Šveicarijos franko banknotų apsaugos požymiai

Šveicarijos frankų banknotai skirstomi į šešias kupiūras, kurios skiriasi verte ir dydžiu: 10, 20, 50, 100, 200 ir 1000 banknotai. Šveicarijos frankas yra legali ir oficiali Šveicarijos valiuta. Kiekviename banknote vaizduojamas žymaus šveicarų rašytojo, menininko arba kultūros atstovo portretas. Nuo 2016 metų senuosius banknotus pradėjo keisti naujieji. Naujuose banknotuose nebeišvysite jokios žymios šveicarų asmenybės, kadangi banknoto kūrėjai nusprendė atsižvelgti į tokius aspektus kaip žmonių talentas, kūrybiškumas, turtinga patirtis, humanitarinė tradicija, mokslinis išprusimas ir bendravimas.

Apyvartoje pasirodė naujas 20 frankų banknotas. Po jau išleisto 50 frankų banknoto, tai yra antrasis iš šešių nominalų naujoje banknotų serijoje, kurią palaipsniui nuo 2016 iki 2019 m. išleis Šveicarijos Nacionalinis bankas. Aštuntos serijos banknotai galios iki tolesnio pranešimo.

Paskutinioji banknotų serija buvo išleista prieš daugiau nei 20 metų, o per šį laiką pasaulis išgyveno tikrą kvantinį technologinį šuolį. Taigi, nauja banknotų serija reikalinga tam, kad būtų išlaikyti aukšti saugumo standartai ir kad visuomenė būtų apsaugota nuo padirbinėjimo. Naujoji serija padovanos Šveicarijai kur kas modernesnius ir patikimesnius banknotus nei buvo ankstesnieji.

Visų Šveicarijos franko nominalų: 1000, 200, 100, 50, 20, 10, naujųjų 20 ir 50 apsaugos požymių paaiškinimai

1000 frankų banknoto apsaugos požymiai. Atskirkite, ar turimas 1000 Šveicarijos frankų banknotas nėra padirbtas, atpažinkite klastotę

1000 frankų banknoto dizainą sukūrė Jörg Zintzmeyer, spausdino Orell Füssli (Zurich). Pagrindinė banknoto spalva – violetinė. Pagrindinius šešis apsaugos požymius naujame banknote yra labai lengva pamatyti ir patikrinti. Visi jie yra priekinėje banknoto pusėje ir yra susiję su nominalu, 1000 skaičiumi. Visi požymiai yra išsidėstę vertikaliai vienas po kito. Pats ryškiausias požymis, judantis skaičius, matomas banknoto viduryje. Sekite A, C, D, E ir G rodykles kairėje banknoto pusėje ir neilgai trukus rasite likusius penkis požymius.

1000 frankų banknoto dydis: 74 x 181 mm
Portretas priekinėje pusėje: Jacob Burckhardt, meno ir kultūros istorikas.
Vaizdas galinėje pusėje: antika, senovinė architektūra, Renesansas, žvilgsnis į istoriją.

1000 Šveicarijos frankų išleisti 1998 m. balandžio 1 d. - dabartiniai banknotai

1000 Šveicarijos frankų banknotas. Priekinė pusė.
1000 Swiss francs security features - Front

Atvaizdas, matomas 1000 frankų banknoto priekinėje pusėje, priklauso Jacobui Burckhardt'ui (1818-1897), ypač nusipelniusiam, vokiškai kalbėjusiam XIX amžiaus kultūros istorikui. Jis geriausiai žinomas dėl savo klasika tapusio veikalo, kuriame argumentuotai ir meniškai jautriai aiškinamas Italijos Renenesansas bei supažindinama su Italijos meno turtais. Burckhardt'o veikalai davė pagrindus šiuolaikiniams meno istorijos tyrinėjimams. Jo Renesanso samprata formuoja net nūdienos žmonių supratimą apie šiuolaikinį pasaulį. Būdamas istorikas, Jacobas Burckhardt'as panaudojo savo literatūrines žinias istoriografijoje, o jo darbai yra laikomi akademinės prozos klasika. Istorikas charakterizavo pagrindines sroves lygindamas skirtingus laikotarpius, ir net metams bėgant šie apibrėžimai nepasikeitė. Burckhardt'as nesiekė istorijos aprašyti nuosekliai, į šią užduotį jis žiūrėjo iš tarpkultūrinės perspektyvos.

1000 Šveicarijos frankų banknotas. Galinė pusė.
1000 Swiss francs security features - Back

1) Magiškas skaičius. Skaičius 1000 yra atspausdintas tviskančiais, permatomais dažais. Priklausomai nuo to, kaip krenta šviesa, skaičius tai atsiranda, tai išnyksta. Lėtai pakreipkite banknotą į šviesą, kol išvysite skaičių.
1000 Swiss francs Magic number No. 1 1000 Swiss francs Magic number No. 2

2) Spalvotas skaičius. Skaičius 1000 yra aiškiai matomas, o prilietus jaučiami spausdinto paviršiaus nelygumai. Patrynus skaičių į popierių turi likti dažų pėdsakai.
1000 Swiss francs coloured number 1000 Swiss francs coloured number No. 2

3) Judantis skaičius. Banknoto viduryje ant specialios sidabrinės Kinegram folijos matomas skaičius 1000. Pakraipykite banknotą pirmyn ir atgal. Atrodo, kad judantis skaičius sukasi 90 laipsnių kampu bei vis didėja ir mažėja.
1000 Swiss francs moving number 1000 Swiss francs moving number No.2

4) Perforuotas skaičius. Skaičius 1000 yra sudarytas iš labai mažų perforuotų skylučių. Pakreipus į šviesą, matomas perforuotas skaičiaus 1000 paviršius.
1000 Swiss francs perforated number 1000 Swiss francs perforated number No.2

5) Chameleoninis skaičius. Skaičius 1000 yra atspausdintas naudojant specialius dažus, dėl kurių skaičius priklausomai nuo šviesos keičia spalvą. Lėtai pakreipkite banknotą į save ir nuo savęs ir stebėkite kaip keičiasi skaičiaus spalva.
1000 Swiss francs chameleon number 1000 Swiss francs chameleon number No.2

6) Blizgantis skaičius

1000 Swiss francs Antiquity

7) Antika. Jacobo Burckhardt'o nuomone, Pergamono altorius esantis Berlyne geriausiai atspindi Graikijos meną ir kultūrą. Šioje frizo dalyje vaizduojamas mūšis tarp gigantų ir Olimpo dievų. Altorius atspindi nesentimentalų Burckhardt'o požiūrį į antikinę Graikiją.

