Kas yra kriptovaliutos, kaip pradėti ir kokie pavojai laukia?

2017-07-17
Kriptovaliutos
Kriptovaliutos, kas tai?

Apie virtualias valiutas vis daugiau diskutuojama įvairiose žiniasklaidos priemonėse, jų populiarumas vis didėja. Turite žinoti apie riziką, susijusią su virtualiomis valiutomis, įskaitant riziką prarasti savo pinigus. Šiuo metu teisės aktuose nėra jokių konkrečių apsaugos priemonių, kurios garantuotų jūsų patirtų nuostolių padengimą, jei virtualios valiutų keityklos, kurioje keičiama arba laikoma jūsų virtuali valiuta, veikla sutriktų arba nutrūktų.

Šiuo metu EBI (Europos bankininkystės institucija) vertina visus su virtualiomis valiutomis susijusius aspektus, siekdama nustatyti, ar virtualias valiutas galima ir reikia reglamentuoti bei vykdyti jų priežiūrą, o jums rekomenduojama susipažinti su rizika, sietina su tokiomis valiutomis.

Kas yra virtuali valiuta?

Virtuali valiuta – tai nereglamentuoti skaitmeniniai pinigai, kuriuos galima naudoti kaip atsiskaitymo priemonę, tačiau šiuos pinigus į apyvartą išleidžia ir garantuoja ne centrinis bankas. Galimos įvairios virtualios valiutos formos: nuo valiutos, naudojamos internetinių kompiuterinių žaidimų aplinkoje ir socialiniuose tinkluose, iki atsiskaitymo priemonės, kurią galima naudoti ne tik internete arba realiame gyvenime. Šiuo metu atsiranda vis daugiau galimybių virtualia valiuta atsiskaityti už prekes ir paslaugas, perkamas iš mažmenininkų, restoranuose ir pasilinksminimo vietose. Paprastai tokiems sandoriams netaikomos rinkliavos ar mokesčiai, ir juose nedalyvauja bankai. Visai neseniai virtuali valiuta bitkoinas padėjo pagrindą naujos kartos decentralizuotoms, tiesioginio apsikeitimo tarp vartotojų (angl. peer-to-peer) modelio virtualioms valiutoms, kurios dar dažnai vadinamos kriptovaliutomis (angl. crypto currency). Išplitus bitkoinui, įkandin pasekė dešimtys kitų virtualių valiutų.

Kaip veikia virtuali valiuta?

Virtualią valiutą, tokią kaip bitkoinus, galima nusipirkti virtualios valiutos keitykloje už įprastinę valiutą. Tuomet jie pervedami į asmeninę bitkoinų sąskaitą, dar vadinamą skaitmenine pinigine.

Naudodamiesi šia pinigine, vartotojai gali internetu nusiųsti bitkoinus visiems, galintiems juos priimti, arba vėl konvertuoti juos į įprastinę valiutą (pvz., eurus, svarus ar dolerius).

Nauji bitkoinai kuriami internete, naudojant kompiuterinę programinę įrangą, dar vadinamą bitkoinų kasykla (angl. Bitcoin miners). Ši programinė įranga suteikia galimybę, sprendžiant specialiai sukurtus sudėtingus algoritmus, „išsikasti“ nedidelius šios valiutos kiekius, tačiau pastebėtina, kad pinigų kiekio didėjimas yra fiksuotas, todėl per tam tikrą laiką į apyvartą išleidžiamas tik nedidelis jų kiekis.

Kokius pavojus reikia žinoti?

EBI nustatė keletą ypatumų ir pavojų, apie kuriuos vertėtų žinoti perkant virtualias valiutas, jomis disponuojant arba prekiaujant.

Virtualios valiutos keitykloje galite prarasti savo pinigus

Virtualios valiutos galima nusipirkti tiesiogiai iš kito jos turinčio asmens arba įsigyti virtualios valiutos keitykloje. Dažniausiai šių keityklų veikla yra nereguliuojama. Praeityje buvo keletas atvejų, kai tokių keityklų veikla sutriko arba nutrūko – kai kuriais atvejais dėl į jas įsilaužusių trečiųjų šalių. EBI žinoma, kad kai kurie vartotojai prarado dideles šiose keityklose laikytas pinigų sumas. Turite įsisąmoninti, kad virtualių valiutų keityklos – tai ne bankai, kurie galėtų laikyti virtualias valiutas kaip indėlį. Virtualios valiutos keityklai praradus pinigus arba sutrikus jos veiklai, nėra jokių konkrečių teisinės apsaugos priemonių (pvz., tokių, kurios taikomos veikiant indėlių garantijų sistemai), kurios garantuotų nuostolių, patirtų praradus virtualių valiutų keitykloje laikytas lėšas, padengimą, net jei keitykla įregistruota nacionalinėje priežiūros institucijoje.

