Svaro banknotų apsaugos požymiai

Šiuo metu apyvartoje cirkuliuoja keturi skirtingų Anglijos banko nominalų banknotai. Keturi svarų sterlingų banknotai skiriasi verte ir dydžiu: £5, £10, £20 ir £50. Svaras sterlingų (GBP) yra legali ir oficiali Didžiosios Britanijos valiuta.

Gerai apžiūrėkite ir apčiupinėkite banknotą. Patikrinkite daugiau nei vieną apsaugos priemonę. Jei kyla abejonių, palyginkite banknotą su turima tikra kupiūra. Yra daugybė padirbtų ir beverčių banknotų, tad neapsigaukite: kad išvengtumėte klastotės, gavę banknotus juos patikrinkite.

Apsaugos priemonės padės atskirti tikrus banknotus nuo padirbtų. Tikrindami banknotus neskubėkite, ypač jei tai darote prastame apšvietime arba turite didelį kiekį banknotų. Ieškokite apačioje nurodytų Didžiosios Britanijos svarų apsaugos požymių.

Visų Didžiosios Britanijos svaro nominalų: £5, £10, £20, £50 apsaugos požymių paaiškinimai

£50 svarų sterlingų banknoto apsaugos požymiai. Atskirkite, ar turimas 50 svarų banknotas nėra padirbtas, atpažinkite klastotę

50 svarų banknotas, kurio galinėje pusėje pavaizduotas Metju Boltonas ir Džeimsas Vatas, yra didžiausias tiek verte, tiek dydžiu (maždaug 156mm x 85mm).

„Judesio gija“ – tai saugumo juostelė, įpinta į 50 svarų banknoto popierių. Per visą jos ilgį yra išsidėstę 5 langeliai, kuriuose matomi £ ir 50 simboliai. Sukinėjant banknotą į šonus, simboliai juda į viršų ir ir į apačią. O pakraipius banknotą pirmyn ir atgal, simboliai juda iš vienos pusės į kitą, tad skaičius 50 pasikeičia į svaro ženklą.

£50 svarų sterlingų išleisti 2011 m. – dabartiniai banknotai

50 svarų sterlingų banknotas. Priekinė pusė.
50 GBP security features - Front

50 svarų sterlingų banknotas. Galinė pusė.
50 GBP security features - Back

Nominalo skaičius.
Priekinės banknoto pusės kairiajame kampe pavaizduotas didelis 50 skaičius bei svaro (£) simbolis, kuris padeda lengvai atpažinti nominalą net sutrikusio regėjimo žmonėms. Dešinėje, viršutiniame ir apatiniame kampe taip pat matomi ir mažesni 50 skaičiai.

Unikali skaičių ir raidžių kombinacija.
Galinėje 50 svarų banknoto pusėje matoma unikali vertikaliai ir horizontaliai atspausdinta skaičių kombinacija. Horizontalus numeris atspausdintas apatiniame dešiniame kampe ir yra sudarytas iš nevienodų spalvų raidžių bei skaičių, kurie didėja iš kairės į dešinę. Vertikalusis numeris yra matomas kairėje banknoto pusėje ir yra sudarytas iš vienspalvių, vienodo dydžio skaičių bei raidžių.

Autorinių teisių simbolis.
Priekinėje ir galinėje 50 svarų banknoto pusėje nurodytas tarptautinis autorinių teisių simbolis. Priekinėje banknoto pusėje autorinių teisių žymėjimas matomas „judesio gijos“ kairėje, o galinėje pusėje – po žodžiais „James Watt 1736 - 1819“.

Istorinės asmenybės.
Metju Boltonas (1728-1809). Birmingame gimęs Metju Boltonas buvo pramonininkas ir verslininkas bei vienas pagrindinių pramonės perversmo lyderių. Jį išgarsino dvi pagrindinės veiklos sritys: garo mašinų plėtra, gamyba bei pardavimai, ir aukštos kokybės monetų kalimas.

Džeimsas Vatas (1736-1819). Džeimsas Vatas buvo Grinoke, Škotijoje gimęs inžinierius ir mokslininkas, patobulinęs garo mašiną. Jis atrado būdą, kaip sumažinti ankstesniems dizainams būdingą šiluminės energijos eikvojimą ir tokiu būdu padidinti garo mašinos našumą. Be to, Vatas sukūrė „arklio jėgos“ matavimo vienetą, o jo vardu pavadintas galios vienetas (vatas).