1000 Swiss francs Ancient architecture

8) Senovinė architektūra. Panteonas Romoje, kurio paveikslas kabėjo ir Burckhardt'o studijoje, yra laikomas didingiausia ir tobuliausia rotunda Senovės Romos architektūroje. Pagal jo pavyzdį buvo statomi patys reikšmingiausi Renesanso pastatai.

1000 Swiss francs Renaissance

9) Renesansas. Renesansas užima ypač svarbią vietą Burckhardt'o veikaluose. 1000 frankų banknote matoma dalis Florencijoje esančio Pallazo Strozzi fasado, kurio langai yra laikomi pačiais puikiausiais visoje eroje. Fone esantis tekstas – ištrauka iš Burckhardt'o veikalo „Reflections on History“.
1000 Swiss francs View of history

10) Žvilgsnis į istoriją. Jacobas Burckhardt'as dalija istoriją į kelias epochas. Kiekvieną laikotarpį jis apibūdina atsižvelgdamas į pasikeitimus architektūroje, skulptūroje ir tapyboje bei susieja šiuos reiškinius su religija, valdžia ir kultūra.
1000 Swiss francs Green 10

200 frankų banknoto apsaugos požymiai. Atskirkite, ar turimas 200 Šveicarijos frankų banknotas nėra padirbtas, atpažinkite klastotę

200 frankų banknoto dizainą sukūrė Jörg Zintzmeyer, spausdino Orell Füssli (Zurich). Pagrindinė banknoto spalva – ruda. Pagrindinius šešis apsaugos požymius naujame banknote yra labai lengva pamatyti ir patikrinti. Visi jie yra priekinėje banknoto pusėje ir yra susiję su nominalu, 200 skaičiumi. Visi požymiai yra išsidėstę vertikaliai vienas po kito. Pats ryškiausias požymis, judantis skaičius, matomas banknoto viduryje. Sekite A, C, D, E ir G rodykles kairėje banknoto pusėje ir neilgai trukus rasite likusius penkis požymius.

200 frankų banknoto dydis: 74 x 170 mm
Portretas priekinėje pusėje: Charles Ferdinand Ramuz, rašytojas.
Vaizdas galinėje pusėje: kalnų pasaulis, ežeras, rankraštis.

200 Šveicarijos frankų išleisti 1997 m. spalio 1 d. - dabartiniai banknotai

200 Šveicarijos frankų banknotas. Priekinė pusė.
200 Swiss francs security features - Front

Atvaizdas 200 frankų banknoto priekinėje pusėje priklauso Charles Ferdinant Ramuz'ui (1878-1947), garsiam XX a. šveicarų rašytojui, šnekėjusiam prancūziškai. Ilgas jo literatūrinių darbų sąrašas apima tiek romanus, apybraižas, poezijos kūrinius, teoretinius darbus, tiek traktatus apie Igor Stravinsky muzikinius kūrinius. Ramuz'o darbams būdingas visiškas pasišventimas tiesai bei aukšti estetikos standartai. Jo kūrinių centre – vilčių ir troškimų kupini žmonės. O fone – vaizdingas kraštovaizdžio paveikslas, kuriame ypač svarbią vietą užima kalnuotos vietovės ir ežerai. Ramuz'as išties modernizavo romano žanrą, naudodamas raiškos priemones, atrastas tapyboje bei kine.

200 Šveicarijos frankų banknotas. Galinė pusė.
200 Swiss francs security features - Back

1) Magiškas skaičius. Skaičius 200 yra atspausdintas tviskančiais, permatomais dažais. Priklausomai nuo to, kaip krenta šviesa, skaičius tai atsiranda, tai išnyksta. Lėtai pakreipkite banknotą į šviesą, kol išvysite skaičių.
200 Swiss francs Magic number 200 Swiss francs Magic number No.2

2) Spalvotas skaičius. Skaičius 200 yra aiškiai matomas, o prilietus jaučiami spausdinto paviršiaus nelygumai. Patrynus skaičių į popierių turi likti dažų pėdsakai.
200 Swiss francs coloured number 200 Swiss francs coloured number No. 2

3) Judantis skaičius. Banknoto viduryje ant specialios sidabrinės Kinegram folijos matomas skaičius 200. Pakraipykite banknotą pirmyn ir atgal. Atrodo, kad judantis skaičius sukasi 90 laipsnių kampu bei vis didėja ir mažėja.
200 Swiss francs moving number 200 Swiss francs moving number No.2

4) Perforuotas skaičius. Skaičius 200 yra sudarytas iš labai mažų perforuotų skylučių. Pakreipus į šviesą, matomas perforuotas skaičiaus 200 paviršius.
200 Swiss francs perforated number 200 Swiss francs perforated number No.2

5) Chameleoninis skaičius. Skaičius 200 yra atspausdintas naudojant specialius dažus, dėl kurių skaičius priklausomai nuo šviesos keičia spalvą. Lėtai pakreipkite banknotą į save ir nuo savęs ir stebėkite kaip keičiasi skaičiaus spalva.
200 Swiss francs chameleon number 200 Swiss francs chameleon number No.2

6) Blizgantis skaičius.
200 Swiss francs glittering number

7) Kalnų pasaulis. Diablerets masyvas simbolizuoja kalnų svarbą Ramuz'o kūryboje. Daugumoje jo romanų kalnai vaizduojami kaip kaip žmonėms grėsminga gamtos jėga. Toks kalnų paveikslas matomas kūriniuose „Derborence“ („Kai kalnas užgriuvo“), „La Grande peur dans la montagne“ („Kalno grėsmė“), „Si le soleil ne revenait pas“ ir „Farinet“.

