Kintamos palūkanos
Norėjau pasiteirauti apie išankstinį kredito grąžinimą esant kintamoms palūkanoms. Daugelis bankų nurodo, jog kintamų palūkanų dalies perskaičiavimo dieną kompensacinis mokestis netaikomas. Tuo tarpu, kitomis dienomis kompensacijos dydis bankui įvertinamas pagal teisės aktuose nurodytą formulę: https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/60908ea0c13611e6bcd2d69186780352 Vis dėlto bendraujant su bankais teko girdėti tokių teiginių, kad kol EURIBOR yra minusinis, tai kompensacinis dydis visada gaunasi neigiamas, todėl bent jau šiai dienai išankstinis kredito grąžinimas bet kurią dieną yra nemokamas. Situacija pasikeistų tik EURIBOR tapus teigiamam. Ar taip yra iš tikrųjų? Formulėje aš EURIBOR dydžio įvertinimo nematau. Formulė atrodo sudėtinga ir pasiruošti nuosavą skaičiuoklę reikia laiko. Vienintelė man žinoma skaičiuoklė šia tema yra tik Luminor: https://www.luminor.lt/lt/privatiems/isankstinio-grazinimo-mokescio-skaiciuokle Skaičiuojant pagal ją K gaunu artimą 0, todėl, pavyzdžiui, grąžinant anksčiau laiko 5000 € mokestis niekada nesiekia nei 1 €. Taigi, darau prielaidą, jog bankai tokio dydžio vienkartinių mokesčių šiai dienai tiesiog yra linkę atsisakyti dėl paprastumo. O kaip gi yra iš tikrųjų? Ačiū už komentarus!
Sveiki, norėjau paklausti įnešant dalį paskolos ar yra perskaičiuojama marža, ar tik palūkanos (seb bankas, kintamos palūkanos)
Sveiki, kaip yra iš tiesų, ar bankai duoda fiksuotas (5m laikotarpiui) palūkanas būsto paskolai ar be jokių kalbų tik kintamos? Lietuvos bankas nurodė, jog fiksuotos palūkanos skaitosi palūkanos, kurios yra fiksuotos visam paskolos laikotarpiui, todėl bankai nebesiūlo jų, nes reikėtų fiksuoti pvz. 30čiai metų.

Jurgita, dėkui už klausimą. Taip, fiksuotų palūkanų bankai kaip ir nebeišdavinėja arba išduoda su kosminėmis palūkanomis visam laikotarpiui. Ką bankai padarė, tai tiesiog pervadino patį terminą iš fiksuotos į ilgalaikės kintamosios palūkanos. Bankai negalėjo vadinti 5-10 metų fikstuotų palūkanų - fiksuotomis. Jie turėjo arba nesiūlyti tokios paslaugos arba pervadinti paslaugą, tai ją ir pervadino. Gavosi beveik tas pats, tik kitais pavadinimais.
Laba diena, norėjau paklausti, ar reikia mokėti bankui už sutarties keitimą, kai keičiau fiksuotas palūkanas į kintamas, fiksuotom palūkanom pasibaigus?

Antanai, dėkui už klausimą. Priklauso nuo Jūsų pasirašytos sutarties sąlygų. Jeigu terminas pasibaigė, įprastai nereikia.
Laba diena, pasiėmus būsto paskolą, kokiu principu yra peržiūrima palūkanų norma? Turiu omenyje, jei palūkanos nėra fiksuotos, kintamos. Keičiasi euribor, tai jis kas 6 mėn. ar pan, vis didėja/mažėja, o kaip su banko marža? Jei paskolos pasirašymo diena buvo nustatyta kintamoji 2,3 %, ji bėgant metams gali užaugti iki tarkim 5 %? Ačiū
Marza islieka visada ta pati, tik palukanos keiciasi siuo metu yra jos minusines, bet gali uzaugti ir iki 5 ar daugiau

Andriau, dėkui už klausimą. Banko marža tokiu atveju visą sutarties laikotarpį išlieka ta pati, tačiau EURIBOR yra kintamas ir kai is dabar yra minusinis, jį skaičiuoja kaip nulį. Tačiau, kai pakils EURIBOR, pradės kilti ir įmokos, nes Jūsų paskolos kaina pagal ką mokate yra: marža (statinis) + EURIBOR (kintamas).
Sveiki, Mano būsto paskolai buvo pritaikytos fiksuotos palūkanos 3,2%. Seb bankas informavo, kad keičiasi pagal kredito sutartį mano palūkanos (kas 5 metus) ir bus 3,72%. Bandžiau surasti internete 30 metų euriborą (paskolos terminas), kad išsiaiškinti kokią man maržą iš naujo pritaikė, tačiau nepavyko. Klausimas, jei keičiasi palūkanos kas 5 metus, ar bankas įsivertina 5 metų skolinimosi kainą? ar vis dėlto 30 metų (likusio paskolos laikotarpio)? Ir gal žinote, koks yra tas 30 metų ar 5 metų euribor'as, kad sužinoti, kokią maržą bankas nori man pritaikyti? Ir apskritai ar ateinantiems 5 metams fiksuotis, o gal vis dėl to prašyti pakeisti į kintamas? Kokia jūsų nuomonė dėl to "bum" tikimybės ateinantiems 5 metams?

