Bitcoin Segwit2x fork: ką reikia žinoti?

2017-11-09
Bitcoin fork
Bitcoin fork, Segwit2X

Pastaba.

Segwit2x atšaukimas. Bitcoin bendruomenė nusprendė atšaukti Bitcoin fork, turėjusį įvykti Lapkričio 16 d. Žemiau skaitykite apie tai, kas turėjo įvykti ir ką norima padaryti su Bitcoin veikimu (plačiau).

Segwit2x Bitcoin atsiskyrimas įvyks? Pasigirdo kalbos, kad tik Segwit2x sutiko atšaukti fork'ą, bet Bitcoin kasėjai (mineriai) su tuo nesutinka ir bando daryti viską, kad Bitcoin hard fork'as įvyktų.

2017 11 09 Stebime situaciją ir informuosime. Susipažinkite su tuo, kas laukia ir ką reikia žinoti, jeigu atsiskirtų Bitcoin ir atsirastų Segwit2x.

Jau ir anksčiau Bitcoin teko patirti daug neramumų, bet tokio dalyko tinklo istorijoje dar nebuvo. Konfliktas, užviręs tarp organizacijos narių, dviejų savaičių bėgyje gali sukelti pražūtingą skilimą, kuris griauna vieningos ir patikimos virtualios valiutos įvaizdį bei kelią grėsmę nepaprastai iškilusiai Bitcoin kainai.

Konfliktas kilo dėl atskiros Bitcoin programinės įrangos šakos (angliškai tam apibrėžti vartojamas terminas fork), pavadinimu SegWit2x, kuri turėtų sukurti dvi besivaržančias bitkoinų versijas ir pakurstyti nesutarimus bandant atskirti, kur yra “tikrieji” bitkoinai. Buvo konkuruojama net ir dėl to, kam atiteks visiems žinomas BTC simbolis.

Šis išsišakojimas (angl. fork) reikštų, jog dabartiniai Bitcoin savininkai turėtų sulaukti išmokų, kaip bebūtų, kilus didesniam sąmyšiui viskas gali pasikeisti. Kad suprastumėte visas įmanomas rizikas, pateikiame atsakymus į klausimus, susijusius su šia situacija.

Dėl kokios priežasties Bitcoin suskils?

Tarp suinteresuotų žmonių kilo ginčas, sprendžiant kaip atnaujinti centrinę Bitcoin programinę įrangą. Daugiau apie šiuos techninius ypatumus galite pasiskaityti apačioje, tačiau iš esmės nesutarimai kilo svarstant ar padvigubinti Bitcoin blokų (transakcijų įrašų) talpą.

Blokai, kurie pasipildo kas 10 minučių, patvirtina ir įrašo visas transakcijas ir taip sukuria ištisą blokų grandinę (blockchain). Po šio įvykio turėtų atsirasti dvi blokų grandinės: viena iš jų būtų 1 MB, o kita 2 MB talpos, ir kurį laiką kiltų neaiškumų bandant atskirti “tikruosius” bitkoinus.

Nors tokių išsišakojimų (forks) būta ir anksčiau (pavyzdžiui, šią vasarą pasirodžiusi nauja Bitcoin Cash valiuta), rinkoje dar nebuvo tokio skilimo, po kurio atsirastų pakaitalas originaliems bitkoinams. Šį kartą viskas gali būti šiek tiek kitaip.

Kada įvyks šis skilimas?

Tai turėtų įvykti jau visai netrukus. Kai kur nurodomas konkretesnis laikas — lapkričio 16 d. 5:42 ryto – nustatytas remiantis blokų, kurie pridedami į grandinę, skaičiumi. Ši nauja versija turėtų pradėti veikti nuo 494784 bloko.

Kas palaiko šį skilimą?

Pagrindiniai didesnės talpos blokų versijos, vadinamos B2X, šalininkai yra ta Bitcoin vartotojų dalis, kuri naudodama specialią kompiuterinę įrangą į savo „blockchain“ kopiją įrašinėja transakcijas ir kartu kaupia bitkoinus, kitaip tariant "minina/kasa bitcoinus" (kurio vertė šiuo metu yra maždaug 7400 doleriai). Šių vartotojų teigimu, sparčiai augant Bitcoin tinklui yra reikalingi didesnės talpos blokai ir būtina sumažinti transakcijų mokesčius, kurie išaugo plečiantis tinklui. Labiausiai suinteresuoti yra mineriai, t.y. vienas įtakingiausių - Jihan Wu, kinas, kuris yra didžiausios pasaulyje Bitcoin kasyklos bendrasavininkas, o taip pat ir kompanijos BITMAIN bendrasavininkas, kuri prekiauja ir tiekia visam pasauliui kriptovaliutų kasimo įrangą.