Pinigai gali būti pavogti iš skaitmeninės piniginės

Nusipirkta virtuali valiuta yra saugoma skaitmeninėje piniginėje – kompiuteryje, nešiojamame kompiuteryje ar išmaniajame telefone. Skaitmeninės piniginės turi viešąjį raktažodį ir privatų raktažodį arba slaptažodį, su kuriuo galima prie jų prisijungti, tačiau tai neapsaugo skaitmeninių piniginių nuo galimų programišių įsilaužimų. Panašiai, kaip iš paprastos piniginės, jūsų pinigai iš skaitmeninės piniginės gali būti pavogti. Užregistruota atvejų, kai vartotojai prarado virtualios valiutos už daugiau kaip 1 mln. JAV dolerių, beveik be galimybės ją atgauti. Be to, pamiršus savo skaitmeninės piniginės raktažodį arba slaptažodį, turimą virtualią valiutą galite prarasti amžiams. Slaptažodžių neregistruoja ir pakaitinių slaptažodžių neišduoda nė viena įstaiga.

Naudodami virtualią valiutą kaip mokėjimo priemonę, nesate apsaugoti

Atsiskaitydami už prekes ir paslaugas virtualia valiuta, nesate apsaugoti ES teisės aktuose numatytomis teisėmis į kompensaciją, kurių laikomasi, pvz., pervedant pinigus iš įprastinio banko ar kitos mokėjimų sąskaitos. Atstatyti neteisėtus ar neteisingus debetinius nuskaitymus iš skaitmeninės piniginės dažniausiai yra neįmanoma. Galimybė atsiskaityti su mažmenininkais, naudojant virtualią valiutą, nėra nuolat garantuojama – ji užtikrinama mažmenininkų nuožiūra ir (arba) sutarčių, kurios gali būti nutrauktos bet kuriuo metu ir be išankstinio įspėjimo, sąlygomis.

Jūsų virtualios valiutos vertė gali greitai kisti ir net nukristi iki nulio

Bitkoinų ir kitų virtualių valiutų kaina smarkiai pakilo, o tai paskatino, kai kuriuos vartotojus, investuoti į jas. Turėtumėte žinoti, kad virtualių valiutų vertė smarkiai svyruoja ir gali lengvai didėti ar mažėti. Tam tikros virtualios valiutos populiarumui sumažėjus, pvz., padidėjus kitos virtualios valiutos populiarumui, jos vertė gali labai greitai ir visam laikui sumažėti. Valiutų kainos kintamumas jums gali pakenkti, jei virtualią valiutą perkate kaip atsiskaitymo priemonę: priešingai nei pinigų, kurie mokami bankui arba pervedami į mokėjimų tradicine valiuta sąskaitą, atveju, neįmanoma užtikrinti, kad jūsų lėšų, laikomų virtualia valiuta, vertė išliks stabili.

Sandoriai virtualia valiuta gali būti naudojami vykdant nusikalstamas veiklas, įskaitant pinigų plovimą

Lėšų pervedimai, vykdomi virtualia valiuta, yra vieši, bet šių lėšų siuntėjai ir gavėjai – ne. Tokių sandorių beveik neįmanoma atsekti, jie užtikrina aukštą virtualios valiutos vartotojų anonimiškumo lygį. Virtualių valiutų tinklai gali būti naudojami sandoriams, susijusiems su nusikalstamomis veiklomis, įskaitant pinigų plovimą. Piktnaudžiavimas virtualia valiuta gali pakenkti jums, kadangi teisėsaugos institucijos gali nuspręsti uždaryti virtualios valiutos keityklą ir neleisti pasiimti platformoje esančių lėšų arba jomis naudotis.

