Swedbank informuoja klientus pasirašiusius būsto paskolas apie PRIME kainodara litais

Prieš keletą metų „Swedbank” rinkai buvo pasiūlęs būsto paskolas su kainodara PRIME, kuri šalia VILIBOR indekso bei maržos taip pat turėjo ir taip vadinamąjį Šalies ekonomikos rodiklį (ŠER). Nežiūrint to, kad ši pasirinkta kainodara buvo ypač palanki klientams, įvedus eurą ir, kaip numatyta sutartyje, ŠER litais perskaičiuojant į rodiklį eurais, šis dydis dėl sutartyje nustatytos metodikos keisis.
Kaip nurodyta šių klientų būsto kredito sutartyse, eurui tapus nacionaline valiuta, palūkanų bazė PRIME litais automatiškai turėtų tapti PRIME eurais:
- Palūkanų bazė, kuri yra išreikšta VILIBOR reikšme, bus pakeista į EURIBOR;
- Šalies ekonomikos rodiklis litais taps Šalies ekonomikos rodikliu eurais;
- Būsto paskolos palūkanų marža, įvedus eurą, nesikeis.
Siekdami savo klientus apsaugoti nuo staigaus palūkanų išaugimo ir išlaikyti geras paskolos sąlygas, „Swedbank“ siūlo sprendimą, kuris padės palankiomis sąlygomis pereiti nuo Šalies ekonomikos rodiklio paskoloms litais prie šio rodiklio paskoloms eurais.
Ką siūlo bankas?
Mūsų siūlomas sprendimas – tai dviejų metų pereinamasis laikotarpis apskaičiuojant palūkanų bazę paskoloms, kurių valiuta iki 2015 m. sausio 1 d. buvo litai ir nuo 2015 m. sausio 1 d. taps eurais.
Pereinamuoju laikotarpiu Šalies ekonomikos rodiklį apskaičiuosime kaip litų ir eurų Šalies ekonomikos rodiklių kombinaciją. Tai yra, per ateinančius du metus palaipsniui pereisime nuo vidinio vienos šalies ekonomikos rodiklio skaičiavimo prie ekonomikos rodiklio skaičiavimo įvertinant platesnius Europos šalių bei Lietuvos ekonomikos pokyčius. Tokiu būdu numatomas nedidelis laipsniškas palūkanų bazės augimas, kuris per pirmąjį pusmetį neturėtų viršyti 0,2 procento, o bendra paskolos kaina išliks konkurencinga. Pateikiame pavyzdį, kaip, naudojant kombinuotą Šalies ekonomikos rodiklį, keisis 100 tūkst. litų, 25 metų trukmės būsto paskolos įmoka, jei palūkanų norma iki euro įvedimo buvo 2 proc.:
Svarbu pažymėti, kad šiuo metu fiksuojamas Šalies ekonomikos rodiklis eurais nėra atspirties taškas, pagal kurį turėtumėte vertinti būsto paskolos kainos pokyčius ateityje. Visų pirma, šis rodiklis, lyginant su pernai metais sumažėjo 0,3 procento. Be to, tikimasi, kad įvedus eurą Šalies rizika, taip pat ir šalies tarptautinis reitingas, mažės, o tai turės teigiamos įtakos rodiklių gerėjimui ir padės išvengti pastebimo palūkanų normos išaugimo.
Sutarties sąlygos keičiamos nemokamai
Primename, kad klientai gali nesutikti su siūlomais Šalies ekonomikos rodiklio/Šalies rizikos faktoriaus apskaičiavimo principų pakeitimais ir pasinaudoti savo teise numatyta kredito sutartyje grąžinti kreditą, kurio valiuta litai, ir kuriam taikoma būsto paskolų palūkanų bazė PRIME, nemokėdami priešlaikinio kredito grąžinimo mokesčio.
Tais atvejais, jei klientai apsisprendžia pasirinkti kitą būsto paskolos kainodarą nei PRIME, bankas paskolos sutarties sąlygų keitimo mokesčio netaikys.
Turintiems būsto paskolas litais įprasta kainodara
Klientams, kuriems išduotos būsto paskolos litais įprasta kainodara, paskolos likutis, įvedus Lietuvoje eurą, bus automatiškai ir nemokamai perskaičiuotas iš litų į eurus oficialiai nustatytu kursu. Sutartyje numatytos sąlygos ir finansiniai įsipareigojimai po euro įvedimo nesikeis. Nuorodos į kintamas palūkanų normas VILIBOR nuo euro įvedimo dienos bus laikomos nuorodomis į tos pačios trukmės palūkanų normas EURIBOR sutartyje numatytam laikotarpiui.
Jeigu klientai turi papildomų klausimų, kviečiame kreiptis į savo būsto paskolos vadybininką. Esame pasiruošę klientui patogiu būdu pakonsultuoti plačiau ir ieškoti kliento poreikius atitinkančio sprendimo.