1775 metais M. Boltonas ir Dž. Vatas įkūrė bendrą įmonę, kurioje kūrė ir pardavinėjo garo mašinas. Iš pradžių garo mašinos buvo naudojamos kalnakasybos ir tekstilės pramonėje, tačiau mokslininkai pritaikė šio išradimo naudojimą įvairiose pramonės rūšyse tiek Jungtinėje Karalystėje, tiek pasaulyje. Boltonas ir Vatas priklausė Lunar Society klubui, kurio tikslas buvo skatinti filosofijos, meno, mokslo ir prekybos tarpusavio ryšius.

1) Patikrinkite vandens ženklą. Pažiūrėję į banknotą prieš šviesą pamatysite karalienės portretą bei ‘£50’ simbolį, kuris bus ryškesnis nei jį supanti popieriaus spalva.
50 GBP Check the watermark

2) Patikrinkite judesio giją. Į banknoto popierių yra įpinta juostelė. Banknote ji matoma kaip penki langeliai, kuriuose pasirodo svaro simbolis (£) ir skaičius 50. Ženklai juda į apačią ir į viršų, kai banknotas yra pakreipiamas iš vieno šono į kitą. Kai banknotas pakreipiamas pirmyn ir atgal, simboliai juda iš vienos pusės į kitą ir skaičius 50 pasikeičia į svaro ženklą.
50 GBP motion thread

3) Pačiupinėkite popierių bei spausdinto paviršiaus nelygumus. Banknotas spausdinamas ant specialaus popieriaus, kuris išsiskiria unikalia tekstūra. Pačiupinėję priekinėje banknoto pusėje atspausdintus žodžius „Bank of England“ bei plotą aplink skaičių 50 apatiniame dešiniame kampe, pajausite spausdinto paviršiaus nelygumus.
50 GBP paper and the raised print

4) Ultravioletinės ypatybės. Apžiūrėjus priekinę banknoto pusę ultravioletinėje šviesoje, pamatysite kaip 50 skaičius išryškės raudona ir žalia spalva. „Judesio gija“ taip pat sušvis ryškiai žalia spalva, o abejose banknoto pusėse įvairiose vietose bus matyti į popierių įterpti raudoni ir žali plaušeliai. Likusios banknoto detalės neturėtų išsiskirti iš fono.

50 GBP ultra-violet features

5) Patikrinkite metalinį siūlelį. Kiekviename popieriniame banknote yra metalinis siūlas. Pasižiūrėjus į banknotą prieš šviesą, metalinė juostelė atrodys kaip vientisa juoda linija.
50 GBP metallic thread

6) Atkreipkite dėmesį į spausdinimo kokybę. Banknote matomi kontūrai bei spalvos turi būti ryškios, gerai matomos ir neišsiliejusios.
50 GBP print quality

7) Mikrotekstas. Pasinaudoję didinamuoju stiklu gerai apžiūrėkite po karalienės portretu matomas raides – pamatysite labai mažomis raidėmis užrašytą žodį FIFTY ir nominalo skaičių.
50 GBP the microlettering

8) Permatoma žymė. Apžiūrėję banknotą prieš šviesą priekinėje ir galinėje banknoto pusėje pamatysite netaisyklingas figūras, kurios kartu suformuoja svaro (£) simbolį.

50 GBP see-through register

£20 svarų sterlingų banknoto apsaugos požymiai. Atskirkite, ar turimas 20 svarų banknotas nėra padirbtas, atpažinkite klastotę

20 svarų banknotas, kurio galinėje pusėje profiliu pavaizduotas Adamas Smitas, yra antras pagal didumą banknotas tiek verte, tiek dydžiu (maždaug 149mm x 80mm). Polimerinis 20 svarų banknotas bus išleistas 2020 metais. Jame bus vaizduojamas Viljamas Terneris, o banknoto dydis sieks 139mm x 73mm.

