Perspėjimų nepaisę ir pinigus praradę investuotojai į kriptovaliutas galės kaltinti tik save - sako LB atstovas Vytautas Valvonis

2018-02-12
Vytautas Valvonis
Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorius Vytautas Valvonis įspėja dėl kriptovaliutų rizikos (Bankai.lt montažas)

Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija (ESMA), Europos bankininkystės institucija (EBI) bei Europos draudimo ir profesinių pensijų institucija (EIOPA) šiandien įspėjo investuotojus apie virtualiųjų valiutų keliamas grėsmes.

„Jungtinis trijų Europos priežiūros institucijų perspėjimas – aliarmo signalas ir investuotojams, ir rinkoms, ypač dėl kainų burbulo požymių. Anksčiau ar vėliau finansiniai burbulai sprogsta ir priklausomai nuo sprogimo masto investuotojai praranda dalį ar net visus pinigus. Pastaruoju metu lėšų praradimo tikimybę didina ir stambios kriptovaliutų vagystės. Perspėjimų nepaisę ir pinigus praradę investuotojai galėtų kaltinti tik save, nes ši rinka nereguliuojama, todėl ir pasiskųsti nebūtų kam“, ­– sako Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorius Vytautas Valvonis.

Lietuvos bankas poziciją dėl virtualiųjų valiutų ir pirminio virtualiųjų valiutų žetonų platinimo (ICO) paskelbė praėjusių metų spalio pradžioje, įvardydamas esmines rizikas, o rinkos dalyviams, planuojantiems siūlyti su virtualiosiomis valiutomis susijusias paslaugas, nurodyta griežtai jas atriboti nuo tradicinių finansinių produktų.

Europos priežiūros institucijos įspėjo, kad virtualiosios valiutos yra itin rizikingi ir spekuliatyvus produktai, turintys aiškių kainų burbulo požymių, – investuotojams tai reiškia didelę riziką prarasti bent dalį investicijų. Kaip pavyzdį, jos pateikia bitkoino kurso svyravimus – 2017 m. sausio mėn. vienas bitkoinas kainavo 1 tūkst. Eur, tų pačių metų gruodžio mėn. – jau 16 tūkst. Eur, šių metų vasarį nukrito iki 5 tūkst. Eur., o dabar kaina yra apie 7 tūkst. Eur už bitkoiną.

Viena didžiausių problemų, susijusių su kriptovaliutomis, yra vartotojų apsauga. Prekyba šiomis valiutomis vyksta internete ir dėl decentralizuoto veikimo yra išskaidyta po visą pasaulį. Identifikuoti produktų kūrėjus, pardavėjus ir kitus susijusius asmenis itin sudėtinga, kaip ir pritaikyti jiems įprastus teisės aktų reikalavimus. Dėl to virtualiosioms valiutoms netaikoma tokia vartotojų apsauga, kaip, pavyzdžiui, indėlių ir investicijų draudimas. Tad nesėkmės atveju tokias investicijas paprasčiausiai tektų nurašyti į nuostolius.

Prekyba dauguma virtualiųjų valiutų vyksta per kriptovaliutų keityklas. Kai kurios jų susidurdavo su problemomis, dėl kurių investuotojai negalėdavo nei pirkti, nei parduoti turimų virtualiųjų valiutų. Atsižvelgiant į pastarųjų kurso svyravimus, tai galėjo lemti nemažus investuotojų nuostolius. Be to, neretai investuotojai susiduria su problema, kai nori išsigryninti virtualiąsias valiutas, o šių metų pradžioje buvo užfiksuota rekordinė vagystė – Japonijoje iš virtualiosios keityklos pavogta virtualiųjų valiutų, kurių vertė siekė apie 0,5 mlrd. Eur.

Kodėl rizikinga pirkti virtualiąsias valiutas?