200 Swiss francs Mountain world

8) Ežeras. Prie Ženevos ežero esantis Lavaux kraštas, iš kurio kilo Ramuz'as, yra tikra kalnų tyrlaukių priešingybė. Čia autorius kuria žmonėms paklūstančios, ramios ir taikios kaimo vietovės vaizdą. Šis pasikartojantis vaizdinys atspindi modernų Ramuz'o pasakojimo stilių, kuriam būdingi minties šuoliai ir nuolatinė perspektyvų kaita, kuri, kaip ir kine, padeda vystyti dramatišką kūrinio įtampą.

200 Swiss francs Lake

9) Rankraštis. Banknote ryškiai matoma ranka rašyta ištrauka yra iš kūrinio „Souvenirs sur Igor Strawinsky“, išleisto 1928 metais. Šį tekstą Ramuz'as dedikavo draugystei ir bendradarbiavimui su rusų kompozitoriumi. Reikšmingiausias dviejų menininkų bendras darbas – melodrama „L'Histoire du soldat“ (1918). Fone esanti kopija yra iš romano „La Beauté sur la terre“ (1927) rankraščio.

200 Swiss francs Manuscript

100 frankų banknoto apsaugos požymiai. Atskirkite, ar turimas 100 Šveicarijos frankų banknotas nėra padirbtas, atpažinkite klastotę

100 frankų banknoto dizainą sukūrė Jörg Zintzmeyer, spausdino Orell Füssli (Zurich). Pagrindinė banknoto spalva – mėlyna. Pagrindinius šešis apsaugos požymius naujame banknote yra labai lengva pamatyti ir patikrinti. Visi jie yra priekinėje banknoto pusėje ir yra susiję su nominalu, 100 skaičiumi. Visi požymiai yra išsidėstę vertikaliai vienas po kito. Pats ryškiausias požymis, judantis skaičius, matomas banknoto viduryje. Sekite A, C, D, E ir G rodykles kairėje banknoto pusėje ir neilgai trukus rasite likusius penkis požymius.

100 frankų banknoto dydis: 74 x 159 mm
Portretas priekinėje pusėje: Alberto Giacometti, skulptorius, dailininkas.
Vaizdas galinėje pusėje: Lotar ll, Homme qui marche, laiko ir erdvės santykis.

100 Šveicarijos frankų išleisti 1998 m. spalio 1 d. - dabartiniai banknotai

100 Šveicarijos frankų banknotas. Priekinė pusė.
100 Swiss francs security features - Front

100 frankų banknoto priekinėje pusėje pavaizduotas Alberto Giacometti (1901-1966) – vienas reikšmingiausių XX a. skulptorių. Giacometti 1930 metais išgarsėjo savo siurrealistiniais skulptūros darbais. Tačiau tik vėliau sukurtos jo skulptūros pelnė menininkui tikrąjį pripažinimą. Išskirtinis Giacometti braižas išryškėjo 1946 metais: jis lipdė liesas figūras, kurios tarytum neturi jokios masės ir yra besvorės. Iš priekio matomos moterų figūros, suglaustomis masyvioms pėdomis ir prie šonų prispaustomis rankomis. Vyriškos figūros dažniausiai vaizduojamos žingsniuojant, jos atrodo atsiskyrusios bei tam tikra prasme atitolusios. Savo darbuose Giacometti's stengėsi perteikti sunkumus ir visas tikrovės patirtis. Tai matoma ir jo tapybos darbuose, kuriems būdingas ekspresyvumas ir kuriuose nuplėšiama bet kokia iliuzijos kaukė.

100 Šveicarijos frankų banknotas. Galinė pusė.
100 Swiss francs security features - Back

1) Magiškas skaičius. Skaičius 100 yra atspausdintas tviskančiais, permatomais dažais. Priklausomai nuo to, kaip krenta šviesa, skaičius tai atsiranda, tai išnyksta. Lėtai pakreipkite banknotą į šviesą, kol išvysite skaičių.
100 Swiss francs Magic number Seal 100 Swiss francs Magic number No.2

2) Spalvotas skaičius. Skaičius 100 yra aiškiai matomas, o prilietus jaučiami spausdinto paviršiaus nelygumai. Patrynus skaičių į popierių turi likti dažų pėdsakai.
100 Swiss francs coloured number 100 Swiss francs coloured number No. 2

3) Judantis skaičius. Banknoto viduryje ant specialios sidabrinės Kinegram folijos matomas skaičius 100. Pakraipykite banknotą pirmyn ir atgal. Atrodo, kad judantis skaičius sukasi 90 laipsnių kampu bei vis didėja ir mažėja.
100 Swiss francs moving number 100 Swiss francs moving number No.2

4) Perforuotas skaičius. Skaičius 100 yra sudarytas iš labai mažų perforuotų skylučių. Pakreipus į šviesą, matomas perforuotas skaičiaus 100 paviršius.
100 Swiss francs perforated number 100 Swiss francs perforated number No.2

5) Chameleoninis skaičius. Skaičius 100 yra atspausdintas naudojant specialius dažus, dėl kurių skaičius priklausomai nuo šviesos keičia spalvą. Lėtai pakreipkite banknotą į save ir nuo savęs ir stebėkite kaip keičiasi skaičiaus spalva.
100 Swiss francs chameleon number 100 Swiss francs chameleon number No.2

6) Blizgantis skaičius.
100 Swiss francs glittering number

7) Lothar II (1964). Šis bronzos biustas atspindi tai, kaip Giacometti's žavėjosi paviršiais. Paviršius keitėsi liečiamas jo pirštų ar modeliavimo peilio, tokiu būdu jo figūroms suteikiant gryno akmens įspūdį. Paviršiaus nelygumai intensyviai sužaidžia su šviesa ir šešėliais.
100 Swiss francs Lotar II (1964)

8) Homme qui marche I (1960). Einantis vyras – banknote matomas iš keturių skirtingų perspektyvų – yra viena žinomiausių Giacometti figūrų. Joje menininkas užfiksavo fizinį judesį. Pačiam skulptoriui natūrali žingsnio pusiausvyra simbolizuoja žmogaus norą gyventi.
100 Swiss francs Homme qui marche I (1960)