£20 svarų sterlingų išleisti 2007 m. – dabartiniai banknotai

20 svarų sterlingų banknotas. Priekinė pusė.
20 GBP security features - Front

20 svarų sterlingų banknotas. Galinė pusė.
20 GBP security features - Back

Nominalo skaičius.
Priekinės banknoto pusės kairiajame kampe pavaizduotas didelis 20 skaičius bei svaro (£) simbolis, kuris padeda lengvai atpažinti nominalą net sutrikusio regėjimo žmonėms. Dešinėje, viršutiniame ir apatiniame kampe taip pat matomi ir mažesni 20 skaičiai.

Unikali skaičių ir raidžių kombinacija.
Galinėje 20 svarų banknoto pusėje matoma unikali vertikaliai ir horizontaliai atspausdinta skaičių kombinacija. Horizontalus numeris atspausdintas apatiniame dešiniame kampe ir yra sudarytas iš nevienodų spalvų raidžių bei skaičių, kurie didėja iš kairės į dešinę. Vertikalusis numeris yra matomas kairėje banknoto pusėje ir yra sudarytas iš vienspalvių, vienodo dydžio skaičių bei raidžių.

Autorinių teisių simbolis.
Priekinėje ir galinėje 20 svarų banknoto pusėje nurodytas tarptautinis autorinių teisių simbolis. Priekinėje banknoto pusėje autorinių teisių žymėjimas matomas holografinės juostelės kairėje, o galinėje pusėje – po žodžiais „Bank of England“.

Istorinė asmenybė.
Adamas Smitas (1723 - 1790) yra laikomas vienu iš klasikinės politinės ekonomijos pradininkų. Viename iš savo svarbiausių veikalų, „Tautų turto prigimties ir priežasčių tyrinėjimas“ (angl. An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations), Smitas pavartojo įžymųjų pavyzdį su darbuotojais smeigtukų fabrike, siekdamas pabrėžti darbo pasidalijimo naudą, ir, kaip parašyta banknote, „jo lemiamą gamybinės galios padidėjimą“.

1) Patikrinkite vandens ženklą. Pažiūrėję į banknotą prieš šviesą pamatysite karalienės portretą bei ‘£20’ simbolį, kuris bus ryškesnis nei jį supanti popieriaus spalva.

20 GBP watermark

2) Holograminė juostelė. Juostelė sudaryta iš kelių metalo folijos fragmentų, kuriuose pavaizduoti besikeičiantys holografiniai paveikslėliai. Fragmentų išsidėstymas juostelėje yra nevienodas. Pakreipus banknotą, vienoje iš hologramų matomas spalvotas Adamo Smito atvaizdas, kitoje tarpusavyje mainosi įvairiaspalviai nominalo skaičiaus ir svaro simboliai. Į juostelę taip pat įtrauktas iškilęs 20 skaičius, kuris yra randamas toje pačioje vietoje visuose banknotuose – Anglijos banko vyriausiojo kasininko parašo dešinėje.

20 GBP holographic strip 20 GBP holographic strip No. 2 20 GBP holographic strip No. 3

3) Pačiupinėkite popierių bei spausdinto paviršiaus nelygumus. Banknotas spausdinamas ant specialaus popieriaus, kuris išsiskiria unikalia tekstūra. Pačiupinėję priekinėje banknoto pusėje atspausdintus žodžius „Bank of England“ bei plotą aplink skaičių 20 apatiniame dešiniame kampe, pajausite spausdinto paviršiaus nelygumus.

20 GBP paper and the raised print

4) Ultravioletinės ypatybės. Apžiūrėjus priekinę banknoto pusę ultravioletinėje šviesoje, pamatysite kaip 20 skaičius išryškės raudona ir žalia spalva. Abejose banknoto pusėse įvairiose vietose bus matyti į popierių įterpti raudoni ir žali plaušeliai. Likusios banknoto detalės neturėtų išsiskirti iš fono.

20 GBP ultra-violet features

5) Patikrinkite metalinį siūlelį. Kiekviename popieriniame banknote yra metalinis siūlas. Jis matyti kaip sidabriniai brūkšneliai galinėje banknoto pusėje. Pasižiūrėjus į banknotą prieš šviesą, metalinė juostelė atrodys kaip vientisa juoda linija.
20 GBP metallic thread

6) Atkreipkite dėmesį į spausdinimo kokybę. Banknote matomi kontūrai bei spalvos turi būti ryškios, gerai matomos ir neišsiliejusios.