  • Ekstremalūs kurso svyravimai ir burbulo rizika. Virtualiosios valiutos turi aiškių kainų burbulo požymių, joms būdingi ekstremalūs kainų svyravimai. Jeigu nuspręstumėte pirkti virtualiąsias valiutas ar finansines priemones, susijusias su virtualiosiomis valiutomis, turėtumėte žinoti, kad galite prarasti didelę investuotų pinigų dalį, o gal ir visas investuotas lėšas.
  • Nėra apsaugos. Nors 2018 m. Europos Sąjungos pinigų plovimo prevencijos reikalavimai bus pradėti taikyti kriptovaliutų piniginių tiekėjams ir keitykloms, virtualiosios valiutos ir toliau yra nereguliuojamas produktas. Daugelio tarpininkų, kaip keityklų, kuriose prekiaujama šiomis valiutomis, ir virtualiųjų piniginių, kuriose jos yra laikomos, veikla taip pat yra nereguliuojama. Tai reiškia, kad, jeigu perkate ar laikote virtualiąsias valiutas, nebus taikomos garantijos ir apsauga kaip reguliuojamų finansinių paslaugų atveju. Pavyzdžiui, jeigu virtualiųjų valiutų keitykla ar piniginės tiekėjas žlugs, pasitrauks iš verslo, taps kibernetinių atakų taikiniu, taip pat turto išgrobstymo arba konfiskavimo atvejais nėra jokios specifinės teisinės apsaugos, kuri leistų kompensuoti praradimus ar grąžintų prieigą prie sukauptų virtualiųjų valiutų santaupų. Šios grėsmės nėra teorinės – jų išsipildymo pavyzdžių gausu visame pasaulyje.
  • Pasitraukimo galimybių trūkumas. Jeigu nuspręsite įsigyti virtualiųjų valiutų, rizikuojate, kad ilgą laiką negalėsite jų parduoti arba išsikeisti į tokias tradicines valiutas kaip euras. Tai gali jums kainuoti.
  • Kainų skaidrumo stoka. Virtualiųjų valiutų kainodara dažnai nėra skaidri, todėl yra didelė rizika, kad, pirkdami ar parduodami virtualiąsias valiutas, net nežinosite tikslios jos kainos.
  • Veiklos trikdžiai. Kai kurios keityklos susidurdavo su rimtomis problemomis, dėl kurių sustodavo prekyba ir investuotojai negalėdavo nei pirkti, nei parduoti turimų virtualiųjų valiutų. Dėl pastarųjų kurso svyravimų, šios virtualiųjų valiutų keityklų problemos galėjo lemti investuotojų lėšų praradimą.
  • Klaidinanti informacija. Tais atvejais, kai informacija apie virtualiąsias valiutas ją pageidaujantiesiems yra pateikiama, ji dažnai būna neišsami, sunkiai suprantama, atskleidžianti ne visas rizikas ir dėl to gali klaidinti.
  • Virtualiosios valiutos nėra tinkama priemonė daugeliui investicijų, įskaitant ir ilgalaikį taupymą ar pensijų planavimą. Dėl didelio virtualiųjų valiutų kurso svyravimo ir nežinomybės dėl jų ateities ši priemonė nėra tinkama daugeliui vartotojų, įskaitant planuojačiuosius trumpalaikes investicijas, o ypač tiems, kurie planuoja ilgalaikes investicijas ar taupo pensijai.

Kaip apsisaugoti?

Jeigu nuspręsite įsigyti virtualiųjų valiutų arba su jomis susijusių finansinių produktų ar priemonių, turite puikiai žinoti, ką perkate ir kokią riziką prisiimate. Neinvestuokite pinigų, kurių negalite prarasti. Be to, derėtų laikytis visų įmanomų saugumo reikalavimų naudojant įrangą, prie kurios jungiatės pirkdami, laikydami ar perkeldami virtualiąsias valiutas. Taip pat derėtų žinoti – net ir tuo atveju, jeigu pirksite virtualiąsias valiutas iš reguliuojamo finansų rinkos dalyvio, tai nesumažina lėšų praradimo rizikos.

Priežiūros institucijų pranešimą rasite pagal šią nuorodą.

Komentarai
Straipsnis komentarų neturi. Būk pirmas ir pakomentuok.
Projektą valdo ir vysto lietuviško kapitalo įmonė
Lietuviško kapitalo projektas.
Rinkis paslaugą lietuvišką!
2008-2020 © Bankai.lt - vienintelis bankinių paslaugų palyginimo portalas Lietuvoje. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti informaciją yra draudžiama, nebent gavus raštišką sutikimą. Buveinės adresas: K. Baršausko 59, LT-51423 Kaunas, Lietuva (Kauno mokslo ir technologijų parkas).
Į viršų