9) Laiko ir erdvės santykis. Ši schema yra iš Giacommeti 1946 m. memuaro „Le Rêve, le Sphinx et la mort de T.“ Kadangi įprastas nuoseklus pasakojimas nesugebėjo išreikšti menininko patyrimų, Giacometti rado skulptūrinį sprendimą: laiką atspindi horizontalus diskas, kurio atskiros atkarpos žymi įvairius įvykius. Kraštuose matomos plokštės byloja apie atitinkamas istorijas.
100 Swiss francs Time-space relationship

Naujojo 50 frankų banknoto apsaugos požymiai. Atskirkite, ar turimas 50 Šveicarijos frankų banknotas nėra padirbtas, atpažinkite klastotę

50 frankų banknoto dizainą sukūrė Manuela Pfrunder, spausdino Orell Füssli (Zurich). Pagrindinė banknoto spalva – žalia. Apyvartoje pasirodė naujas 50 frankų banknotas. Tai yra pirmasis iš šešių banknotų, kuriuos išleis Šveicarijos Nacionalinis Bankas. Paskutinioji banknotų serija buvo išleista prieš daugiau nei 20 metų. Nauja banknotų serija reikalinga tam, kad būtų išlaikyti aukšti saugumo standartai. 50 frankų banknote akcentuojamos turtingos patirtys, kuriomis apdovanoja Šveicarija – jas simbolizuoja vėjas, pagrindinis banknoto motyvas. Banknote matomas virš kalnų sklendžiantis parasparnis bei žaismingai rankoje laikomas kiaulpienės pūkas. Ant žemės rutulio pavaizduotos rodyklės rodo vėjo kryptis, kuriomis Šveicarija susijungia su kitais regionais ir žemynais. Banknoto dizainas slepia daug kitų detalių, visos jos atspindi pagrindinę temą apie patirtis bei esminį vėjo motyvą.

Naujo 50 frankų banknoto dydis: 70 x 137 mm
Priekinės ir galinės banknoto pusės tematika: turtinga patirtis.

Naujieji 50 Šveicarijos frankų išleisti 2016 m. balandžio 12 d. - dabartiniai banknotai

Naujas 50 Šveicarijos frankų banknotas. Priekinė pusė.
50 new Swiss francs security features - Front

Naujas 50 Šveicarijos frankų banknotas. Galinė pusė.
50 new Swiss francs security features - Back

1) Žemės rutulio patikrinimas. Pakreipkite banknotą iš kairės pusės į dešinę: auksinis skliautas juda aplink gaublį.
50 new Swiss francs Globe test 50 new Swiss francs Globe test No.2

2) Apsauginis siūlelis. Pakreipkite banknotą iš kairės pusės į dešinę: raudoni ir žali numeriai juda skirtingomis kryptimis keturiose eilutėse.
50 new Swiss francs Security strip test

3) Kryžiaus testas. Nukreipkite Šveicarijos kryžių šviesos link: jis pavirs Šveicarijos vėliava.
50 new Swiss francs Cross test 50 new Swiss francs Cross test No.2

4) Trikampio testas. Nukreipkite trikampį šviesos link: apsaugos gija suformuos ištisą liniją.
50 new Swiss francs Triangle test 50 new Swiss francs Triangle test No.2

5) Rankos testas. Pačiupinėkite banknote pavaizduotą ranką, skaičių 50 arba banko pavadinimą: turėtumėte pajausti spausdinto paviršiaus nelygumus.
50 new Swiss francs Hand test

6) Smulkiai perforuotas paviršius. Priekinėje banknoto pusėje (ties D raide) yra perforuotas Šveicarijos kryžius. Pakreipkite banknotą į šviesą: smulkiai perforuotas kryžius turėtų būti matomas ypač aiškiai. Kryžius suformuotas iš vienodu atstumu nutolusių skylučių.
50 new Swiss francs Microperf

7) Apčiuopiami elementai akliesiems ir silpnaregiams. Priekinėje banknoto pusėje, palei kraštus, rasite daug trumpų, iškilusių linijų. Kiekviename nominale linijų skaičius skiriasi. 50 frankų banknote yra dvi eilės linijų abiejose pusėse. Pirštais palieskite banknoto kraštus: linijos turėtų būti lengvai apčiuopiamos.
50 new Swiss francs Tactile elements

8) Vandenženklis. Banknote paslėpti du vandens ženklai – Šveicarijos vėliava ir žemės rutulys (ties raide E). Pakreipkite banknotą į šviesą: kairėje galite matyti Šveicarijos vėliavos kontūrus, o dešinėje – gaublį.
50 new Swiss francs Watermark

9) Pakreipkite banknotą. Priekinėje banknoto pusėje (ties C dalimi) yra atspausdintas Šveicarijos kryžius, kurį pamatyti galite tik žvelgdami tam tikru kampu. Priešais save laikydami banknotą, pakreipkite jį atgal: fone turėtų aiškiai pasimatyti Šveicarijos kryžius.
50 new Swiss francs Tilt effect

10) Permatoma žymė. Abiejose banknoto pusėse apatinėje dalyje nepilnai atspausdintas Šveicarijos kryžius. Pakreipkite banknotą šviesos link: turėtumėte pamatyti pilną kryžiaus kontūrą.
50 new Swiss francs See through register

11) Serijos numeris. Galinėje banknoto pusėje, dvejose vietose yra atspausdinti du identiški numeriai, sudaryti iš vienos raidės ir devynių skaičių. Apžiūrinėkite galinę banknoto pusę: pastebėsite, jog serijos numeris atspausdintas dvejose vietose skirtingu šriftu.
50 new Swiss francs serial number

12) Mikrotekstas. Priekinėje banknoto pusėje (ties B dalimi) Šveicarijos vėliavoje rasite teksto gabalėlį, parašytą keturiomis valstybinėmis kalbomis. Patyrinėkite banknotą su padidinamuoju stiklu: galėsite įskaityti tekstą užrašytą labai smulkiomis raidėmis. Dalis teksto yra išspausdinta tamsiomis raidėmis šviesiame fone, o kita dalis – šviesesnėmis raidėmis tamsiame.
50 new Swiss francs microtext

13) Ultravioletinis žemės rutulys. Banknoto priekinės pusės viršuje, dešinėje pusėje, slepiasi žemės rutulys, kuris pasimato tik apšviestas ultravioletiniais spinduliais. Patyrinėję banknotą ultravioletinėje šviesoje pamatysite kaip išryškės gaublys palyginti tamsiame fone.
50 new Swiss francs Ultraviolet globe

14) Ultravioletiniai plaušeliai. Į banknoto popierių abejose banknoto pusėse yra įterpti plaušeliai, kurie yra matomi tik ultravioletinėje šviesoje. Patyrinėkite banknotą ultravioletinėje šviesoje: įvairiose banknoto vietose pamatysite skirtingomis spalvomis išryškėjančius plaušelius.