Jihan Wu
Jihan Wu, BITMAIN įkūrėjas

Šiuos vartotojus palaiko ir dauguma bendrovių, teikiančių su Bitcoin tinklu susijusias paslaugas. Tai yra tam tikros keityklos, virtualių piniginių tiekėjai, kotiruotojai bei saugyklos. Kaip bebūtų, atsižvelgiant į rinką bei vyraujantį populiarų požiūrį, šių bendrovių pozicija gali pasikeisti.

Kas prieštarauja skilimui?

Šio sprendimo nepalaiko ta grupė programuotojų ir kūrėjų, kurie iki šiol buvo atsakingi už esminę tinklo veiklą. Jų manymu, šis peršamas išsišakojimas (fork) reikš tai, jog valdymas bus kontroliuojamas įmonių, nors yra ir kitų būdų, kaip padidinti blokų talpą. Štai kaip žmones, palaikančius naujos šakos atsiradimą, apibūdina „blockchain“ bendrovės „Blockstream“ generalinio direktoriaus padėjėjas Samson Mow:

„Dabar bloko dydžio padidinimą bandoma pakurstyti jau vien dėl lyderių savanaudiškumo bei principų laikymosi. Turint omenyje ankstesnius išsišakojimais (fork), pradedant 2015 m. atsiradusiu „Bitcoin XT“, matosi, jog tai ta pati žmonių grupė. Jie arba neįsivaizduoja kito būdo padidinti blokų talpą, arba tiesiog nori centralizuoti bitkoinus ir apsunkinti mazgų (nodes) valdymą.“

Programuotojus palaiko ir tam tikros įmonės bei vartotojų grupės, taip pat daug Bitcoin mėgėjų entuziastų, kurie susiburia sutikimuose visame pasaulyje.

Kuri bitkoinų versija nugalės?

Niekas dar tiksliai to nežino. Jei didžioji dalis vartotojų palaikys šį skilimą, gali būti, jog padidintos blokų versijos bitkoinai bus pripažįstami “tikraisiais” bitkoinais.

Tačiau jei rinkoje ir toliau labiau bus vertinami originalūs bitkoinai, tuomet vartotojai gali sunerimti ir nuspręsti, jog pelningiau būtų pereiti į mažesnę versiją. Ir išties, kol kas numatoma, jog po skilimo tam tikrose rinkose originalių bitkoinų kaina bus gerokai didesnė nei padidintoje versijoje (nors neaišku, kiek patikimos tokios prognozės).

Taip pat tikėtina, jog tokios stambios keityklos kaip „Coinbase“ galimai prisidės prie sprendimo, kam atiteks išskirtinai bitkoinams naudojamas „BTC“ simbolis. Kol kas valiutų keityklos nepalaiko nei vienos konkrečios versijos. Situaciją komentuoja keityklos „BitMEX“ vadovas Greg Dwyer:

„Kiekviena pusė aistringai įrodinėja, kodėl skilimas turėtų arba neturėtų įvykti, na o dabar, ypač po Bitcoin Cash atsiradimo (ir didesnės jo blokų talpos), daugumai vartotojų nebereikalinga dvigubai didesnė talpa. Dabar, kai bitkoino vertė siekia 7400 dolerių, rizikuojama dideliais pinigais ir būtina įsitikinti, jog valiutai, kurią palaikai, nebus pridaryta žalos.“

Kiek laiko užtruks tai išsiaiškinti?

Tai irgi dar neaišku, tačiau būtų palankiau, jei dominuojanti valiuta išaiškėtų kuo greičiau. Ilgiau užsitęsusi kova gali supainioti investuotojus ir sukelti sumaištį klestinčioje kriptovaliutų rinkoje.

Tuo tarpu, kai kurie žmonės baiminasi, jog padidintoje blokų versijoje nebus imtasi atitinkamų techninių priemonių (angliškai vadinamų replay protection), kuriuos užtikrintų, jog transakcijos abejose grandinėse nesusimaišys. Tokia situacija išties paskleistų abejonę.

Galiausiai yra spėjama, jog net paaiškėjus, kad padidinta versija yra mažiau pelninga, kai kurie stambesni vartotojai toliau užsiims bitkoinų „kasyba“, norėdami pakenkti mažesniajai versijai. Visa tai išties primena pilietinį karą, o jo pasekmės gali būti katastrofiškos.