20 GBP print quality and Vignette

7) Mikrotekstas. Pasinaudoję didinamuoju stiklu gerai apžiūrėkite po karalienės portretu matomas raides – pamatysite labai mažomis raidėmis užrašytą žodį TWENTY ir nominalo skaičių.

20 GBP microlettering

8) Permatoma žymė. Apžiūrėję banknotą prieš šviesą priekinėje ir galinėje banknoto pusėje pamatysite netaisyklingas figūras, kurios kartu suformuoja svaro (£) simbolį.

20 GBP see-through register

£10 svarų sterlingų banknoto apsaugos požymiai. Atskirkite, ar turimas 10 svarų banknotas nėra padirbtas, atpažinkite klastotę

Priekinėje polimerinio 10 svarų banknoto pusėje, viršutiniame kairiame kampe yra iškilusių taškelių, kurie padeda akliems arba sutrikusio regėjimo žmonėms lengvai atpažinti nominalą. Banknoto dizaine taip pat yra daugybė detalių susijusių su Džeine Ostin (Jane Austen). Galinėje banknoto pusėje pavaizduotas Džeinės Ostin portretas.

£10 svarų sterlingų išleisti 2017 m. rugsėjo 14 d.

10 svarų sterlingų banknotas. Priekinė pusė.
10 GBP security features - Front

10 svarų sterlingų banknotas. Galinė pusė.
10 GBP security features - Back

£10 svarų dizainas
Naujojo 10 svarų dizaine yra patobulintų apsaugos priemonių, kurių aprašymą matote dešinėje. Be to, į 10 svarų dizainą įtraukta daug detalių, susijusių su Džeine Ostin (Jane Austen). Pavyzdžiui, galinėje banknoto pusėje pavaizduotas jos atvaizdas. Šį portretą, kuris yra perkurtas remiantis originaliu rašytojos sesers Cassandros Ostin 1810 metais nupieštu eskizu, 1870 m. užsakė jos sūnėnas Džeimsas Edvardas Ostinas-Leigh (James Edward Austen Leigh). Šalia portreto matoma iliustracija, kurioje vaizduojama Elizabeta Benet, veikėja iš romano „Puikybė ir prietarai“. Po rašytojos atvaizdu matoma citata „I declare after all there is no enjoyment like reading!“ (liet. „Drįstu teigti, jog nėra pasaulyje didesnio malonumo už skaitymą!“) taip pat buvo pasakyta veikėjos iš to paties romano, panelės Bingli. Po iliustracija pavaizduotas Godmershamo parko dvaras, priklausęs Džeinės Ostin broliui. Virš permatomo langelio esančiame folijos fragmente matoma Vinčesterio katedra, kurioje 1817 metais buvo palaidota 41-erių rašytoja. 2017 m. oficialiai išleistas naujasis 10 svarų banknotas žymi 200 Dž. Ostin mirties metines. Naujojo 10 svarų banknoto gamyboje naudojamas polimeris – itin plona ir lanksti medžiaga. Naujasis banknotas yra maždaug 15 proc. mažesnis už popierinę 10 svarų kupiūrą.

Apčiuopiamos žymės
Priekinėje polimerinio 10 svarų banknoto pusėje, viršutiniame kairiame kampe yra iškilusių taškelių, kurie padeda akliems arba sutrikusio regėjimo žmonėms lengvai atpažinti nominalą. Polimeriniame 20 svarų banknote taip pat yra šiek tiek kitokių apčiuopiamų žymių. O polimerinis 5 svarų banknotas bus atpažįstamas kaip vienintelis apčiuopiamų detalių neturintis polimerinis banknotas.

1) Permatomas langelis. Banknote yra didelis permatomas langelis. Ant jo atspausdintas detalus karalienės portretas, o fragmento kontūre dvejose vietose matomi žodžiai „£10 Bank of England“.