50 new Swiss francs Ultraviolet fibres

15) Infraraudonųjų spindulių požymiai. Abi banknoto pusės slepia infraraudonųjų spindulių požymių. Pašvietus infraraudonaisiais spinduliais, pasikeis banknoto išorė: kai kurie elementai taps nespalvoti, o kiti visiškai išnyks.
50 new Swiss francs Infrared properties

50 frankų banknoto apsaugos požymiai. Atskirkite, ar turimas 50 Šveicarijos frankų banknotas nėra padirbtas, atpažinkite klastotę

50 frankų banknoto dizainą sukūrė Jörg Zintzmeyer, spausdino Orell Füssli (Zurich). Pagrindinė banknoto spalva – žalia. Pagrindinius penkis apsaugos požymius naujame banknote yra labai lengva pamatyti ir patikrinti. Visi jie yra priekinėje banknoto pusėje ir yra susiję su nominalu, 50 skaičiumi. Visi požymiai yra išsidėstę vertikaliai vienas po kito. Pats ryškiausias požymis, judantis skaičius, matomas banknoto viduryje. Sekite A, C, D, E ir G rodykles kairėje banknoto pusėje ir neilgai trukus rasite likusius penkis požymius.

50 frankų banknoto dydis: 74 x 148 mm
Portretas priekinėje pusėje: Sophie Taeuber-Arp, dailininkė, amatininkė, skulptorė.
Vaizdas galinėje pusėje: Relief rectangulaire, Tête Dada, Aubette kompozicija, Lignes ouvertes.

50 Šveicarijos frankų išleisti 1995 m. spalio 3 d. - dabartiniai banknotai

50 Šveicarijos frankų banknotas. Priekinė pusė.
50 Swiss francs security features - Front

50 frankų banknoto priekinėje pusėje matomas atvaizdas priklauso Sophie Taeuber-Arp (1889-1943) –įžymiai XX amžiaus menininkei abstrakcionistei. Ji buvo tapytoja bei skulptorė, dirbo su tekstilės gaminiais ir reljefais. Šokis bei vaidyba taip pat buvo vieni iš menininkės mėgiamų saviraiškos būdų. Geometrinių formų kompozicijos bei populiariosios „Dada galvos“ labiausiai apibrėžia jos kūrinius, tai matoma ir banknote. Modernių meninių judėjimų iniciatorė Sophie Taeuber-Arp yra viena iš svarbiausių modernizmo meno atstovių.

50 Šveicarijos frankų banknotas. Galinė pusė.
50 Swiss francs security features - Back

1) Magiškas skaičius. Skaičius 50 yra atspausdintas tviskančiais, permatomais dažais. Priklausomai nuo to, kaip krenta šviesa, skaičius tai atsiranda, tai išnyksta. Lėtai pakreipkite banknotą į šviesą, kol išvysite skaičių.
50 Swiss francs Magic number 50 Swiss francs Magic number No.2

2) Spalvotas skaičius. 50 skaičius yra aiškiai matomas, o prilietus jaučiami spausdinto paviršiaus nelygumai. Patrynus skaičių į popierių turi likti dažų pėdsakai.
50 Swiss francs coloured number 50 Swiss francs coloured number No. 2

3) Judantis skaičius. Banknoto viduryje ant specialios sidabrinės Kinegram folijos matomas skaičius 50. Pakraipykite banknotą pirmyn ir atgal. Atrodo, kad judantis skaičius juda horizontaliai.
50 Swiss francs moving number 50 Swiss francs moving number No.2

4) Chameleoninis skaičius. Skaičius 50 yra atspausdintas naudojant specialius dažus, dėl kurių skaičius priklausomai nuo šviesos keičia spalvą. Lėtai pakreipkite banknotą į save ir nuo savęs ir stebėkite kaip keičiasi skaičiaus spalva.
50 Swiss francs chameleon number 50 Swiss francs chameleon number No.2

5) Blizgantis skaičius. Skaičius 50 yra padengtas metalu ir iš dalies dažais. Laikykite banknotą tarsi popierių, iš kurio skaitote. Pajudinę banknotą pastebėsite sidabrinį skaičiaus blizgėjimą.
50 Swiss francs glittering number 50 Swiss francs glittering number No.2

6) Relief rectangulaire (1936). Sophie Taeuber-Arp yra laikoma tokio tipo reljefo pradininke. Šis kūrinys padarė įtakos visai meno istorijos epochai.
50 Swiss francs Relief rectangulaire

7) Tête Dada (1919). Ši spalvota medinė galva, ankstyvųjų Sophie Taeuber-Arp darbų pavyzdys Zurich Dada judėjimo laikotarpiu, yra Hans Arpo'o, vėliau tapusiu jos vyru, portretas.