Toma, dėkui už klausimą. Kiekviena šeima renkasi taip kaip įsivaizduoja geriausiai. Aš asmeniškai, rinkčiausi kintamas palūkanas daugeliu atvejų, nes tai mano nuomone ir pagal mano požiūrį geriausias variantas. Tačiau, mano požiūris ne visada gali sutapti su kitų, todėl reikia spręsti patiems. Bankas savo nuožiūra ir savo skaičiavimais įsivertina rizikas ir pateikia palūkanas. Siūlyčiau pasiderėti, šiuo metu bankams aukso amžius, visi ruošiasi galbūt ateinančiam "bum" klientų sąskaita.
Laba diena, norime imti paskolą būstui 30000 eur. Swedbank siūlo 2,7 proc. kintamas palūkanas su 6 mėn. Euribor. Seb banke gavome pasiūlymą fiksuotoms 4 proc. palūkanoms visam sutarties terminui - 10 metų. Kuris variantas jūsų nuomone būtų geresnis? Ar verta fiksuoti palūkanas visam sutarties terminui? Kiek yra realu, kad euribor 10 metų laikotarpyje pakils virš 1,3 proc.? Kiek apskritai per metus gali pakilti euribor?

Jurgita, dėkui už klausimą. Į šį klausimą atsakymo nežinau. Tikrai nežinau kiek gali pakilti palūkanos ir kokios bus jos ateityje. Šioje vietoje Jums reikia priimti sprendimą tokį, koks Jums atrodo geresnis. Mano nuomone, kintamos palūkanos geriau. Tačiau reikia žiūrėti ir sutarties sąlygas, kurio banko Jums yra palankesnės.
Jei šiuo metu atrodo, kad ECB nelabai turi galimybių kelti palūkanas, nors ir labai norėtų. Tai 10 metų laiko tarpe gali būt ekonomikoj tokių dalykų, kaip kad seniai matyta "HYPERINFLIACIJA" su kokiais 20 procentų palūkanų ar dar daugiau. Reik suprast, kad euras yra silpna valiuta, eurozona skolose, dabar esančios nulinės palūkanos bando gelbėti nuo visiškos griūties.

Gabriele, dėkui už klausimą. Ne, ne tas pats. Kintamoji palūkanų norma yra marža pagal kurią nustatomas palūkanų dydis. O linijinis mokėjimo metodas yra būdas grąžinti/įmokėti mėnesines būsto paskolos įmokas.
Sveiki, ar šiuo metu SEB bankas taiko tik kintamas palūkanas būstui 10 metų laikotarpiui? Ačiū.

Rasa, dėkui už klausimą. Kintamos palūkanos kaip ir neturi termino, tačiau fiksuotis galima 10 metų. Ar gal ne taip supratau, tai patikslinkite klausimą.
Laba diena. Norėčiau pasiimti 16-likos tūkstančių paskolą būstui įsigyti, bet nežinau kuris variantas anuiteto ar linijinis šiuo metu geriau ir apskritai su kintamomis ar pastoviomis palūkanomis, nes palyginti maža paskola. Ačiū už patarimus.

Egidijau, dėkui už klausimą. Čia labai individualus klausimas ir priklauso tik nuo paskolą imančio. Žiūrėkite kaip ir kokiu būdu norėsite grąžinti paskolą. Ar Jums yra reikalingi pigūs pinigai ir panašiai, nes gaunant būsto paskolą - čia yra gana pigūs pinigai. Todėl jeigu negrąžinant paskolos anksčiau laiko, Jūs sugebėsite su tais pinigais, kuriais padengtumėte paskolą uždirbti, tuomet galite rinktis mažesnes mėnesines įmokas. Dėl kintamų ar pastovių palūkanų irgi prisiimate riziką, tačiau kintamos palūkanos šiai dienai yra patrauklesnės. Nėra vieningo atsakymo į Jūsų klausimą, nes visaip gali būti gerai, priklausomai nuo požiūrio ir situacijos.
Pasižaisti ir paanalizuoti dėl mėnesinių įmokų siūlyčiau čia: Būsto paskolos skaičiuoklė.