ar klientas bus finansiškai pajėgus atlaikyti galimus palūkanų šuolius. Be to, maksimali kredito trukmė negalės viršyti 30 metų, tai yra, bus 10 metų trumpesnė, nei yra dabar.
Vis dėlto, SEB banko atstovo nuomone, ilgalaikės įtakos būsto paskolų rinkai nauji Atsakingojo skolinimo nuostatai daryti neturėtų, o gyventojų norą ir galimybes skolintis lems pajamos ir pajamų lūkesčiai.

Susisiekite
Užduoti klausimą
Iškilo klausimų? Pasirinkite temą ir užduokite klausimą.
Bankai.lt Facebook
Sekite mus ir bendraukime Bankai.lt Facebook klube
Komentarai
Straipsnis komentarų neturi. Būk pirmas ir pakomentuok.
Projektą valdo ir vysto lietuviško kapitalo įmonė
Lietuviško kapitalo projektas.
Rinkis paslaugą lietuvišką!
2008-2020 © Bankai.lt - vienintelis bankinių paslaugų palyginimo portalas Lietuvoje. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti informaciją yra draudžiama, nebent gavus raštišką sutikimą. Buveinės adresas: K. Baršausko 59, LT-51423 Kaunas, Lietuva (Kauno mokslo ir technologijų parkas).
Į viršų