50 Swiss francs Tête Dada

8) Aubette kompozicija (1927). Ši kompozicija, kurią ji sukūrė dekoruodama Strasbūre esančios „Café Aubette“ kambarius, yra esminis geometrinio-konstruktyvistinio meno kūrinys ankstyvoje kūryboje.
50 Swiss francs Composition Aubette

9) Lignes ouvertes (1939). Šis kūrinys, iš paskutinės užbaigtos darbų grupės, yra susijęs su linijiškumu bei jo sąsaja su paviršiais ir erdve – tai atspindi Sophie Taeuber-Arp susidomėjimą šokio menu kūrybos pradžioje.
50 Swiss francs Lignes ouvertes

Naujojo 20 frankų banknoto apsaugos požymiai. Atskirkite, ar turimas 20 Šveicarijos frankų banknotas nėra padirbtas, atpažinkite klastotę

Apyvartoje pasirodė naujas 20 frankų banknotas. Po 50 frankų išleidimo 2016 metų balandį, tai yra antrasis iš šešių banknotų naujoje banknotų serijoje, kurią išleis Šveicarijos Nacionalinis Bankas. Devinta banknotų serija yra modernesnė ir saugesnė nei ankstesniosios. Naują banknotų seriją įkvėpė daugybė Šveicarijos aspektų. Kiekvienas banknotas atspindi tipiškus Šveicarijos bruožus, kurie vėliau grafiškai iliustruojami, pasitelkus pagrindinį motyvą. Rankoje laikoma prizmė, per kurią perėjusi šviesa išsisklaido įvairiomis spalvomis. Šviesa net tik padeda mums pamatyti drugelio sparnuose besislepiančias spalvas bei leidžia grožėtis gamtos pasaulio margumynais, bet ir, pavyzdžiui, suteikia galimybę mėgautis meniškomis kino festivalių filmų peržiūromis. Šviesos motyvas pasikartoja ir virš žemės rutulio matomuose žvaigždynuose. Banknoto dizainas slepia daug kitų detalių, visos jos iliustruoją esminę kūrybiškumo temą bei pagrindinį motyvą – šviesą.

Naujo 20 frankų banknoto dydis: 70 x 130 mm
Priekinės ir galinės banknoto pusės tematika: kūrybiškumas.

Naujieji 20 Šveicarijos frankų išleisti 2017 m. gegužės 17 d. - dabartiniai banknotai

Naujasis 20 Šveicarijos frankų banknotas. Priekinė pusė.
20 new Swiss francs security features - Front

Naujasis 20 Šveicarijos frankų banknotas. Galinė pusė.

20 new Swiss francs security features - Back

1) Žemės rutulio patikrinimas. Pakreipkite banknotą iš kairės pusės į dešinę: violetinis skliautas juda aplink gaublį.
20 new Swiss francs Globe test 20 new Swiss francs Globe test No.2

2) Apsauginis siūlelis. Pakreipkite banknotą iš kairės pusės į dešinę: raudoni ir žali numeriai juda skirtingomis kryptimis keturiose eilutėse.
20 new Swiss francs Security strip test

3) Kryžiaus testas. Nukreipkite Šveicarijos kryžių šviesos link: jis pavirs Šveicarijos vėliava.
20 new Swiss francs Cross test 20 new Swiss francs Cross test No.2

4) Trikampio testas. Nukreipkite trikampį šviesos link: apsaugos gija suformuos ištisą liniją.
Triangle test Triangle test no.2

5) Rankos testas. Pačiupinėkite banknote pavaizduotą ranką, skaičių 20 arba banko pavadinimą: turėtumėte pajausti spausdinto paviršiaus nelygumus.
20 new Swiss francs Hand test

6) Smulkiai perforuotas paviršius. Priekinėje banknoto pusėje (ties D raide) yra perforuotas Šveicarijos kryžius. Pakreipkite banknotą į šviesą: smulkiai perforuotas kryžius turėtų būti matomas ypač aiškiai. Kryžius suformuotas iš vienodu atstumu nutolusių skylučių.
20 new Swiss francs Microperf

7) Apčiuopiami elementai akliesiems ir silpnaregiams. Priekinėje banknoto pusėje, palei kraštus, rasite daug trumpų, iškilusių linijų. Kiekviename nominale linijų skaičius skiriasi. 20 frankų banknote yra dvi eilės linijų abiejose pusėse. Pirštais palieskite banknoto kraštus: linijos turėtų būti lengvai apčiuopiamos.
20 new Swiss francs Tactile elements

8) Vandenženklis. Banknote paslėpti du vandens ženklai – Šveicarijos vėliava ir žemės rutulys (ties raide E). Pakreipkite banknotą į šviesą: kairėje galite matyti Šveicarijos vėliavos kontūrus, o dešinėje – gaublį.
20 new Swiss francs Watermark

9) Pakreipkite banknotą. Priekinėje banknoto pusėje (ties C dalimi) yra atspausdintas Šveicarijos kryžius, kurį pamatyti galite tik žvelgdami tam tikru kampu. Priešais save laikydami banknotą, pakreipkite jį atgal: fone turėtų aiškiai pasimatyti Šveicarijos kryžius.
20 new Swiss francs Tilt effect

10) Permatoma žymė. Abiejose banknoto pusėse apatinėje dalyje nepilnai atspausdintas Šveicarijos kryžius. Pakreipkite banknotą šviesos link: turėtumėte pamatyti pilną kryžiaus kontūrą.
20 new Swiss francs See through register

11) Serijos numeris. Galinėje banknoto pusėje, dvejose vietose yra atspausdinti du identiški numeriai, sudaryti iš vienos raidės ir devynių skaičių. Apžiūrinėkite galinę banknoto pusę: pastebėsite, jog serijos numeris atspausdintas dvejose vietose skirtingu šriftu.
20 new Swiss francs serial number

12) Mikrotekstas. Priekinėje banknoto pusėje (ties B dalimi) Šveicarijos vėliavoje rasite teksto gabalėlį, parašytą keturiomis valstybinėmis kalbomis. Patyrinėkite banknotą su padidinamuoju stiklu: galėsite įskaityti tekstą užrašytą labai smulkiomis raidėmis. Dalis teksto yra išspausdinta tamsiomis raidėmis šviesiame fone, o kita dalis – šviesesnėmis raidėmis tamsiame.
20 new Swiss francs microtext

13) Ultravioletinis žemės rutulys. Priekinės banknoto pusės viršuje, dešinėje pusėje, slepiasi žemės rutulys, kuris pasimato tik apšviestas ultravioletiniais spinduliais. Patyrinėję banknotą ultravioletinėje šviesoje pamatysite kaip palyginti tamsiame fone išryškės gaublys.
20 new Swiss francs Ultraviolet globe

14) Ultravioletiniai plaušeliai. Į banknoto popierių abejose banknoto pusėse yra įterpti plaušeliai, kurie yra matomi tik ultravioletinėje šviesoje. Patyrinėkite banknotą ultravioletinėje šviesoje: įvairiose banknoto vietose pamatysite skirtingomis spalvomis išryškėjančius plaušelius.
20 new Swiss francs Ultraviolet fibres