Jums gali tekti vykdyti tam tikras mokestines prievoles

Turėtumėte žinoti, jog disponuojant virtualia valiuta, gali tekti mokėti mokesčius, pvz., pridėtinės vertės mokestį arba mokestį už kapitalo prieaugį. Turėtumėte išsiaiškinti, ar virtualios valiutos naudotojams jūsų šalyje taikomos mokestinės prievolės.

Kaip apsisaugoti nuo galimos rizikos?

Rekomenduojame prieš perkant virtualią valiutą, gerai išsiaiškinti jos ypatumus ir į juos įsigilinti. Nenaudokite pinigų, kurių sau negalite leisti prarasti. Skaitmeninę piniginę turėtumėte naudoti taip pat atsargiai, kaip ir paprastą piniginę. Geriau ilgą laiką joje nelaikyti didelės pinigų sumos, taip pat vertėtų pasirūpinti jos saugumu ir apsauga. Be to, turėtumėte pasidomėti, kam priklauso virtualių valiutų keityklos, kuriomis ketinate naudotis, taip pat jų verslo modeliu, skaidrumu ir tuo, kaip jos vertinamos visuomenėje.

Parengta pagal Europos bankininkystės instituciją (EBI).

Kur sekti informaciją apie kriptovaliutas?

Pagrindinis šaltinis informacijos sekimui yra portalas Coinmarketcap.com ar currexy.com. Čia matysite 24 valandas per parą atsinaujinančias visų aktyvių kriptovaliutų prekybos kainą.

Kokios kriptovaliutų piniginės yra populiariausios?

Saugiausios yra laikmenose (hardware) saugomos piniginės. Viena populiariausių Ledger piniginė, kuri turi kelis produktus iš kurių išsirinksite. Modernesnė piniginė kainuoja apie 270 eurų, o įprasta apie 70 eurų. Ledger ypač rekomenduojama kai laikomos didelės sumos pinigų.

Ledger Wallet protects your bitcoins

Ne tokios saugios, tačiau labai populiarios yra online kriptovaliutų piniginės ir Bitcoin piniginės. Jeigu disponuosite mažomis sumomis, tai geras pasirinkimas, bent pabandymui. Jos gali būti valdomos per kompiuterius arba mobiliuosius telefonus, o užšifruoti duomenys yra saugomi serveriuose. Piniginės sukurtos mobiliųjų telefonų OS: Android, iOS, Blackberry, Windows Phone, ir kompiuterių OS Windows, MacOS, Linux. Kai kurios piniginės turi tiek mobiliojo telefono, tiek kompiuterio programėlę, kur galima susinchronizuoti ir valdyti pinigus per abu įrenginius.

Saugiausios ir geriausios online piniginės tikrai nerekomenduosime, tiesiog pasinagrinėkite siūlomas pinigines čia: https://bitcoin.org/en/choose-your-wallet

-----

Bankai.lt atliko išsamią analizę, kurioje galite palyginti tiek hardware (laikmenoje), tiek online (internetu pasiekiamos) pinigines:

Bitcoin ir kriptovaliutų piniginių analizė

-----

Kaip pradėti, kur nusipirkti?

Norint pradėti, t.y. nusipirkti kriptovaliutų, pradžioje Jums reikės perskaityti nemažai straipsnių, kad įsitikintumėte, kad norite ir Jums reikia įsigyti kriptovaliutų, o tada pasirinkti kriptovaliutos piniginę ir nusipirkti pirminės kriptovaliutos.

-----

Bankai.lt atliko išsamią Bitcoin ir kitų kriptovaliutų keityklų analizę. Čia matysite, kur galite nusipirkti Bitcoin ir kitų kriptovaliutų eurais ar tiesiog su kriptovaliuta:

Bitcoin ir kriptovaliutų keityklų analizė

-----

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (REP) ir dar daug kitų kriptovaliutų galite nusipirkti per patikrintą ir mažus mokesčius imantį Lietuvoje veikiantį tarpininką Bitupex.com. Tačiau žinokite, kad tikrai nėra garantijų dėl kiekvieno tarpininko, tad turite būti atsargūs. Kitus tarpininkus galite pažiūrėti čia, bet ne visi tarpininkai priims mokėjimus iš ES: https://bitcoin.org/en/exchanges

Taip pat vienas iš geresnių variantų yra naudoti ES veikiančias valiutos keityklas:

Kraken (Kraken kriptovaliutų keitykla priima įnašus eurais SEPA pavedimais, tuos pinigus įnešant į Jūsų Kraken atidarytą sąskaitą. Tokiu būdu galite Bitcoin pirkti už tuo metu rinkoje esančią kainą ir pats nuspręsti ar pirksite dabar ar palauksite. Nupirktą kriptovaliutą galite persivesti į kitas valiutos keityklas arba į savo kriptovaliutų piniginę - hardware ar online).