10 GBP see-through window

2) Vinčesterio katedra. Ant permatomo langelio matomas žvilgantis detalus Vinčesterio katedros kontūras. Priekinėje banknoto pusėje metalinės folijos spalva yra auksinė, o galinėje pusėje – sidabrinė. Pasukinėjus banknotą pamatysite vaivorykštės efektą. Ant langelio pavaizduotas svaro (£) simbolis priekinėje pusėje yra sidabro spalvos, o galinėje banknoto pusėje vario spalvos.
10 GBP Winchester Cathedral

3) Spalvą keičianti plunksna. Langelio šone pavaizduota plunksna, kuri, pakreipus banknotą, pasikeičia iš violetinės į oranžinę. Šis efektas matomas tiek priekinėje, tiek galinėje pusėje.
10 GBP Coloured quill

4) Holografinis elementas. Priekinėje banknoto pusėje po permatomu langeliu yra sidabrinis folijos fragmentas. Pakreipus banknotą žodis „Ten“ pasikeičia į „Pounds“ ir galite pamatyti vaivorykštės efektą.
10 GBP foil patches

5) Holografinis elementas su karūna. Priekinėje banknoto pusėje virš permatomo langelio yra trimatis sidabrinės folijos fragmentas su karūnos paveikslėliu. Pakreipus banknotą pamatysite vaivorykštės efektą.
10 GBP Foil crown

6) Knygos formos fragmentas. Galinėje banknoto pusėje matomas vario folijos fragmentas, primenantis knygą, ant kurios atspausdintos raidės JA. Šis elementas slepiasi tiesiai už kitoje pusėje esančio sidabrinės karūnos fragmento.
10 GBP Copper foil patch

7) Atsižvelkite į polimero medžiagą ir spausdinto paviršiaus nelygumus. Banknoto gamyboje naudojamas polimeras – labai plona ir lanksti medžiaga. Pačiupinėję priekinėje banknoto pusėje atspausdintus žodžius „Bank of England“ bei plotą aplink skaičių 10 apatiniame dešiniame kampe, pajausite spausdinto paviršiaus nelygumus.
10 GBP polymer and the raised
print

8) Atkreipkite dėmesį į spausdinimo kokybę. Banknote matomi kontūrai bei spalvos turi būti ryškios, gerai matomos ir neišsiliejusios.
10 GBP polymer and the raised
print

9) Mikrotekstas. Pasinaudoję didinamuoju stiklu gerai apžiūrėkite po karalienės portretu matomas raides – pamatysite labai mažomis raidėmis užrašytą žodį TEN ir nominalo skaičių.
10 GBP microlettering

10) Ultravioletinės ypatybės. Apžiūrėjus priekinę banknoto pusę ultravioletinėje šviesoje, pamatysite kaip 10 skaičius išryškės raudona ir žalia spalva. Likusios banknoto detalės neturėtų išsiskirti iš fono.
10 GBP ultra-violet feature

£5 svarų sterlingų banknoto apsaugos požymiai. Atskirkite, ar turimas 5 svarų banknotas nėra padirbtas, atpažinkite klastotę

Naujojo 5 svarų banknoto gamyboje naudojamas polimeris – labai plona ir lanksti plastmasės medžiaga. Naujasis banknotas yra maždaug 15 proc. mažesnis už popierinę 5 svarų kupiūrą. Polimerinis 5 svarų banknotas, kurio galinėje pusėje pavaizduotas Vinstono Čerčilio portretas, yra mažiausias banknotas tiek verte, tiek dydžiu (apie 125mm x 65mm).

Polimerinis £5 svarų sterlingų banknotas buvo išleistas 2016 m. rugsėjo 13 d. Popieriniai 5 svarų banknotai galiojo iki 2017 m. gegužės 5 d.

5 svarų sterlingų banknotas. Priekinė pusė.
5 GBP security features - Front

5 svarų sterlingų banknotas. Galinė pusė.
5 GBP security features - Back

Nominalo numeris.
Priekinės banknoto pusės viršutiniame kairiajame kampe pavaizduotas didelis 5 skaičius bei svaro (£) simbolis, kuris padeda lengvai atpažinti nominalą. Dešinėje, viršutiniame ir apatiniame kampe taip pat matomi ir mažesni 5 skaičiai.

Unikali skaičių ir raidžių kombinacija.
Galinėje 5 svarų banknoto pusėje matoma unikali vertikaliai ir horizontaliai atspausdinta skaičių kombinacija. Horizontalus numeris atspausdintas apatiniame dešiniame kampe ir yra sudarytas iš nevienodų spalvų raidžių bei skaičių, kurie didėja iš kairės į dešinę. Vertikalusis numeris yra matomas kairėje banknoto pusėje ir yra sudarytas iš vienspalvių, vienodo dydžio skaičių bei raidžių.