15) Infraraudonųjų spindulių požymiai. Abi banknoto pusės slepia infraraudonųjų spindulių požymių. Pašvietus infraraudonaisiais spinduliais, pasikeis banknoto išorė: kai kurie elementai taps nespalvoti, o kiti visiškai išnyks.
20 new Swiss francs Infrared properties

20 frankų banknoto apsaugos požymiai. Atskirkite, ar turimas 20 Šveicarijos frankų banknotas nėra padirbtas, atpažinkite klastotę

20 frankų banknoto dizainą sukūrė Jörg Zintzmeyer, spausdino Orell Füssli (Zurich). Pagrindinė banknoto spalva – raudona. Pagrindinius penkis apsaugos požymius naujame banknote yra labai lengva pamatyti ir patikrinti. Visi jie yra priekinėje banknoto pusėje ir yra susiję su nominalu, 20 skaičiumi. Visi požymiai yra išsidėstę vertikaliai vienas po kito. Pats ryškiausias požymis, judantis skaičius, matomas banknoto viduryje. Sekite A, C, D, E ir G rodykles kairėje banknoto pusėje ir neilgai trukus rasite likusius penkis požymius.

20 frankų banknoto dydis: 74 x 148 mm
Portretas priekinėje pusėje: Arthur Honegger, kompozitorius.
Vaizdas galinėje pusėje: orkestriniai kūriniai, Pacific 231, muzikinės natos, kūrybos įrankis.

20 Šveicarijos frankų išleisti 1996 m. spalio 1 d. - dabartiniai banknotai

20 Šveicarijos frankų banknotas. Priekinė pusė.
20 Swiss francs security features - Front

20 frankų banknoto priekinėje pusėje pavaizduotas Arthur Honegger (1892-1955) – vienas genialiausių XX amžiaus kompozitorių. Šis šveicarų kompozitorius sukūrė galybę kūrinių: dvi operas, penkias simfonijas, keletą orkestrinių kūrinių, daug draminių oratorijų ir gausybę kamerinės muzikos kūrinių. Nekalbant apie garsųjį simfoninį kūrinį „Pacific 231“ imitavusį traukinio garsus (detalės galinėje banknoto pusėje yra susijusios su šiuo kūriniu), Honnegger'is taip pat sukūrė daug linksmesnių kompozicijų baleto scenai, teatrui bei kinui. Griežtas normų laikymasis ir grynumas, savito stiliaus bruožai, kuriais kompozitorius ketino pavergti klausytojų širdis, yra tiltas, jungiantis vokiečių ir prancūzų kultūras.

20 Šveicarijos frankų banknotas. Galinė pusė.
20 Swiss francs security features - Back

1) Magiškas skaičius. Skaičius 20 yra atspausdintas tviskančiais, permatomais dažais. Priklausomai nuo to, kaip krenta šviesa, skaičius tai atsiranda, tai išnyksta. Lėtai pakreipkite banknotą į šviesą, kol išvysite skaičių.
20 Swiss francs Magic number 20 Swiss francs Magic number No.2

2) Spalvotas skaičius. Skaičius 20 yra aiškiai matomas, o prilietus jaučiami spausdinto paviršiaus nelygumai. Patrynus skaičių į popierių turi likti dažų pėdsakai.
20 Swiss francs coloured number 20 Swiss francs coloured number No.2

3) Judantis skaičius. Banknoto viduryje ant specialios sidabrinės Kinegram folijos matomas skaičius 20. Pakraipykite banknotą pirmyn ir atgal. Atrodo, kad judantis skaičius juda horizontaliai.
20 Swiss francs moving number 20 Swiss francs moving number No.2

4) Chameleoninis skaičius. Skaičius 20 yra atspausdintas naudojant specialius dažus, dėl kurių skaičius priklausomai nuo šviesos keičia spalvą. Lėtai pakreipkite banknotą į save ir nuo savęs ir stebėkite kaip keičiasi skaičiaus spalva.
20 Swiss francs chameleon number 20 Swiss francs chameleon number No.2

5) Blizgantis skaičius. Skaičius 50 yra padengtas metalu ir iš dalies dažais. Laikykite banknotą tarsi popierių, iš kurio skaitote. Pajudinę banknotą pastebėsite sidabrinį skaičiaus blizgėjimą.
20 Swiss francs glittering number 20 Swiss francs glittering number No.2

6) Orkestriniai kūriniai. Trys trimito vožtuvai simbolizuoja tai, kokį svarbų vaidmenį atlieka pučiamieji instrumentai Honegger'io orkestriniuose kūriniuose. Garvežio ratų ir kompresoriaus skleidžiami garsai bei bei fortepijono klavišai yra esminės garsiojo Honegger'io kūrinio apie garvežį dalys.
20 Swiss francs Orchestral works

7) Pacific 231, garvežio garsai muzikoje. Honegger'io simfonija „Pacific 231“ tapo muzikiniu paminklu, technologiniu stebuklu. Garvežio ratai atspindi ritmą, jėgą ir judėjimą, o kompresorius simbolizuoja tai, kokia galinga gali būti technika. Šie du elementai įkvėpė kūrinyje pasikartojančias greitėjimo ir lėtėjimo temas.