Bittrex (Bittrex kriptovaliutų keitykla seniau priimdavo įnašus eurais SEPA pavedimu, tačiau dabar apribojo šią galimybę. Todėl reikia sekti kada vėl atsiras ši galimybė. Į Bittrex galite persivesti nusipirktą kriptovaliutą iš Kraken ar kitų keityklų arba savo hardware ar online kriptovaliutų piniginės).

Poloniex (Poloniex kriptovaliutų keitykla nepriima įnašų SEPA pavadimais, bent jau kolkas, tad į šią keityklą galima persivesti tik kriptovaliutą. Poloniex keitykloje dažnai būna pigesnės kriptovaliutų kainos nei kitur, tad galite išlošti).

Bitfinex (Bitfinex yra didžiausia kriptovaliutų keitykla, kuri veikia JAV, bet paskutiniai gandai sako, kad uždrausta jai veikti JAV. Šioje keitykloje taip pat šiuo metu negalite persivesti grynųjų, tad reikia persivesti kriptovaliutą).

Bitmarket (lietuvių Bitcoin keitykla, tačiau prastesniu kursu ir mūsų požiūriu prastesne sistema nei aukščiau išvardintose).

Coingate (lietuvių Bitcoin keitykla, su nemažais komisiniais ir prastesniu kursu).

Spectrocoin (lietuvių kurta Bitcoin keitykla, o taip pat siejama su Antanu Guoga, kuris buvo šios keityklos šalutinio projekto Bankera reklaminis veidas. Nėra patogi, o taip pat komisinių kainos kandžiojasi).

Svarbu! Jeigu jau nuspręsite prekiauti ir pasirinksite šias kriptovaliutų keityklas, tuomet būtinai identifikuokite save ir naudokite 2FA prisijungimo patvirtinimą. Dažnai kyla problemų su neautorizuotomis sąskaitomis. Buvo atvejis, kai Bittrex keitykla užblokavo nemažai paskyrų dėl to, kad sukėlė įtarimų jų veiksmai ir buvo nepatvirtintos tapatybės. Keityklų yra begalė, bet geriausia rinktis didžiausias ir jau vardą turinčias keityklas. Kai rinka nereguliuojama - visko gali nutikti, todėl būkite atsargūs.

Turėdami kriptovaliutų galėsite prisijungti prie kriptovaliutos biržų, kuriose galima įsigyti įvairių Coinmarketcap.com ar currexy.com pateikiamų kriptovaliutų. Kiekviena kriptovaliuta kuria tam tikrą pridėtinę vertę, tad norint pirkti, reikia labai įsigilinti ir patikėti, kad ši technologija bus ateitis ir turi pagrindo augti.

Atminkite, kad kriptovaliutos dar vis nereguliuojamas dalykas ir nėra saugus. Tačiau kaip ir visas pasaulis kalba - labai perspektyvus, nors burbulas gali bet kada sprogti. Domėtis ir skaityti apie šią sritį reikia pradėti, nes tikėtina, kad visa tai pakeis mūsų gyvenimus jau labai greitai.

Susisiekite
Užduoti klausimą
Iškilo klausimų? Pasirinkite temą ir užduokite klausimą.
Bankai.lt Facebook
Sekite mus ir bendraukime Bankai.lt Facebook klube
Komentarai
Straipsnis komentarų neturi. Būk pirmas ir pakomentuok.
Projektą valdo ir vysto lietuviško kapitalo įmonė
Lietuviško kapitalo projektas.
Rinkis paslaugą lietuvišką!
2008-2023 © Bankai.lt - vienintelis bankinių paslaugų palyginimo portalas Lietuvoje. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti informaciją yra draudžiama, nebent gavus raštišką sutikimą. Buveinės adresas: K. Baršausko 59, LT-51423 Kaunas, Lietuva (Kauno mokslo ir technologijų parkas).
Į viršų