„Swedbank“ gali būti įsivėlęs į 3,5 milijardo eurų išplovimą per aštuonerius metus

2019-02-20
„Swedbank“ įtariamas pinigų plovimu
„Swedbank“ įtariamas pinigų plovimu (nuotr. Bankai.lt)

„Vienas didžiausių Švedijos bankų „Swedbank“ gali būti įsivėlęs į daugiau kaip 40 milijardų kronų (apie 3,5 milijardo eurų) išplovimą per aštuonerius metus, o sukčiavimo veiksmai tikriausiai susiję su dideliu skandalu banke „Danske Bank“. Tai rodo trečiadienį paskelbti Švedijos televizijos kanalo SVT atlikto tyrimo rezultatai.” - šiandien pranešė ELTA.

Televizijos kanalo duomenimis, milijardai kronų buvo išplauti per „Swedbank“ ir „Danske Bank“ filialus Baltijos šalyse, konkrečiai – Estijoje. SVT žurnalistai teigia susipažinę su dideliu paketu įslaptintų dokumentų dėl pervedimų tarp dviejų bankų klientų 2007–2015 metais.

Dokumentai rodo, kad šios operacijos susijusios su anksčiau atskleistomis machinacijomis banke „Danske Bank“, tvirtina švedų žurnalistai.

Skaičiuojama, kad maždaug 26 mln. USD iš 5,8 mlrd. USD susiję su vadinamąja Sergejaus Magnitskio aptikta pinigų plovimo iš Rusijos schema.

Švedijos žurnalistų duomenimis, iš viso yra 50 „Swedbank“ klientų su įtartinomis operacijomis jų sąskaitose.

Tai daugiausiai yra įmonės iš užsienio su neaiškiais savininkais, tačiau turinčios banko sąskaitas Lietuvos, Latvijos ar Estijos „Swedbank“ banke.

Lietuvos banko kometaras dėl „Swedbank” keliamų įtarimų

Bankai.lt uždavė klausimus Lietuvos bankui dėl susidariusios situacijos susijusios su „Swedbank”:

  1. Ar Lietuvos bankas matė šiuos požymius ir darė kokius nors veiksmus?
  2. Kaip Lietuvos bankas reaguos į šią informaciją?
  3. Ar gali būti papildomi LB patikrinimai Swedbank’e dėl pasirodžiusios informacijos?
  4. Ar manote, kad atlikote gerai darbus, kaip Lietuvos bankas, prižiūrėdamas pinigų plovimo situaciją? Kiek pamenu, Swedbank buvo įspėtas LB, dėl tam tikrų pinigų plovimo prevencijos trūkumų. Kodėl šis klausimas tuomet nebuvo iškeltas, o gal tai ir yra didžiulio tyrimo dalis?
  5. Ar apie Swedbank situaciją dėl pinigų plovimo tokiais mastais ką nors žinojote?

Vytautas Valvonis, Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorius į aukščiau pateiktus klausimus, atsakė taip:

Lietuvos bankas neturi informacijos, kad SWEDBANK būtų dalyvavęs pinigų plovimo sandoriuose. Tą patį patvirtino ir kolegos iš Estijos bei Švedijos priežiūros institucijų.

Maždaug prieš metus Lietuvos bankas atliko „Swedbank“ inspektavimą, kurio metu vertino ir kaip bankas laikosi pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevenciją reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų. Buvo nustatyta tam tikrų neatitikimų, susijusių su procedūromis, už tai Lietuvos bankas skyrė bankui įspėjimą ir įpareigojo ištaisyti trūkumus. Tą „Swedbank“ atliko – trūkumus iki nurodyto termino ištaisė.

Atidžiai stebime padėtį ir ją vertinsime bendradarbiaudami su kitų šalių institucijomis ir teisėsauga. Prireikus, imsimės priemonių.

Swedbank klientams pagrindo nerimauti nėra, nenumatome ir poveikio šalies bankų sistemai.

Primename, kad 2016 metais dėl įtartinų transakcijų iš „Swedbank” direktorių tarybos buvo pašalintas vadovas Andersas Sundstromas:

Tais pačiais 2016 metias „Swedbank” iš „Danske bank” perėmė mažmeninės bankininkystės paslaugų teikimą:

Susisiekite
Užduoti klausimą
Iškilo klausimų? Pasirinkite temą ir užduokite klausimą.
Bankai.lt Facebook
Sekite mus ir bendraukime Bankai.lt Facebook klube
Komentarai
Straipsnis komentarų neturi. Būk pirmas ir pakomentuok.
Projektą valdo ir vysto lietuviško kapitalo įmonė
Lietuviško kapitalo projektas.
Rinkis paslaugą lietuvišką!
2008-2019 © Bankai.lt - vienintelis bankinių paslaugų palyginimo portalas Lietuvoje. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti informaciją yra draudžiama, nebent gavus raštišką sutikimą. Buveinės adresas: K. Baršausko 59, LT-51423 Kaunas, Lietuva (Kauno mokslo ir technologijų parkas).
Į viršų