20 Swiss francs Pacific 231, a locomotive in music

8) Muzikinės natos. Atkuriamos svarbiausios kūrinio „Pacific 231“ dalys. Muzikinės natos žymi tai, kokia sudėtinga yra kūrinio ritminė struktūra, primena apie tai, jog kompozitorius taip pat yra ir kūrėjas bei pažadina kūrinio „Pacific 231“ skambesį.
20 Swiss francs Score

9) Kūrybos įrankis. Fortepijonas – kompozitoriaus kūrybos įrankis. Trimito vožtuvai bei fortepijono klavišai perteikia du svarbiausius Honegger'io kūrybos principus: ritmą – kaip esminę, išskirtinę kūrinio dalį, bei harmoniją, kuria siekiama betarpiškumo efekto.
20 Swiss francs Work instrument

10 frankų banknoto apsaugos požymiai. Atskirkite, ar turimas 10 Šveicarijos frankų banknotas nėra padirbtas, atpažinkite klastotę

10 frankų banknoto dizainą sukūrė Jörg Zintzmeyer, spausdino Orell Füssli (Zurich). Pagrindinė banknoto spalva – geltona. Pagrindinius penkis apsaugos požymius naujame banknote yra labai lengva pamatyti ir patikrinti. Visi jie yra priekinėje banknoto pusėje ir yra susiję su nominalu, 10 skaičiumi. Visi požymiai yra išsidėstę vertikaliai vienas po kito. Pats ryškiausias požymis, judantis skaičius, matomas banknoto viduryje. Sekite A, C, D, E ir G rodykles kairėje banknoto pusėje ir neilgai trukus rasite likusius penkis požymius.

10 frankų banknoto dydis: 74 x 126 mm
Portretas priekinėje pusėje: Le Corbusier, architektas, urbanistas, dailininkas, teoretikas.
Vaizdas galinėje pusėje: Čandigaro teisingumo rūmai, sekretoriato fasadas, modulis, sekretoriato pastatas.

10 Šveicarijos frankų išleisti 1997 m. balandžio 8 d. - dabartiniai banknotai

10 Šveicarijos frankų banknotas. Priekinė pusė.
10 Swiss francs security features - Front

10 frankų banknoto priekinėje pusėje pavaizduotas Charles Edourd Jaenneret, geriau žinomas kaip Le Corbusier (1887-1965) – įžymus modernistinio dizaino meistras. Le Corbusier buvo architektas, miesto planuotojas, urbanistas, menininkas ir teoretikas, kuris kūryboje daug dėmesio skyrė žmogui. Šios humanistinės pažiūros pirmiausia išryškėja novatoriškame gyvenamųjų pastatų dizaine ir urbanistiniuose pasiūlymuose. Savo naujoviškuose statybos būduose Le Corbusier naudojo karkaso konstrukciją bei surenkamuosius metodus: pavyzdžiui, Čandigaro vyriausybės komplekse, Indijoje. Be to, architektas padarė įtaką modernistiniam dizainui ir pelnė pasaulinį pripažinimą kaip baldų dizaineris bei religinių pastatų architektas: pavyzdžiui, jo architektūrinis projektas Ronchampe – įžymi piligrimų koplyčia Notre-Dame-du-Haut.

10 Šveicarijos frankų banknotas. Galinė pusė.
10 Swiss francs security features - Back

1) Magiškas skaičius. Skaičius 10 yra atspausdintas tviskančiais, permatomais dažais. Priklausomai nuo to, kaip krenta šviesa, skaičius tai atsiranda, tai išnyksta. Lėtai pakreipkite banknotą į šviesą, kol išvysite skaičių.
10 Swiss francs Magic number 10 Swiss francs Magic number No.2

2) Spalvotas skaičius. Skaičius 10 yra aiškiai matomas, o prilietus jaučiami spausdinto paviršiaus nelygumai. Patrynus skaičių į popierių turi likti dažų pėdsakai.
10 Swiss francs coloured number 10 Swiss francs coloured number Seal No.2

3) Judantis skaičius. Banknoto viduryje ant specialios sidabrinės Kinegram folijos matomas skaičius 10. Pakraipykite banknotą pirmyn ir atgal. Atrodo, kad judantis skaičius juda įsitrižai.
10 Swiss francs moving number 10 Swiss francs moving number No.2

4) Chameleoninis skaičius. Skaičius 10 yra atspausdintas naudojant specialius dažus, dėl kurių skaičius priklausomai nuo šviesos keičia spalvą. Lėtai pakreipkite banknotą į save ir nuo savęs ir stebėkite kaip keičiasi skaičiaus spalva.
10 Swiss francs chameleon number 10 Swiss francs chameleon number No.2

5) Blizgantis skaičius. Skaičius 10 yra padengtas metalu ir iš dalies dažais. Laikykite banknotą tarsi popierių, iš kurio skaitote. Pajudinę banknotą pastebėsite sidabrinį skaičiaus blizgėjimą.
10 Swiss francs glittering number 10 Swiss francs glittering number No.2

6) Čandigaro teisingumo rūmai. Teisingumo rūmų fojė svarbiausia yra trys dizaino elementai: trimatis dizainas, atraminės sienos su perėjimais ir dinamiškas interjero bei eksterjero santykis.

10 Swiss francs Palace of Justice at Chandigarh

7) Sekretoriato fasadas. Centrinis elementas vaizduoja sekretoriato fasadą. Jame išryškėja Le Corbusier architektūrinis mąstymas: čia kaip matavimo vienetas naudojamas modulis, visame fasade pastebimi erdviniai elementai bei statomos horizontalios fasadinės betono plokštumos, pavadintos brise-soleil, kuriomis siekiama sukurti trimačio vaizdo įspūdį.

10 Swiss francs Facade of the Secretariat

8) Modulis. Modulis, paremtas auksiniu pjūviu bei žmogaus kūno proporcijomis – tai paties Le Corbusier susikurta universali matavimo skalė. Joje žmogaus figūra tampa visų objektų matavimo priemone ir atsiduria architektūrinio projekto centre.

10 Swiss francs The Modulor

9) Sekretoriato pastatas Čandigare. Sekretoriatas – didžiausias Le Corbusier projektuotas pastatas – įkūnija esminius moderniosios architektūros elementus: betoną, laikomą universalia statybine medžiaga ir padedantį sukurti savitą dizainą, laisvo planavimo fasadą, išorines brise-soleil plokštumas ir stogo terasas.

10 Swiss francs Secretariat building at Chandigarh

Projektą valdo ir vysto lietuviško kapitalo įmonė
Lietuviško kapitalo projektas.
Rinkis paslaugą lietuvišką!
2008-2024 © Bankai.lt - vienintelis bankinių paslaugų palyginimo portalas Lietuvoje. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti informaciją yra draudžiama, nebent gavus raštišką sutikimą. Buveinės adresas: K. Baršausko 59, LT-51423 Kaunas, Lietuva (Kauno mokslo ir technologijų parkas).
Į viršų