Ar dabartiniai Bitcoin vartotojai sulauks išmokų?

Jei naujoji padidinta versija įsigalės, joje egzistuos tiksli dabartinės bitkoinų blokų grandinės kopija su įrašu, kuriame nurodyta kam priklauso atitinkami bitkoinai. Dėl to visi tuo metu turintys bitkoinų, gaus ir naujosios valiutos.

„Coinbase“ bei kitos stambios keityklos jau patvirtino, jog jos bus pritaikytos abejoms grandinėms, taigi vartotojas, turintis penkis bitkoinus, greitai turės penkis B2X (taip turėtų vadintis nauja valiuta). Tai ganėtinai džiugi žinia Bitcoin vartotojams, kadangi jie nemokamai gaus papildomų virtualių pinigų, kurių vertė siekė $1900 pagal išankstinę (futures) prekybą, tačiau po dvejonių nukrito iki $300.

Tie, kurie laukia netikėtos sėkmės, vis dėlto turėtų atsižvelgti į keletą įspėjimų. Pirmiausia, neaišku ar abi bitkoinų versijos po skilimo bus likvidžios (pavyzdžiui, rugpjūtį gimusi naujoji Bitcoin Cash valiuta yra ganėtinai nelikvidi). Be to, B2X bitkoinų atsiradimas gali sutrikdyti pasitikėjimą virtualių valiutų rinka ir nulemti abiejų valiutų kainos kritimą iki mažesnės vertės nei yra šiandien.

Taigi, kokie yra techniniai B2X atnaujinimo ypatumai?

Prieš pradedant aiškinti kaip veikia B2X, vertėtų suvokti kaip veikia operacinės sistemos iPhone ir Android mobiliuosiuose telefonuose: karts nuo karto sistemos kūrėjai pristato kodo atnaujinimą, kuriame tam tikrų pakeitimų ar saugumo atnaujinimų, kuriuos turi įsidiegti kiekvienas naudotojas.

Įprastai, Bitcoin vartotojai patobulinimus įsidiegia be jokių ceremonijų ir toliau naudojasi sistema. Problemų neatsiranda net ir to nepadarius, kadangi atnaujinimams būdingas atgalinis suderinamumas – tai reiškia, jog tiek senoji, tiek naujoji bitkoinų programinės įrangos versija atpažįsta viena kitą bei visas svarbias „blockchain“ transakcijas.

Tačiau B2X atnaujinimas, kuriuo siekiama padidinti bloko talpos dydį iki dviejų megabaitų, yra visai kitoks. Jame reikalaujama daryti atsiskyrimą (hard fork) , dėl kurio dabartinėje „blockchain“ padaugės versijos nesuderinamumų. Vėlgi, naudojantis analogija su iPhone: įsivaizduokite jei dėl naujo iOS atnaujinimo vienas iPhone naudotojas galėtų išsiųsti žinutę tik kitam naująją versiją įsidiegusiam iPhone naudotojui.

Pagaliau, turėkite omenyje, kad pagrindiniai Bitcoin kūrėjai atmeta nuomonę, jog daugėjant transakcijų skaičiui tinkle būtina imtis tokių techninių pakeitimų kaip bloko talpos padvigubinimas. Tinklo kūrėjai pabrėžia, jog ir taip egzistuoja neseniai atsiradęs techninis problemos sprendimas, pavadinimu SegWit, kurio bloke telpa daugiau transakcijų ir kuris nekeičia Bitcoin iš esmės, bei teigia, jog netrukus atsiras ir kitų paprasčiau pritaikomų būdų ištaisyti situacijai, kurią sukėlė transakcijų grūstys.

Susisiekite
Užduoti klausimą
Iškilo klausimų? Pasirinkite temą ir užduokite klausimą.
Bankai.lt Facebook
Sekite mus ir bendraukime Bankai.lt Facebook klube
Komentarai
Straipsnis komentarų neturi. Būk pirmas ir pakomentuok.
Projektą valdo ir vysto lietuviško kapitalo įmonė
Lietuviško kapitalo projektas.
Rinkis paslaugą lietuvišką!
2008-2019 © Bankai.lt - vienintelis bankinių paslaugų palyginimo portalas Lietuvoje. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti informaciją yra draudžiama, nebent gavus raštišką sutikimą. Buveinės adresas: K. Baršausko 59, LT-51423 Kaunas, Lietuva (Kauno mokslo ir technologijų parkas).
Į viršų