Autorinių teisių simbolis.
Priekinėje ir galinėje 5 svarų banknoto pusėje nurodytas tarptautinis autorinių teisių simbolis. Tiek priekinėje, tiek galinėje banknoto pusėje autorinių teisių žymėjimas matomas po žodžiais „Five Pounds“.

Istorinė asmenybė.
Vinstonas Čerčilis (1874-1965) laikomas vienu svarbiausiu vadovų Britanijos ir viso pasaulio istorijoje ir yra vienintelis ministras pirmininkas, apdovanotas Nobelio literatūros premija.

1) Permatomas langelis. Banknote yra didelis permatomas langelis. Ant jo atspausdintas detalus karalienės portretas, o fragmento kontūre dvejose vietose matomi žodžiai „£5 Bank of England“.
5 GBP Check the see-through window

2) Elžbietos bokštas. Ant permatomo langelio matomas žvilgantis detalus Elžbietos bokšto kontūras. Priekinėje banknoto pusėje metalinės folijos spalva yra auksinė, o galinėje pusėje – sidabrinė. Pasukinėjus banknotą pamatysite vaivorykštės efektą.

5 GBP Elizabeth Tower

3) Spalvą keičiantis kontūras. Pasukinėjus banknotą kontūras supantis permatomą langelį pasikeičia iš violetinės į žalią spalvą. Langelyje pavaizduotas svaro simbolis (£) taip pat pasikeičia iš violetinės spalvos į žalią. Šis efektas matomas abejose banknoto pusėse.
5 GBP Coloured border

4) Holografinis elementas. Priekinėje banknoto pusėje po permatomu langeliu yra sidabrinis folijos fragmentas. Pakreipus banknotą žodis „Ten“ pasikeičia į „Pounds“ ir galite pamatyti vaivorykštės efektą.
5 GBP Check the foil patches

5) Holografinis elementas su karūna. Priekinėje banknoto pusėje virš permatomo langelio yra trimatis sidabrinės folijos fragmentas su karūnos paveikslėliu. Pakreipus banknotą pamatysite vaivorykštės efektą.
5 GBP Foil crown

6) Žalias folijos fragmentas. Galinėje banknoto pusėje matomas apvalus žalios folijos fragmentas ant kurio užrašytas žodis BLENHEIM. Šis elementas slepiasi tiesiai už kitoje pusėje esančio sidabrinės karūnos fragmento.

5 GBP Green foil patch

7) Atsižvelkite į polimero medžiagą ir spausdinto paviršiaus nelygumus. Banknoto gamyboje naudojamas polimeras – labai plona ir lanksti medžiaga. Pačiupinėję priekinėje banknoto pusėje atspausdintus žodžius „Bank of England“ bei plotą aplink skaičių 5 apatiniame dešiniame kampe, pajausite spausdinto paviršiaus nelygumus.
5 GBP Check the polymer and the raised print

8) Atkreipkite dėmesį į spausdinimo kokybę. Banknote matomi kontūrai bei spalvos turi būti ryškios, gerai matomos ir neišsiliejusios.
5 GBP Check the print quality

9) Mikrotekstas. Pasinaudoję didinamuoju stiklu gerai apžiūrėkite po karalienės portretu matomas raides – pamatysite labai mažomis raidėmis užrašytą žodį FIVE ir nominalo skaičių.
5 GBP Check the microlettering

10) Ultravioletinės ypatybės. Apžiūrėjus priekinę banknoto pusę ultravioletinėje šviesoje, pamatysite kaip 5 skaičius išryškės raudona ir žalia spalva. Likusios banknoto detalės neturėtų išsiskirti iš fono.
5 GBP Check the ultra-violet feature

Projektą valdo ir vysto lietuviško kapitalo įmonė
Lietuviško kapitalo projektas.
Rinkis paslaugą lietuvišką!
2008-2023 © Bankai.lt - vienintelis bankinių paslaugų palyginimo portalas Lietuvoje. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti informaciją yra draudžiama, nebent gavus raštišką sutikimą. Buveinės adresas: K. Baršausko 59, LT-51423 Kaunas, Lietuva (Kauno mokslo ir technologijų parkas).
Į viršų